Przedziwna śmierć Europy

Dlaczego Stary Kontynent popełnia samobójstwo?

Spadająca stopa urodzin, masowa imigracja oraz pielęgnowanie braku zaufania do siebie i nienawiści do własnych wartości składają się na to, że Europejczycy nie potrafią wystąpić we własnej obronie ani oprzeć się kompleksowym przemianom swojego społeczeństwa, które w końcu doprowadzą do jego unicestwienia.

Książka Murraya jest nie tylko analizą realiów demograficznych i politycznych, ale również bardzo osobistą relacją naocznego świadka autodestrukcji kontynentu. Przedziwna śmierć Europy zawiera reportaże z podróży po całym kontynencie, o miejscach, do których migranci przybywają i do których ostatecznie trafiają, a także tych, które ich nie akceptują.

Na każdym etapie Murray cofa się o krok, aby objąć spojrzeniem szersze kwestie, które mogą doprowadzić do upadku kontynentu europejskiego, od atmosfery masowych ataków terrorystycznych po stopniową erozję naszych wolności. Autor podejmuje takie tematy jak rozczarowująca porażka multikulturalizmu, wolta Angeli Merkel w kwestii migracji, brak repatriacji i zachodnia fiksacja na punkcie poczucia winy. Murray jeździ do Berlina, Paryża, Skandynawii, na Lampedusę i do Grecji, wszędzie odkrywając chorobę, która toczy europejską kulturę od środka, a także słuchając historii ludzi, którzy przybyli z dalekich krajów do Europy.

,,Jest to niezwykle ważna książka, której treść powinni poznać wszyscy ludzie mający wpływ na bieg wydarzeń w tym krytycznym dla historii Europy okresie".

Sir Roger Scruton

Jeden z największych bestsellerów literatury faktu w Europie tego rok.

Informacje dodatkowe o Przedziwna śmierć Europy:

Przedziwna śmierć Europy - opinie o książce

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2024-02-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2024,

Nie da się nie zauważyć, że Europa zmienia się. Spadająca stopa urodzeń, masowania (nie)kontrolowana imigracja, pielęgnowanie braku zaufania do siebie i nienawiść do swoich korzeni i wartości prowadzą Europę ku samozagładzie. Niestety elity starają się tego nie zauważać a tych, którzy pragną ratować kontynent przed upadkiem odżegnują od czci i wiary.
Europa nie jest w najlepszej kondycji. Już do wielu lat targają nią kolejne problemy i kryzysy. Nie da się przewidzieć jak nasz kontynent będzie wyglądał za kilkadziesiąt lat. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele... Autor niniejszej książki skupił się przede wszystkim na dwóch aspektach-niekontrolowanej imigracji spoza Europy oraz podejścia społeczeństw do tego, kim są i ich przeszłości. I chociaż nie mogę zgodzić się ze wszystkimi wnioskami autora książki Przedziwna śmierć Europy to generalnie pozwala przemyśleć kilka ważnych kwestii. Ponadto można dzięki niej zastanowić się nad kondycją i ignorancją ,,elit'' szczególnie tych politycznych i ich podejścia do europejskiej tożsamości. Niniejsza lektura uświadomiła mi, że wielu Europejczyków z premedytacją odcina się od swoich korzeni. Oprócz tego nie raz autor wytyka krótkowzroczność  mieszkańców Europy i demaskuje kłamstwa, jakimi jesteśmy karmieni praktycznie codziennie.
Przedziwna śmierć Europy to książka ważna i aktualna. Co prawda autor pominął raczej Europę Wschodnią, ale myślę, że niektóre wątki, z jakimi się tutaj zetkniemy dotyczą również tej części Europy. Szczerze ją polecam. Jestem świadoma, że znajdą osoby, które negatywnie odniosą się do tej lektury, ale w moim przekonaniu powinnyśmy się z nią zapoznać.

Avatar użytkownika - Sunny_M
Sunny_M
Przeczytane:2019-04-17, Ocena: 1, Przeczytałam, 2019 book,
Wojna z Zachodem
Douglas Murray0
Okładka ksiązki - Wojna z Zachodem

Dlaczego tak skupiamy się na grzechach zachodniej cywilizacji, skoro w tej chwili w Chinach działają obozy koncentracyjne? Krytyczne podejście do...

Szaleństwo tłumów. Gender, rasa, tożsamość
Douglas Murray0
Okładka ksiązki - Szaleństwo tłumów. Gender, rasa, tożsamość

Prowokująca i błyskotliwie napisana książka autora bestsellerowej Przedziwnej śmierci Europy. W swojej najnowszej książce Douglas Murray zajmuje się...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski