Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy

Poszli walczyć uzbrojeni w biało-czerwone opaski.

,,Nie wyskoczyłbyś po ten karabin? Przydałby się nam!" - usłyszał ,,Julek" od swojego dowódcy. Pod niemieckim ostrzałem zdobył upragnioną broń. ,,Dziewczyn do tego nie biorą" - dowiedziała się ,,Pączek", gdy oświadczyła, że chce walczyć z bronią w ręku. By móc strzelać, udawała mężczyznę. ,,Gdybyś po niego nie przyszedł, toby żył" - oświadczyła ,,Jurowi" matka kolegi poległego w powstaniu.

Powstanie miało trwać maksymalnie trzy doby. Na tyle mieli być przygotowani. Walczyli 63 dni. Codziennie musieli żegnać przyjaciół, z którymi ramię w ramię brali udział w nierównym boju z Niemcami.

Magda Łucyan, reporterka TVN, przeprowadziła rozmowy z ostatnimi żyjącymi świadkami tamtych wydarzeń. Zapytała ich o wspomnienia z tamtego okresu. Dlaczego poszli walczyć? Jak wyglądało ich pożegnanie z rodzicami? Nie bała się pytać ani o tragedie, ani o dobre chwile o dzień, który określają jako ,,najpiękniejszy w ich życiu".

Powstańców jest coraz mniej. Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które ma szansę posłuchać ich opowieści. Dowiedzieć się, jak zapamiętali chwile w powstańczej Warszawie. Usłyszeć, jak oceniają podjęte wówczas decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom.

,,Wolność nie jest dana raz na zawsze i trzeba o tym pamiętać".

Informacje dodatkowe o Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy:

Kup książkę Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy

Dzieci Getta. Ostatni świadkowie zagłady
Magda Łucyan0
Okładka ksiązki - Dzieci Getta. Ostatni świadkowie zagłady

WYROK ŚMIERCI WYDANO NA NICH JESZCZE PRZED NARODZINAMI Wybuch wojny zniszczył mój świat, moje poczucie bezpieczeństwa. W getcie spędziłam trzy...

Mój brat Feliks
Regina Golińska-Barancewicz