Co się zdarzyło w Gospodzie pod Wodorostem? Trzymająca w napięciu minipowieść o tym, co może przynieść wyprawa w nieznane, i o figlach, które płata nam wyobraźnia. Czwarta część cyklu o przygodach przyjaciół z Morza Wielorybiego.
Do Wodorostowego Lasu przybywa żółw morski Żółwisław. Jest niezwykle uprzejmy i szybko zjednuje sobie mieszkańców Morza Wielorybiego. No, przynajmniej niektórych… Bo czy to nie jest podejrzane, że znika na całe dnie, nie rozstaje się z tajemniczą niebieską torbą i ciągle coś zapisuje? A podobno w okolicy grasuje nieuchwytny przestępca, dżentelmen włamywacz Zwodzisław… Przypadek? Sprawdźmy!
Pozdrowienia z Wodorostowego Lasu są propozycją w sam raz dla początkujących czytelników. To kolejna część serii zapoczątkowanej przez książkę Z pozdrowieniami, Żyrafa, która stała się międzynarodowym bestsellerem, w Japonii jest lekturą szkolną, a w Niemczech została nagrodzona prestiżową Deutscher Jugendliteraturpreis.
Wydawnictwo: Dwie siostry
Data wydania: 2023-06-07
Kategoria: Dla dzieci
Kategoria wiekowa: 6-8 lat
ISBN:
Liczba stron: 103
Tłumaczenie: Anna Zalewska
Ilustracje:Jörg Mühle
Książki z cyklu Z pozdrowieniami darzę szczególnym uczuciem. Chociaż każda z tych książek kierowana jest raczej do młodszych czytelników, to z powodzeniem i ja sięgam po te pozycje. Coś jest w tych książkach takiego, że nie potrafię się od nich oderwać. Moja miłość zaczęła się od Z pozdrowieniami, Żyrafa. Przede mną leży teraz część czwarta – czy i Wodorostowy Las mnie zachwycił? O tym w tej recenzji.
Wydrzysław Chybotko raczej stroni od gości i najlepiej spędza mu się czas w samotności. Nie potrzebuje tłumu przyjaciół, w zupełności wystarczy mu własny kawałek ziemi. Pewnego dnia jednak do Wydrzysława przybywa tajemniczy gość. Żółwisław - żółw morski, bardzo szybko zaprzyjaźnia się z pozostałymi mieszkańcami Morza Wielorybiego. Wszyscy zadaną sobie pytanie – kim jest ów gość i jaki jest powód jego przybycia? Co jeśli, ma coś do ukrycia i chce skrzywdzić mieszkańców morza?
Już na samym początku tej opowieści poczułam, że będzie to równie dobra historia, co poprzednie. Nie wiem sama, co o tym zadecydowało ostatecznie, ale uważam tę pozycję za wręcz jedną z lepszych, jeśli chodzi o opowieści dla najmłodszych odbiorców. Przyznać trzeba, że autorka zdecydowanie się spisała i stworzyła coś świetnego.
Głównym bohaterem jest Wydrzysław Chybotko - postać, która z miejsca znalazła miejsce w moim sercu. Z jednej strony sprawiał wrażenie takiego oschłego i zdecydowanie unikającego wszelkiego kontaktu (na przykład poprzez dogryzanie innym postaciom), z drugiej jednak zauważyłam w jego zachowaniu to, że była to tylko otoczka – bo w rzeczywistości Wydrzysław bardzo chce znaleźć najlepszego przyjaciela, z którym mógłby tak po prostu wspólnie pomilczeć. Może zabrzmi to zabawnie, ale uważam tego bohatera za naprawdę ciekawie wykreowanego i to muszę docenić.
Głównym wątkiem opowieści jest sprawa tajemniczego Żółwisława, który przybył nie wiadomo skąd i też nie do końca wiadomo w jakim celu. Wystarczyła jedna plotka, by z jego przyjaznego nastawienia do życia uczynić kogoś, kto jest zły i czyha tylko na okazję do rabunku, czy innych rzeczy. Wątek ten został ukazany w sposób dość rozbudowany, a ja z miejsca domyśliłam się, co też autorka chce nam przekazać tym razem. Ocenianie obcych nam osób przez pryzmat stereotypów i poniekąd strachu jest nam wszystkim znane, bo przecież wszyscy to robimy, nawet nieświadomie. Historia, która wydarzyła się w tytułowym lesie, tylko pokazała absurdalność każdej z takich sytuacji i sprawiła, że zaczęłam zastanawiać się nad swoim własnym zachowaniem.
Megumi Iwasa ma taki talent do tworzenia z pozoru prostych i łatwych w odbiorze historii, ale jednocześnie zawierających niezwykle ważny przekaz i morał. Jestem ogromną fanką jej twórczości i cieszę się, że miałam szansę trafić na jej książki - wiem już, że na pewno będę je podsuwać swoim własnym dzieciom w przyszłości lub dzieciom w mojej rodzinie tak ogólnie. Uważam, że cały cykl Z pozdrowieniami zasługuje na uwagę i poznanie, bo to okrutnie wartościowe pozycje.
Jeśli sami lubicie literaturę dziecięcą lub po prostu potrzebujecie czegoś dobrego dla najmłodszych czytelników w swoim otoczeniu, to koniecznie zwróćcie uwagę na książki Megumi Iwasy z przepięknymi ilustracjami Jörga Mühlego!
Pełna humoru minipowieść o sile przyjaźni i przezwyciężaniu obaw. A także o tym, że praca listonosza bywa naprawdę wciągająca - w każdym tego słowa znaczeniu...
Wzruszająca minipowieść o sile przyjaźni. Profesor Wieloryb - słynący z wybitności bohater uroczego "Z pozdrowieniami, Żyrafa" - powraca! Co robi Wieloryb...
Przeczytane:2023-09-05, Ocena: 6, Przeczytałem,
Czy zdarza się Wam jeszcze pisać listy? Zdaje się, że ta forma komunikacji powoli zanika, dlatego z sentymentem czytałam kolejną fantastyczną część serii Megumi Iwasa. Świetnie wspominiam “Pozdrowienia z Wielorybiego Przylądka”, więc zachwyciłam się, gdy przyszły do nas nowe przygody zwierzątka znad Morza Wielorybiego.
Tym razem Wydrzysław Chybotka pisze listy, w których zaprasza do siebie nowych gości. Trafia do niego Żółwisław, który uwielbia gościnność swego gospodarza, a z obserwacji wynika, że sam żółw zachowuje się dziwnie. Znika w nieznane, wraca i też ciągle coś skrzętnie zapisuje. Jest to intrygujące, zwłaszcza dlatego, że w okolicy krąży złodziej, Zwodzisław, który również jest Żółwiem. Czy to zbieg okoliczności? Kogo przyjął do domu Wydrzysław? Czy pozory mylą i ma w domu złodziejaszka?
Ilustracje mają ogromny urok, styl grafiki jest bardzo w moim stylu. Książka jest poręczna, a treść - ciekawa, napisana z dobrym humorem i wciągająca już nawet młodszych czytelników.
Bardzo mocno polecam.