,Przemoc seksualna wobec dziecka. Studium pedagogiczno – kryminologiczne”, prezentuje współczesną analizę podejścia do przestępstw seksualnych naruszających nietykalność osobistą dziecka. Autorka ukazuje rozmiar krzywd wyrządzonych dziecku przez jego seksualne wykorzystywanie, popełnianych w środowisku wychowawczym; rodzinnym i dziecku środowisku lokalnym. W części teoretycznej pracy zostały omówione; przestępstwa seksualne dokonywane na nieletnich w świetle kodyfikacji prawnej Kodeksu Karnego, aktywność seksualna sprawców czynów lubieżnych, gwałtów i dewiacje społeczne z perspektywy patologii, kryminologii, teorii przemocy w rodzinie, kazirodztwo i pedofilia, strategie przeciwdziałania wykorzystywaniu seksualnemu w środowisku lokalnym.
Część empiryczna zawiera analizę jakościową dokumentów osobistych oraz oficjalnych dokumentów sądowych i prokuratorskich sprawców przestępstw seksualnych oraz ich ofiar. Zastosowanie tej metody pozwoliło Autorce na rekonstrukcję pogłębionej diagnozy etiologii przestępstw seksualnych – funkcjonowania sprawców w okresie popełnianych czynów i dramatu ofiary przemocy seksualnej. Na uwagę zasługuje konstrukcja rozdziałów empirycznych, bowiem prezentowane indywidualne przypadki zawierają analizę retrospektywną działalności przestępczej jednostek na tle ich biografii i wskazuje, iż wykorzystywane seksualne dzieci to działalność zaspokajająca potrzeby badanych sprawców, których nie mogli bądź nie potrafili zaspokoić w sposób społecznie akceptowany. Analiza przebiegu zachowania przestępczego badanych pozwoliła na ukazanie wiedzy o dziecku ofierze przestępstwa, jego bezradności i traumy trwającej niejednokrotnie latami, bowiem osobą krzywdzącą był ojciec kazirodca lub znana osoba z sąsiedztwa. Praca koncentruje się na diagnozie przemocy seksualnej oraz innych form przemocy ukrytych głównie w rodzinie. Należy dodać, iż wartość opracowania stanowią także materiał kryminologiczny dotyczący sprawcy oraz ustalenia z postępowania sądowego w przypadkach wyroków skazujących. Z treścią i uzasadnieniem wyroków Czytelnik może się zapoznać, bowiem zostały zamieszczone w pracy.
Na uwagę zasługują także treści zawierające diagnozę i możliwości współczesnego leczenia psychiatrycznego pedofilii (zgodnie z nowelizacją Kodeksu Karnego z 8 czerwca 2010) oraz treści poświęcone resocjalizacji penitencjarnej.
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2011-10-27
Kategoria: Edukacyjne
ISBN:
Liczba stron: 322
Każdy z nas pragnie zapewnić swoim pociechom bezpieczeństwo. Jednak coraz częściej słyszy się o przemocy seksualnej wobec dzieci. Skalę tego zjawiska w Polsce ujawniły organizacje pozarządowe dopiero po 1989 roku. Niestety jest to tematyka nadal bardzo rzadko podejmowana w badaniach naukowych. Pozycja ta to już drugie, nieco zmienione i poszerzone wydanie książki tej autorki, w której porusza temat przemocy seksualnej wobec dziecka. Nie jest to jednak nowe zjawisko. Już w czasach średniowiecznych nakładano karę za stosunki płciowe pomiędzy dorosłymi mężczyznami a dziewczynkami. Także obecnie sprawcy grozi kara pozbawienia wolności.
W części pierwszej - teoretycznej autorka omawia przestępstwa seksualne wobec nieletnich według regulacji prawnej Kodeksu Karnego, zachowania seksualne sprawców czynów nieobyczajnych, gwałcicieli i dewiantów, kazirodców i pedofilów. Opisuje również wykorzystywane techniki prewencji.
Część praktyczna zawiera analizę dokumentacji prywatnej, sądowej i prokuratorskiej dotyczącej sprawców oraz ich ofiar. Autorka przeprowadziła tu szczegółową ocenę przyczyn przestępstw seksualnych, zachowania się sprawców w trakcie czynów karalnych i tragedii ofiar. Z zaprezentowanych przypadków wynika, że głównym motywem przemocy seksualnej wobec dzieci jest to, że złoczyńcy nie zdołali lub nie umieli nasycić swoich potrzeb w inny sposób. Analiza tych przypadków dostarcza również obszernej wiedzy o pokrzywdzonym dziecku, jego bezsilności i wieloletnim urazie.
Wielką zaletą tej publikacji jest również przeprowadzona diagnoza i opis sposobów terapii psychiatrycznej pedofilii oraz informacje o procesie resocjalizacji więziennej. Publikacja unaocznia także ogromne niedociągnięcia w systemie kompetentnej opieki i wsparcia psychoterapeutycznego dla pokrzywdzonych i przestępców.
Język publikacji jest zrozumiały. Pozycja zawiera bardzo wiele cytatów z licznych źródeł. Każdy problem jest bardzo szczegółowo opisany. Autorka omawia zagadnienia w sposób złożony, całościowy, różnokierunkowy. Wyniki badań skłaniają do głębszej refleksji. Może pomogą w przyszłości w sporządzeniu efektywnych metod postępowania wobec sprawców i ofiar. Książka stanowi zachętę do kolejnych badań naukowych, obala stereotypy. Jej treść pozwoli wszystkim na bezstronną opinię na ten temat oraz na rozpoznanie w porę prawdopodobnego niebezpieczeństwa grożącego naszym dzieciom.
Krystyna Marzec-Holka jest kierownikiem Katedry Pedagogiki Społecznej Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Laureatka Nagrody Ministra Edukacji Narodowej i Sportu RP za publikację "Dzieciobójstwo - przestępstwo uprzywilejowane czy zbrodnia". Do tej pory opublikowała wiele artykułów naukowych, książek. Redaktor naukowy prac zbiorowych. Od lat bada problemy związane z przemocą, agresją i krzywdzeniem dziecka.