W "Pożegnalnym ukłonie" w ośmiu kolejnych opowiadaniach spisanych przez doktora Watsona Sherlock Holmes rozwiązuje kolejne pasjonujące historie kryminalne. Pomaga m.in. w sprawie włoskiej mafii, przerażających zbrodni znanych jako horror kornwalijski, swojemu bratu Mycroftowi i rządowi Wielkiej Brytanii oraz prowadzi skomplikowaną i niebezpieczną grę z niemieckim szpiegiem w przededniu pierwszej wojny światowej.
Spis opowiadań:
1. Tajemnica Wisteria Lodge (ang. The Adventure of Wisteria Lodge, pierwsze wydanie w sierpniu 1908 roku)
2. Kartonowe pudełko (The Adventure of the Cardboard Box, styczeń 1893)
3. Sprawa Czerwonego Kręgu (The Adventure of the Red Circle, marzec – kwiecień 1911)
4. Plany Bruce-Partington (The Adventure of the Bruce-Partington Plans, grudzień 1908)
5. Umierający detektyw (The Adventure of the Dying Detective, listopad 1913)
6. Zniknięcie Lady Frances Carfax (The Disappearance of Lady Frances Carfax, grudzień 1911)
7. Sprawa diabelskiej stopy (The Adventure of the Devil’s Foot, styczeń 1910)
8. Jego ostatni ukłon (His Last Bow, wrzesień 1917)
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2012-06-13
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN:
Liczba stron: 274
Tytuł oryginału: His last bow
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Ewa Łozińska-Małkiewicz
Sherlock jak zwykle w formie. Kolejna porcja interesujących przypadków. Niektóre opowiadania ciut słabsze, bardziej przewidywalne. Może to kwestia znajomości wcześniejszych przygód detektywa i pewnych schematów. Niemniej dla fanów jest to lektura obowiązkowa. Lektor klasa.
Zbiór najciekawszych z całej serii opowiadań.
Ósma książka opisująca przygody Sherlock Holmesa wpasowuję się doskonale do całości jego przygód, wyróżnić tu muszę na plus dwa opowiadania: pierwsze „umierające detektyw” gdzie pomimo tego, że z góry można było rozszyfrować cały bieg sprawy czyta się je bardzo przyjemnie a drobne detale które zostają jeszcze do odgadnięcia są miłymi smaczkami i drugie „pożegnalny ukłon – epilog” gdzie cała intryga polityczna przestawiająca chęć przejęcia przez Niemcy tajnych informacji wojskowych Wielkiej Brytanii gdzie na scenie pojawiają się Von Bork oraz baron Von Herling i wyczekiwanie tego pierwszego na pojawienie się swojego człowieka Altamont-a z informacjami o sygnalizacji morskiej i muszę przyznać, że przypuszczałem iż nasz tytułowy bohater pojawi się w innej roli niż miało to miejsce w opowiadaniu. Na koniec muszę wspomnieć o małym deja vu jakie miałem czytając początek opowiadania „kartonowe pudełko” gdyż ten sam kilkanaście akapitów wstępu występowało w opowiadaniu „ pacjent” ujętym w zbiorze „Wspomnienia Sherlock Holmesa” chwila szukania w internecie dała mi rozwiązanie tej zagadki gdyż jak podają, źródła pierwotnie wstęp ten istniał w opowiadaniu „Kartonowe pudełko” lecz ze względu iż w zbiorze jaki ukazał się opowiadanie te zostało pominięte wstęp z niego został wykorzystany w wspomnianym już wcześniej opowiadaniu „pacjent”
Czyta: Leszek Teleszyński. "...Dzięki wyjątkowo szczęśliwemu zbiegowi okoliczności możemy w pewnym stopniu skontrolować, kto przechodził tą drogą...
Zawartość zbioru: - Gloria Scott - pierwsza sprawa Sherlocka Holmesa (The Gloria Scott) - Grecki tłumacz (The Greek Interpreter) - Pacjent doktora...
Przeczytane:2015-04-04,