Powrót z piekła


Tom 2 cyklu Lwowska Odyseja
Ocena: 6 (4 głosów)

Kontynuacja powieści "Pora westchnień, pora burz" o końcu beztroskiego Lwowa.

Jest koniec 1940 roku. Gustaw Lindner od sześciu miesięcy przebywa w łagrze Smolnyj gdzieś w samym sercu Syberii i może tylko śnić o powrocie do Lwowa, który jednego okupanta zamienił na drugiego. Całymi nocami rozmyśla o Mariannie, Lilce, Jakubie i małym Michasiu, a za dnia, razem z innymi, w nieludzkich warunkach pracuje przy wyrębie lasu. Jego towarzyszem niedoli jest stary Akim, dzięki któremu Gustaw poznaje przerażającą historię o Hartadze - pół człowieku, pół niedźwiedziu kryjącym się wśród leśnych syberyjskich ostępów otaczających baraki. Kiedy nocami rozlegają się dalekie wycia wilków, nikt nie powinien spać spokojnie.
W tym samym czasie we Lwowie Marianna z Lilką próbują odnaleźć się w wojennej rzeczywistości i kiedy już się wydaje, że czarne chmury nad ich głowami trochę się rozwiały, na rodzinę spada nieoczekiwany cios...

We Lwowie urodzili się moi dziadkowie. Po wojnie przyjechali na Ziemie Odzyskane, ale do końca życia nosili w sercu tamten świat katulających się tramwajów, śpiewnie zaciągających handełesów i burzliwej młodości, spędzonej w tym najpiękniejszym z miast.

Magdalena Kawka - pisarka z zamiłowania, z wykształcenia socjolog. Autorka książek o tematyce obyczajowej, m.in. "Alicja w krainie konieczności", "W zakątku cmentarza", "Rzeka zimna", "Wyspa z mgły i kamienia". Współautorka czterotomowego cyklu "Kobiety nieidealne".

Informacje dodatkowe o Powrót z piekła:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2021-03-18
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788382340648
Liczba stron: 440
Język oryginału: polski

Tagi: bóg

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Powrót z piekła

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Powrót z piekła - opinie o książce

Avatar użytkownika - monikaswiatek
monikaswiatek
Przeczytane:2021-04-18,

"Powrót z piekła" to druga część lwowskiej odyseji.

Ta część w dużej mierze poświęcona jest ojcu Lilki - Gustawowi, który przebywa w łagrze, w samym sercu Syberii. Ciężko pracuje przy wyrębie lasu. W tym samym czasie, we Lwowie rodzina Lilki próbuje poradzić sobie w powojennej rzeczywistości.

"... w tej wojnie najgorszy jest strach wiecznej niepewności: o kolejną godzinę, o jutro, o losy bliskich".

Jest to, bardzo ciężka lektura, ale myślę, że każdy powinien się z nią zapoznać i wczuć się w historię tych trudnych czasów, w których przyszło żyć naszym przodkom.

" To wojna jest wszystkiemu winna, jeśli musisz kogoś oskarżać, oskarżaj ją. Wyobraź ją sobie jako żarłocznego potwora, który pełznie przez świat i pożera wszystko, co, stanie mu na drodze, bo taka jego natura. Bo wojna jest potworem, przemienia ludzi w bestie... "

Pani Magdalena doskonale przedstawiła wojenną tematykę. Chociaż niektóre sceny wywołują łzy w naszych oczach, to pomyślmy co czuli ci, którzy przeżyli to, na własnej skórze.

Czekam z niecierpliwością na trzecią część, a wam polecam lwowską odyseję.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Ksiazkolandia
Ksiazkolandia
Przeczytane:2021-04-09, Ocena: 6, Przeczytałem,

Druga część Lwowskiej Odysei, to kontynuacja losów bogatej rodziny Linderów oraz ich przyjaciół. Wojna trwa, ojciec rodziny, Gustaw został aresztowany i wywieziony na Syberię. Żyje tam w nieludzkich warunkach, pracując ponad siły w 60ciostopniowym mrozie. We Lwowie natomiast, pozostała część rodziny stara się sobie radzić. Najpierw Lwów jest okupowany przez okrutnych Rosjan, zachowujących się jak niecywilizowana dzicz. Gdy Rosjan wypierają czyści i eleganccy Niemcy, wydaje się że najgorsze jest już za Lwowianami. Okazuje się, że jest jeszcze gorzej, zbrodnie są okrutniejsze a głód coraz większy. W tej części autorka pokazuje, jak bardzo potrafią zmienić się ludzie w ekstremalnych warunkach, na jaw wychodzi szlachetność i siła charakteru lub słabość czy wręcz podłość.
Od pierwszej części zachwyca mnie styl autorki, która pięknie potrafi opisać zarówno miejsca jak i ludzi. Dzięki temu czytając ma się wrażenie, że zna się doskonale nie tylko całe miasto ale i każdą z postaci.
Po tych dwóch częściach zdążyłam już zżyć się z bohaterami i niecierpliwie czekam na zakończenie.

Link do opinii
"Powrót z piekła" to drugi tom sagi "Lwowska Odyseja" Magdaleny Kawki. Ta część jest bardzo emocjonująca. Czytając tę historię, buzowały we mnie różne emocje. Z jednej strony byłam bardzo szczęśliwa, a z drugiej byłam bardzo przygnębiona. Tyle się tutaj działo, że nie mogłam oderwać się od czytania. Byłam bardzo ciekawa jak potoczyły się dalsze losy rodziny Lindnerów oraz ich przyjaciół. Dzięki autorce w tym tomie przejdziemy przez syberyjską tajgę. Poznamy miejscową legendę dotyczącą Hartagi -- pół człowieka, pół niedźwiedzia. Czy ludzie cały czas wierzą, że taki potwór istnieje? Podobno nie interesują go martwi ludzie. Jak jest głodny, to poluje na ludzi. Czy zapoluje na kompanów Gustawa? Gustaw został zesłany do obozu na Syberii. Panują tam spartańskie warunki. Jest bardzo zimno. Ludzie cierpią również z głodu. Muszą ciężko pracować, żeby przetrwać. Czy Gustaw przeżyje tę niedolę? Czy wróci do swojej ukochanej rodzinki? Non stop myśli o swojej ukochanej Mariannie. Czy do końca będzie jej wierny? Marianna musi sobie radzić w tych trudnych, wojennych czasach. Ma za zadanie wychować najmłodszego synka Michasia. Ma nadzieję, że zobaczy jeszcze Lilkę i Jakuba. Czuje, że Gustaw żyje. Wie, że po wojnie się spotkają. Poczytajcie i dowiedzcie się jakie emocje towarzyszą jej każdego dnia. Lilka będzie w bardzo trudnej sytuacji. Będzie walczyła o własne życie. Czy wywinie się ze szponów śmierci? Jakub również nie będzie miał lekko. Czy jeszcze kiedyś zobaczy swoją rodzicielkę? Co słychać u Oresta? Oczywiście dowiecie się tego podczas czytania. Poczytajcie, jak Rosjanie nienawidzili Polaków (Lachów). Zobaczcie, co wyprawiali podczas drugiej wojny światowej. Autorka w swojej powieści pokazała nam przerażające oblicze wojny. Bardzo realistyczny obraz. Czytając "Powrót z piekła" razem z bohaterami przeżyjecie okrutny czas wojny. Zachęcam was do przeczytania tego i poprzedniego tomu. Bardzo udana saga. Warto ją poznać. Z czystym sercem polecam "Powrót z piekła" mommy_and_books.
Link do opinii

Druga część Lwowskiej Odysei. Wróciłam do Lwowa, gdzie nadal toczyła się wojna. Ludzie cierpieli biedę i głód. Lwów przychodził z rąk do rąk, tylko mieszkańcy nie mieli nic do powiedzenia i musieli się poddawać nowym rządom. Końca wojny nie widać, ci którzy mieli zapał walczyć o wolność gasną i czują niemoc. Rodzina Lindnerów została rozdzielona, kobiety we Lwowie muszą sobie radzić same, Jakub się ukrywa a Gustaw został wywieziony na Syberię. W tej części dużo jest poświęcone właśnie Gustawowi i temu jak żyło mu się na Syberii. We Lwowie, w domu Lindnerów każda z kobiet pomaga jak może, ale nawet nie spodziewają się że czeka je ciężki cios. Pojawia się też Wiktor ale czy Lilka będzie w stanie mu wybaczyć, a może to ktoś inny nie jest jej obojętny. Pierwsza część była dobra, druga jest jeszcze lepsza. Cieszę się że mam już na półce część trzecią i nie będę musiała na nią czekać. Autorka postarała się o naprawdę dobrą sagę, dzięki niej poznałam historię Lwowa, która przyznaję się, jakoś nigdy się nie interesowałam. Zabieram się za część trzecią a Wam polecam przeczytać całą Lwowską Odyseje.

Link do opinii

Magdalena Kawka jeszcze bardziej podkręciła emocjonalną i dramatyczną stronę swojej opowieści, pokazując, że wojna odsłania prawdziwą naturę człowieka. Są tacy, którzy mimo wszystko starają się nie zatracić swoich wartości, ale są i tacy, którzy wykorzystują sytuację dla swojej korzyści. Pokazuje, że na wojnie często role się odwracają. Dawni panowie dzielą ten sam los ze służbą, zanikają nierówności społeczne i zależności. Nic nie jest oczywiste, nie wiadomo komu ufać, a kogo lepiej unikać.

 

Cała recenzja: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2021/04/750-powrot-z-pieka-czesc-ii.html

Link do opinii
Inne książki autora
Powrót z piekła
Magdalena Kawka0
Okładka ksiązki - Powrót z piekła

Kontynuacja powieści "Pora westchnień, pora burz" o końcu beztroskiego Lwowa. Jest koniec 1940 roku. Gustaw Lindner od sześciu miesięcy przebywa...

W zakątku cmentarza czyli koniec wieczności
Magdalena Kawka0
Okładka ksiązki - W zakątku cmentarza czyli koniec wieczności

Kolejna niezwykła książka niezwykłej Autorki. Magdalena Kawka sięgnęła po temat, można powiedzieć, ryzykowny. Życie po życiu, ale bardziej dosłownie. Czy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy