Ostatnia - i najbardziej ekscytująca - część trylogii ,,Poszukiwacze"
Jak głosi stara wizygocka legenda, zanim Arabowie podbili Półwysep Iberyjski, siedmiu mnichów opuściło królestwo, by uratować cenne relikwie i skarby królów z Toledo. Udali się na zachód, przepłynęli ocean, a po dotarciu na ląd założyli miasto Cíbola. Przez wieki nikt nie zdołał tam dotrzeć... aż do teraz.
Wyścig w poszukiwaniu Miasta Świętych Mężów doprowadzi do ostatecznego starcia między Narodowym Korpusem Poszukiwaczy a Lilith, mrocznym cieniem stojącym za poczynaniami Voynicha. Gra toczy się nie tylko o przetrwanie NKP, lecz również o życie samego Tirsa i jego bliskich oraz o panowanie nad źródłem niewyobrażalnej potęgi ukrytym w ruinach Cíboli.
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2018-02-13
Kategoria: Dla dzieci
ISBN:
Liczba stron: 640
Tytuł oryginału: Los Buscadores 3: La ciudad de los hombres santos
Jaką śmiertelną tajemnicę kryją obrazy w Muzeum Prado? DOBRY OBRAZ TO NIC WIĘCEJ JAK LUSTRO. Podczas Międzynarodowego Konkursu Kopistycznego w...
Drugi, po Stole króla Salomona, tom trylogii ,,Poszukiwacze". Niebezpieczna wyprawa do serca Afryki śladem arabskiej relikwii, która zapewnia posiadaczowi...
Przeczytane:2018-03-02, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
"Oto nasze przeznaczenie: umrzeć i zniknąć bez śladu jak coś, co nigdy nie istniało." Iojané, Piąty Tego Imienia i Sługa Tupany
Przyznam, że trylogia "Poszukiwacze" zapewniła mi niezwykłą rozrywkę czytelniczą, z dużą niecierpliwością wyczekiwałam jej kontynuacji, wiedząc, że świetnie będę się przy niej bawić. Trzeci tom nie zawiódł pokładanych w nim nadziei, było dynamicznie, intrygująco, zajmująco, wciągająco, w lekki, przyjazny i wsparty humorem sposób. Mnóstwo fascynujących przygód, w których samemu natychmiast chciałoby się uczestniczyć, bo czyż można odmówić sobie udziału w poszukiwaniu zjawiskowego skarbu, elementu wielowiekowych legend, owianego przesądami, pilnie strzeżonymi tajemnicami, niełatwymi do odszyfrowania zagadkami.
Napięcie i niepokój wzmaga świadomość, że wszystko musi odbywać się w wielkim sekrecie, podczas tajnych misji, z dala od oczu zbyt ciekawych śmiałków pragnących wykorzystać jedyny w swoim rodzaju skarb do złych celów. Dlatego oprócz specjalistycznej wiedzy, nadzwyczajnego sprytu, niebagatelnej odwagi, liczy się także wyścig z czasem. Ale to też walka z niesprzyjającą dżunglą, groźną roślinnością i nieprzyjaznymi mieszkańcami. Jednak, kiedy przyświeca szczytny cel, takie wyzwania stają się jeszcze bardziej pociągające i fascynujące. Wiele pomysłów z fabuły zaczerpnięto z prawdziwych relacji amazońskich wędrowców, co bardzo mi odpowiadało.
Autor umiejętnie przykuwa uwagę czytelnika, angażuje go w śledzenie losów bohaterów, każdej postaci nadaje unikalny charakter, ciekawie dobiera mieszankę dobrych i złych cech. Podobało mi się zagęszczanie atmosfery, mnogość sensacyjnych incydentów, bezpośrednie nawiązywanie do poprzednich tomów i rozwijanie poruszanych w nich złożonych wątków. I specyficzny ekscytujący klimat poszukiwania, odkrywania, zdobywania wiedzy, biegłości w falsyfikacji, sprawdzania się, zdefiniowania własnych postaw, a nawet rozliczenia z bolesną przeszłością.
Powieść czyta się z wielką przyjemnością, nieco refleksyjnie o naturze człowieka, źródłach jego zachowań, walki dobra ze złem, ostrożności w sięganiu po zadziwiające zdobycze minionych i niemal już zapomnianych cywilizacji. Podążając tropem archeologicznych rewelacji, trzeba połączyć humanistyczne i ścisłe orientacje, rozwiązać łamigłówki z zaszyfrowanymi wskazówkami i symbolami runicznymi, poznać alfabet wizygocki, dotrzeć do historii siedmiu ezoterycznych mnichów pustelników, zdobyć ukrytą mapę i odpowiednią ją zinterpretować, zajrzeć do piramid i grobowców, może nawet zdecydować się na kontrowersyjną kradzież cennego artefaktu, czy próbować zapobiec demontażu asturiańskiego obiektu sakralnego.
A wszystko zaczyna się we współczesnym Londynie, gdzie z wystawy renomowanego ośrodka kulturalnego, dokonano śmiałej kradzieży średniowiecznego rękopisu, o wyjątkowej wartości dla histografii. Zwój pergaminu w pozłacanej srebrnej szkatule, zdobiony reliefami z roślinnymi motywami, należał do francuskiego naukowca. Poszukują go służby policyjne, Interpol, nieoficjalnie dawny członek Narodowego Korpusu Poszukiwaczy, odzyskujący skradzione zabytki będące dziedzictwem artystycznym, międzynarodowa prywatna organizacja Voynich, zajmująca się komputerami i oprogramowaniem, ale także niejasną działalnością kulturalną. "Stół Króla Salomona" tom pierwszy, "Łańcuch Proroka" tom drugi.
bookendorfina.pl