reklama

Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość

„Całe nasze życie tyle jest warte, ile jest w nim miłości”.
kard. Stefan Wyszyński

Nieznane oblicze jednego z najwybitniejszych Polaków XX wieku - Prymasa Tysiąclecia

Kardynał Stefan Wyszyński to postać wielowymiarowa. Był wybitnym przywódcą duchowym, mężem stanu i autorytetem moralnym. Warto jednak spojrzeć na życie i dzieło Prymasa, jak pisze autorka, od innej strony – z punktu widzenia człowieka wewnętrznego, któremu przyszło pełnić te ważne zewnętrzne funkcje i role.

Ewa K. Czaczkowska pokazuje nieznane oblicze Prymasa. Tworzy portret człowieka prawdziwego - pełnego pasji, męstwa i miłości, konsekwentnie realizującego swoją życiową misję. Opowiada o przyjaźni i przebaczeniu, relacjach Prymasa z Karolem Wojtyłą, o najważniejszych kobietach w jego życiu. Opisuje cuda, które dokonały się za jego wstawiennictwem. Książka zawiera również rozmowę z o. Zdzisławem Kijasem, relatorem w procesie beatyfikacyjnym kardynała Wyszyńskiego.

Ewa K. Czaczkowska – doktor historii, dziennikarka, pisarka. Autorka wielu książek, także tłumaczonych na języki obce, m.in. biografii prymasa S. Wyszyńskiego i ks. J. Popiełuszki oraz Mistyczek. Historii kobiet wybranych, Cudów św. Faustyny, Bajek mariackich. Laureatka czterech Feniksów – nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Informacje dodatkowe o Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2020-05-06
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-240-5913-3

Tagi: biografie

Kup książkę Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość

Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość - opinie o książce

Stefana Wyszyńskiego bój o wolną i demokratyczną Polskę.

Pewnie niektórzy z Was znają wcześniejszą, monumentalną publikację tej autorki. Dziś otrzymujemy jej nieco inną wersję, która poszerza pewne wątki.

Podczas lektury trudno nie zadać sobie istotnego pytania: ''co współcześni, niektórzy biskupi uczynili z Jego testamentem?". Wyszyński widział nadzieję w Sierpniu '80 i Lechu Wałęsie. Przez pewne kręgi nazywany ''czerwonym kardynałem''. Znienawidzony przez władzę, uosabiał wszystko to, z czym walczyli: prawość, uczciwość,  wierność ideałom.W 1953 roku zapomnieli o nim wszyscy, także ci, którzy  solennie zapewniali o swojej lojalności. Raczej samotnik, idealista, nierozumiany przez wielu ludzi.

Stefan Wyszyński był postacią dużego formatu, tak wspominał go Bohdan Cywiński:Był kimś dużo mądrzejszym od innych, kto widział drogę w labiryncie.

Atutem opracowania są: zwięzły styl i język. Badaczka przywołuje nieznane dotąd świadectwa uzdrowień, np. ks. Edmunda Boniewicza.

Całe nasze życie tyle jest warte, ile jest w nim miłości''.

Poznajemy skromnego, powściągliwego, przychylnego ludziom, jednego z najwytniejszych Polaków XX wieku. Człowieka, który odegrał ogromną rolę w najnowszej historii Polski, naznaczonej pietnej wojny i komunizmu. Kardynał Stefan Wyszyński sam siebie nazywał ''człowiekiem bezprawnym". Stwierdzenie to stanowiło odniesienie do trzyletniego internowania duchownego w różnych miejscach.

Ewa K. Czaczkowska jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie historii. Jej zainteresowania badawcze oscylują wokół Kościoła katolickiego. Autorka przypomniała nam o zasługach tego pasterza, dowodzi: Bilans Kościoła, który w 1981 roku zostawił kardynał Wyszyński, był dodatni. Pozostawiał pełne kościoły i seminaria duchowne, uporządkowane struktury kościelne za Ziemiach Zachodnich, wysoki społecznie autorytet Kościoła oraz prymasostwa.

Warto przeczytać

Avatar użytkownika - azetka79
azetka79
Przeczytane:2021-09-26, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Tej Autorce zawsze stawiam najwyższe noty, Perfecto! Dziękuję

Cuda świętej Faustyny
Ewa K. Czaczkowska0
Okładka ksiązki - Cuda świętej Faustyny

Poruszające historie ludzi, których ocaliło Boże Miłosierdzie „Cuda świętej Faustyny” to 12 reportaży o ludziach, których ocaliło Boże Miłosierdzie...

Kardynał Wyszyński. Biografia
Ewa K. Czaczkowska0
Okładka ksiązki - Kardynał Wyszyński. Biografia

Urząd Prymasa sprawował w najtrudniejszym dla Polski czasie – czasie represji, walki z religią i Kościołem. Mimo to nauczył Polaków mądrej...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski