MIKROHISTORIE UKAZUJĄCE PEŁNIEJSZY OBRAZ POWSTANIA
Rozmowa z Krystyną Zachwatowicz-Wajdą, która w 1944 roku była za mała, żeby dostać pistolet.
Portret Wojtka Mencla - sportowca i jednego z najciekawszych poetów pokolenia Kolumbów.
Opowieść o ,,strażnikach skarbów", Ewie Faryaszewskiej i Stanisławie Lorentzu, którzy z narażeniem życia ratowali bezcenne dzieła sztuki.
Z jednej strony teatrzyk lalkowy rozstawiany na barykadach i inne inicjatywy dla dzieci Jana Brzechwy i Marii Kownackiej, a z drugiej przestępczość szerząca się na ulicach sierpniowej Warszawy.
Tajemnicze losy Ryszarda Moora, uciekiniera z częstochowskiego getta, szmuglera broni do Warszawy. Czy naprawdę rozmawiał z Erichem von dem Bachem?
Historia Siegfrieda Becka, żołnierza wermachtu przetrzymywanego w niewoli przez powstańców.
Wstrząsające relacje Polaków wykorzystywanych do usuwania zwłok po masowych mordach.
Zagadkowa misja majora abwery, Juliusza Christiansena, który próbował namówić AK do sojuszu z Niemcami.
Jedenaście nieoczywistych scen, portretów, relacji i wspomnień z ulic Warszawy 1944 roku. Każda z tych historii to opowieść o próbie przetrwania.
AGNIESZKA CUBAŁA
Autorka kilkunastu książek, w tym wielu o tematyce powstańczej: Miłość '44, Kobiety '44, Artyści '44 i najnowszej: Zwyczajni '44. Dwukrotna laureatka nagrody KLIO, odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi.
WOJCIECH LADA
Dziennikarz, historyk, wieloletni współpracownik ,,Życia Warszawy" i ,,Rzeczpospolitej". Autor książek
historycznych, m. in. Bereza, Polscy terroryści, Mali tułacze, Pożytki z katorgi, Powstańczej Warszawy dzień powszedni.
SEBASTIAN PAWLINA
Historyk, pisarz, publicysta, muzealnik. Pisze m. in. do ,,Dziennika Gazety Prawnej" i ,,Gazety Wyborczej". Autor książek: Praca w dywersji (Nagroda Historyczna ,,Polityki"), Wojna w kanałach i najnowszej Barykady '44
MAGDALENA RIGAMONTI
Dziennikarka portalu Onet.pl, autorka książek, m.in. Niewygodni. Mówią prawdę o wojnie. Laureatka nagród Grand Press za wywiad roku, Nagrody im. Dariusza Fikusa czy Mediatora. Członkini Press Club Polska.
MICHAŁ WÓJCIK
Dziennikarz, historyk, autor książek, m.in. Rywka. Śmierć ze złotym warkoczem o Niucie Tajtelbaum. Laureat Nagrody ,,Newsweeka" im. Teresy Torańskiej za reportaż historyczny Treblinka '43 oraz Nagrody KLIO za Błyskawicę - wywiad rzekę z Wandą Traczyk-Stawską.
SYLWIA ZIENTEK
Pisarka, autorka powieści, w tym o tematyce historycznej: Hotel Varsovie i Kolonia Marusia, książek o sztuce oraz biograficznych bestsellerów: Polki na Montparnassie i Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn.
Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 2024-07-31
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 384
Lili i Julian spotykają się w music-hallu ,,Rex" i zawiązują znajomość, która z niewinnego flirtu przeradza się we wzajemną fascynację. Lili jest znudzona...
Czy miłość do malarza można pomylić z miłością do sztuki? Czy trzeba poświęcić siebie, by rozsławić najoryginalniejszego artystę na świecie? Czy próbując...
Przeczytane:2024-09-30, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2024,
Jedenaście scen, porterów, relacji a także wspomnień z powstania warszawskiego... Każda z nich inna, każda z nich ważna. Każda z nich będąca kolejną cegiełką pomagającą lepiej zrozumieć wydarzenia, które już na zawsze odmieniły oblicze naszej stolicy. Stolicy, która pomimo strat wciąż żyje.
Tak naprawdę na historię powstania warszawskiego składa się niezliczona ilość mikrohistorii ludzi i miejsc, które były świadkami walk w Warszawie w 1944 roku. Każda z tych mikrohistorii jest ważna. Każda jest na wagę złota. Wielu z nich z różnych powodów nie znamy... Niektórych już pewnie nie poznamy dlatego powinnyśmy cieszyć się z każdej kolejnej mikrohistorii historii, którą mamy szansę poznać. Możemy to zrobić między innymi słuchając relacji świadków, czytając materiały archiwalne czy chociażby czytając książki historyczne opowiadające o powstaniu warszawskim. Oczywiście mam na myśli dobre książki, do których zaliczyłam Przetrwać 44. Mozaika pamięci o powstaniu warszawskim. Autorzy opowiedzieli w niej kilka historii, które pokazały ogrom nadziei, determinacji a także ludzkich tragedii. Opowiedzieli o gehennie ludzi i ogromnych, niepowetowanych stratach materialnych i niematerialnych naszego narodu. Dzięki książce nie tylko można jeszcze raz przypomnieć sobie historie znane, ale poznać historie nieznane. Nie raz można było zostać zaskoczonym. Nie raz można było poczuć emocje tamtych dni bogatych w różnorakie wydarzenia. Czasami w dobre... Czasami wręcz przeciwnie...
Przetrwać 44. Mozaika pamięci o powstaniu warszawskim to książka, po którą warto sięgnąć. Szczególnie powinna przypaść do gustu osobom, które interesują się historią z naciskiem na dzieje naszego narodu w XX wieku.