Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w trakcie II wojny światowej

Ocena: 4.5 (2 głosów)

Seksualność w trakcie zbrojnego konfliktu najczęściej sprowadza się do przemocy: masowych gwałtów, zniewolenia, naznaczania. Doświadczenie seksualnej pracy przymusowej w nazistowskim burdelu nadal pozostaje w sferze tabu. Przemilczany pozostaje sam fakt istnienia systemu kontrolowanego nierządu, przemilczane są jego ofiary. Przemilczany jest też okres powojenny - czas, w którym wojenny los kobiet równał się z grzechem kolaboracji, kobiet, którym publicznie golono głowy za intymne relacje z wrogiem.

Historia seksualnych pracownic przymusowych w okresie wojny nigdy nie będzie klasyczną narracją. Prawdopodobnie nigdy nie stanie się też częścią polskiej pamięci zbiorowej. Jest już za późno. Mikrobiografie bohaterek tej książki pozostaną niedokończone. Rzadko zdarza się, żeby któraś z ofiar pozostawiła świadectwo, nikt też nie zadbał o to, aby zaświadczyły o swojej przeszłości. Powojenne milczenie o ich cierpieniu było najprawdopodobniej najsurowszą karą. Ich cierpienie pozostało niewypowiedziane.

Dotychczas nie było ,,odpowiedniego" momentu. Nadal tak zwani więźniowie asocjalni, homoseksualiści, ofiary przemocy seksualnej to ,,nieistotne wyjątki". Strach było o nich mówić. Nie mogliśmy albo nie chcieliśmy o nich usłyszeć. Joanna Ostrowska wypełnia tę lukę.

Joanna Ostrowska (ur. 1983) - doktor nauk humanistycznych w zakresie historii (Wydział Historyczny UJ), absolwentka Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ, Katedry Judaistyki UJ i Gender Studies UW. Studiowała również produkcję filmową i telewizyjną na PWSFTviT w Łodzi. Wykładała m.in. w Katedrze Judaistyki UJ, na Gender Studies UW i na Studiach polsko-żydowskich IBL PAN. Zajmuje się tematyką związaną ze zjawiskiem przemocy seksualnej w trakcie II wojny światowej i zapomnianymi ofiarami nazizmu. Krytyczka filmowa i selekcjonerka Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Pracowała jako dramaturżka przy spektaklach teatralnych Małgorzaty Wdowik i Marty Ziółek. Obecnie studiuje również hebraistykę na Wydziale Orientalistycznym UW. Mieszka w Warszawie.

Informacje dodatkowe o Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w trakcie II wojny światowej:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2018-09-19
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788365973733
Liczba stron: 480

więcej

Kup książkę Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w trakcie II wojny światowej

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w trakcie II wojny światowej - opinie o książce

   "Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej" jest wynikiem pracy doktorskiej Joanny Ostrowskiej. Jak każda pozycja historyczna bazuje na źródłach i opracowaniach historycznych polskich i niemieckich. Autorka starała się dotrzeć nie tylko do informacji pisemnych, ale i relacji ustnych świadków i ofiar seksualnej pracy przymusowej. Jednakże tu napotkała trudności. Ofiary nie chciały rozmawiać o swoich wojennych przeżyciach. Nie udzielały informacji na ten temat nawet tuż po wojnie obawiając się dyskryminacji i wykluczenia ze strony społeczeństwa. Większość ludzi uważała osoby z podobnymi przeżyciami za dobrowolnie współpracujące z okupantem, a nie do tego zmuszane. Ich tragiczne losy nie wzbudzały współczucia nawet w środowiskach kombatanckich.

   Książka jest napisana przystępnym językiem, bez niepotrzebnej eskalacji brutalności związanej z tą tematyką. Autorka starała się zachować obiektywizm, niezbędny w pracy historyka. Nie do końca się to jej jednak udało – jej oburzenie widać zwłaszcza w opisach powojennych losów ofiar zmuszonych do milczenia. Temat, którego się podjęła, jest nowatorski na polskim rynku – nikt przed Joanną Ostrowską nie zainteresował się kwestią seksualnej pracy przymusowej. Autorka potraktowała tę kwestię rzetelnie uogólniając poszczególne zagadnienia. Nadała jej jednak indywidualny charakter, do każdej omawianej części dodając historię kilku kobiet. Znalazłam w niej informacje, które mnie zaskoczyły, np. istnienie puffów w obozach koncentracyjnych.

   Polecam tę pozycję każdemu, kto chce pogłębić swoją wiedzę o II wojnie światowej widzianej oczami osób zepchniętych na margines społeczny. Nadmienię, że książka opisuje przymus pracy seksualnej organizowanej przez Niemców w czasie II wojny światowej na ziemiach okupowanej Polski. Lektura skłoniła mnie do zastanowienia, czy Sowieci również korzystali z takiej formy przymusu. Myślę, że to temat na osobną pracę doktorską.

Link do opinii

"Przemilczane" nie jest zykłą powieścią o losach przymusowych pracownic seksualnych z okresu II wojny światowej, lecz książką naukową, rzetelnie opracowaną (oczywiście w granicach dostępności jakichkolwiek informacji), popartą licznymi źródłami. Autorka porusza problem, który został zepchnięty na boczny plan, który od wielu lat jest pomijany. Kobiety, które walczyły o to, żeby przeżyć w jeden z najgorszych sposobów, tak naprawdę umarły. Umarły w pamięci zbiorowej, nie mogąc wykrzyczeć własnego bólu i opowiedzieć o tragedii, jaka je spotkała. Takie próby mogły skończyć się dla nich jedynie kolejną karą. Nie sposób wyobrazić sobie, jak można mówić o jakiejkolwiek dobrowolności w warunkach obozowych, czy w ogóle pod okupacją, kiedy wybór nie leżał między nierządem a wolnością, lecz między oddwaniem się często agresywnemu i brutalnemu wrogowi, a kopaniem sobie własnego grobu. W końcu to więźniowie budowali krematoria, w których często później ginęli, czy też umierali z wycieńczenia. Jakiekolwiek oskarżenia wobec pracownic seksualnych to tak naprawdę oskarżanie drugiego człowieka o to, że chciał przeżyć. Niewyobrażalne dla mnie jest myślenie, że ten rodzaj dążenia do przetrwania był lekki i przyjemny, zatem kobiety, które zostały zmuszone do pracy seksualnej (przez niemieckie władze albo sytuację materialną) nie zasługują na wspomnienie i odpowiednie uczczenie ich pamięci. Szkoda, że zasłona milczenia do tej pory nie została przerwana, a z czasem coraz mniej jest prawdopodobne, by kiedykolwiek to nastąpiło...  

Link do opinii
Inne książki autora
Hiszpański Fiszki PLUS dla średnio zaawansowanych 2
Joanna Ostrowska0
Okładka ksiązki - Hiszpański Fiszki PLUS dla średnio zaawansowanych 2

Hiszpański Fiszki PLUS dla średnio zaawansowanych 2 (B1-B2) to pakiet 600 fiszek będący częścią rozbudowanego systemu nauki, dzięki któremu szybko i skutecznie...

Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej
Joanna Ostrowska0
Okładka ksiązki - Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej

Nieliczni Niemcy, którzy wykorzystywali seksualnie i dręczyli innych więźniów w nazistowskich jednostkach penitencjarnych - tak określano...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy