reklama

Przedwojenna Polska w liczbach (wydanie uzupełnione)

Ocena: 6 (1 głosów)
Inne wydania:

Fascynująca i bezkompromisowa panorama II Rzeczpospolitej: państwa wielkiego sukcesu, jeszcze większych wyzwań i wprost nieprawdopodobnych kontrastów. Ile zarabiał typowy mieszkaniec przedwojennej Warszawy, na co wydawał swoją pensję i ile kosztowały go codzienne zakupy? Dlaczego w przedwojennej Polsce niemal nikt nie mógł marzyć o własnym pokoju, a miliony - nawet o własnym łóżku? Jakie przestępstwa popełniano najczęściej, ilu Polaków nie potrafiło czytać ani pisać i które choroby były głównymi przyczynami śmierci?

Zespół portalu WielkaHISTORIA.pl - najpopularniejszego w Polsce magazynu o historii - odsłania rzeczywistość sprzed stulecia w oparciu nie tylko o oficjalne statystyki, ale też dotąd nieznane lub celowo fałszowane i ukrywane liczby. Przeczytaj o kraju, w którym pociągi wykolejały się średnio co 33 godziny i nagminnie spóźniały o 90 lub więcej minut, ale lot z Warszawy do Krakowa kosztował zaledwie 40 złotych. O Polsce, w której tylko 5% dróg nadawało się do jazdy samochodem, ale która w ciągu jednej dekady zdołała zbudować jeden z najprężniej działających portów nad Bałtykiem. I w której o wynikach wyborów decydowały kobiety, a mimo to żadna z nich nie weszła w skład rządu. Na rynku pracy oferowano im zaś stawki nawet o 40% niższe niż mężczyznom.

Warunki życia, transport, rozrywka, gospodarka, codzienne wyzwania, wojsko, używki, rewolucje technologiczne i sny o koloniach. II Rzeczpospolita taka, jaką była naprawdę.

Informacje dodatkowe o Przedwojenna Polska w liczbach (wydanie uzupełnione):

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2022-03-23
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788311165083
Liczba stron: 368

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Przedwojenna Polska w liczbach (wydanie uzupełnione)

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Przedwojenna Polska w liczbach (wydanie uzupełnione) - opinie o książce

Druga Rzeczypospolita była państwem, które nie miało łatwego startu po odzyskaniu niepodległości, po ponad stu latach niewoli. Na starcie czekało ją wiele wyzwań m.in. ustalenie granic. Musiała walczyć z wieloma kontrastami, które były pokłosiem po zaborcach i ich rządach. Nadzieje względem odrodzonej Ojczyzny były wielkie. Niestety nie wszystko ułożyło się tak jakby sobie to wszyscy życzyli.
Tym razem autorzy postanowili odsłonić nam kulisy życia w II PR za pomocą liczb, które są nieodłącznym elementem naszego życia. Dzięki nim omówiono zagadnienia, które tyczyły się m.in. walki o granice, ceny za niepodległość, potencjału gospodarczego, marki polskiej, bezrobocia, warunków życia, zarobków i cen, analfabetyzmu, emerytur, telefonów, policji, alkoholu i prohibicji, turystyki, kina i palenia papierosów. Oczywiście to nie wszystkie zagadnienia, które znalazły się w niniejszej książce. Tych jest o wiele więcej...

Przedwojenna Polska w liczbach to książka absolutnie arcyciekawa. Nie znajdziemy w niej suchych danych statystycznych, które sprawią, że zniechęceni odłożymy ją niedokończoną na półkę. Niniejsza pozycja książkowa charakteryzuje się krótkimi rozdziałami. Każdy z nich zajmuje się jednym, konkretnym zagadnieniem z czasów istnienia II RP. Przyzwoicie opracowana, zawiera w sobie niezliczoną ilość ciekawostek, które często mogą zdziwić lub zszokować. Ta książka to podróż do świata liczb, który opowie jakim państwem była II Rzeczypospolita i z jakimi problemami musiał się zmierzyć przeciętny obywatel.
Jestem miło zaskoczona tą książką. Sięgając po nią nie spodziewałam się, że będzie potrafiła przykuć moją uwagę ma dłużej. Tymczasem z zainteresowaniem zagłębiałam się w kolejne rozdziały poznając bolączki i sukcesy II RP. Lektura pokazała, że liczby nie muszą być nudne. Na przykładzie Przedwojennej Polski w liczbach udowodniono, że dane liczbowe mogą podkreślić to co podkreślone być powinno. Niestety od danych statystycznych w historii ( i nie tylko) nie ma ucieczki. Można natomiast się z nimi ,,zaprzyjaźnić''. A ta książka może być tego dobrym początkiem.

Link do opinii
Inne książki autora
Piękno bez konserwantów
Aleksandra Zaprutko-Janicka0
Okładka ksiązki - Piękno bez konserwantów

Fotografie przedwojennych elegantek olśniewają. Żyły niemal przed stuleciem, a przecież prezentują się często lepiej niż my same! Mają pięknie wypielęgnowane...

Przedwojenna Polska w liczbach
Aleksandra Zaprutko-Janicka0
Okładka ksiązki - Przedwojenna Polska w liczbach

Fascynująca i bezkompromisowa panorama II Rzeczpospolitej: państwa wielkiego sukcesu, jeszcze większych wyzwań i wprost nieprawdopodobnych kontrastów...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Pies
Anna Wasiak
Pies
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski
Szczerbata śmierć
Bez litości
Michał Larek
Bez litości
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy