Twórcy Poranka ściętych głów, Kazuo Koike i Goseki Kojima, to giganci komiksu samurajskiego, autorzy m.in. serii Samotny wilk i szczenię. Ich twórczością inspirował i nadal inspiruje się cały świat. Z niebywałym pietyzmem odtwarzają realia historyczne w swoich dziełach. Nie inaczej jest w przypadku tego tytułu. Główny bohater, Yamada Asaemon, jest postacią fikcyjną, ale cała opowieść bazuje na autentycznych wydarzeniach. Asaemon obejmuje pieczę nad stanowiskiem, które dziedziczy po ojcu. Jest odpowiedzialny za testowanie mieczy. Sprawdza je podczas egzekucji zlecanych przez władzę.
Wydawnictwo: HANAMI
Data wydania: 2022-04-15
Kategoria: Komiksy
ISBN:
Liczba stron: 384
ASAEMON ZAWODOWIEC
W czwartym tomie ,,Poranka ściętych głów" czeka nas dokładnie jeszcze jedna porcja tego, co dotąd. Czyli? Czyli mrocznych, krwawych opowieści z przeszłości, świetnego klimatu i klasycznych ilustracji. Dla dojrzałych czytelników, którzy cenią zarówno dobre, historyczne fabuły, jak i zapadającego w pamięć klimatu.
Dalsze losy zajmującego się egzekucjami bohatera stykają go z kolejnymi ludźmi, jakich napotyka na swojej drodze. Co tym razem z tego wyniknie? I w jakie sytuacje się zaangażuje?
https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2022/05/poranek-scietych-gow-4-goseki-kojima.html
Przeczytane:2022-06-11, Ocena: 6, Przeczytałem,
Manga to kolejna porcja mocnej treści dla miłośników dawnej Japonii. We wnętrzu komiksu na czytelnika czeka aż siedem mocnych i klimatycznych historii. W przeciwieństwie do wcześniejszych albumów tym razem „ścinacz głów” (Yamada Asaemon) nie odgrywa w fabule tak dużej roli. W dostępnych tutaj rozdziałach często pełni on rolę dodatku do innych wyrazistych postaci lub wręcz nie pojawia się w ogóle. Nie oznacza to jednak, że nagle seria straciła na jakości. Dzieło duetu Koike-Kojima nadal zachwyca, mocno angażuje i porywa odbiorcę w świetnie wykreowany świat samurajów.
Z wymienionych wcześniej siedmiu rozdziałów na szczególną uwagę zasługują co najmniej trzy z nich. W pierwszym zatytułowanym Łapacz Kasajiro mamy okazję obserwować losy dwudziestoletniego mężczyzny piastującego urząd jomawari (policjanta), który ciągle stara się doskonalić swoje umiejętności. Właściwą drogę w jego staraniach wskazuje mu właśnie Yamada, widzący w młodzieńcu zapał i potencjał. Na kolejnych planszach obserwujemy to, jak wiele jest on wstanie poświęcić, aby tylko móc pomagać ludziom. Postać ta pojawia się również w innym rozdziale, w którym nie brakuje widowiskowości i przemocy.
Drugą wartą uwagi historią jest Zrobienie. Autor skupia się tutaj na realiach przepełnionego więzienia, w którym przemoc jest codziennością. Historia jest dosyć krwawa momentami wręcz skrajnie brutalna. Wszystko to służy twórcy do pokazania, jak pewne wydarzenia mogą pchać ludzi do desperacji, w której zapominają oni całkowicie o swoim człowieczeństwie.
Trzecim, ale nie mniej udanym rozdziałem jest historia Pastewne ziele. W tym konkretnym przypadku nie ma tu grama „widowiskowości” czy przemocy. Śledzimy tu losy młodego Yamady, który musi borykać się z ostracyzmem otoczenia wynikającym z pracy, jaką wykonuje jego ojciec. Motywem przewodnim jest tutaj tytułowe „ziele”, które jest zarazem lekarstwem, jak i przekleństwem. Ma to oczywiście głębsze znaczenie, które samemu będzie musiał odkryć czytelnik.
Cała recenzja na: