Polska krwawi. Polska walczy. Jak żyło się pod okupacją 1939-1945

Na taką książkę o II wojnie światowej Polacy czekali od pokoleń!

Jeśli nigdy dotychczas nie zdarzyło Ci się czytać książki historycznej z zapartym tchem, to uwaga - ta może być pierwsza!

Na temat historii Polski podczas wojny i okupacji 1939-1945 ukazało się wiele książek, artykułów i filmów, jednak takiej syntezy dotychczas nie było. W swojej najnowszej publikacji prof. Andrzej Chwalba przejrzyście opisuje dzieje polskiego heroizmu i męczeństwa, gdyż Polska istotnie krwawiła i walczyła jak nigdy przedtem, jednak...

Jednak mieszkańcy Polski w tych latach również prowadzili codzienne życie, kochali się, chodzili do teatrów, wychowywali dzieci i dbali o zaspokojenie podstawowych potrzeb.

Właśnie ta zwykła egzystencja była powszechnym doświadczeniem milionów, a nie opór czy eksterminacja. Stąd potrzeba zrównoważenia historii militarnej i politycznej uważnym przyjrzeniem się gospodarce i funkcjonowaniu cywilów. Jak wyglądało życie codzienne w okupowanej Polsce - na wsi, w małych miasteczkach i w metropoliach? Jak żyło się latem, a jak zimą? Jak cywile organizowali sobie żywność, odzież i opał?

Ponadto w książce znajdziemy charakterystyki wszystkich czterech (!) okupantów oraz wnikliwy opis skomplikowanych i wieloaspektowych relacji polsko-ukraińskich. Autor stara się też oddać pełny obraz zróżnicowanego stosunku Polaków do Zagłady, wreszcie skupia się na niedającej się z niczym porównać batalii, jaką było bez wątpienia powstanie warszawskie.

Właśnie ten zniuansowany obraz lat 1939-1945 czyni nową książkę Andrzeja Chwalby pozycją absolutnie wyjątkową. Polska krwawi, Polska walczy to źródło wiedzy dla tych, którzy są zdania, że o historii Polski podczas II wojny światowej wiedzą za mało, oraz niesamowita czytelnicza przygoda dla tych przekonanych, iż wiedzą już na ten temat wszystko, co wiedzieć należy.

Informacje dodatkowe o Polska krwawi. Polska walczy. Jak żyło się pod okupacją 1939-1945:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2024-08-28
Kategoria: Historyczne

Tagi: Historia

Kup książkę Polska krwawi. Polska walczy. Jak żyło się pod okupacją 1939-1945

Polska krwawi. Polska walczy. Jak żyło się pod okupacją 1939-1945 - opinie o książce

Avatar użytkownika - malutkaska
malutkaska
Przeczytane:2024-09-21, Ocena: 6, Przeczytałam, Posiadam,

Wychowana na książkach autorstwa Andrzeja Chwalby, w których zaczytywałam się w trakcie studiów i po które sięgam nadal w pracy zawodowej, nie mogłam oprzeć się lekturze najnowszej pozycji tego historyka pt. ,,Polska krwawi. Polska walczy. Jak żyło się pod okupacją 1939-1945" z oferty Wydawnictwa Literackiego, ukazującej nieco odmienne, bo społeczne oblicze II wojny światowej na ziemiach polskich. O trudach życia codziennego mieszkańców kraju zdominowanego przez okupantów, Chwalba opowiada tak ciekawie, że niemal na Naszych oczach powraca obraz tamtych wojennych dni.

Dzięki tej wartkiej narracji czytelnicy przyglądają się wojnie oczami swoich przodków. I tak, z perspektywy cywilnej śledzimy wybuch światowego konfliktu, poznajemy kulisy życia pod okupacją, by wreszcie przyjrzeć się z bliska najważniejszym wydarzeniom tamtych czasów, w których Nasi rodacy przelewali krew. Ten złożony portret społeczeństwa ogarniętego wojną momentami przyprawia o dreszcze, wywołuje współczucie, ale przede wszystkim wzbudza podziw wśród czytelników zdumionych tym, jak wiele cierpienia przeżyły poprzednie pokolenia.

Wydawać by się mogło, że o tym konflikcie napisano już wszystko. Chwalba udowadnia jednak, że nadal mamy w tej kwestii wiele do powiedzenia. Historyk pochyla się nad mało znanymi epizodami z tamtych czasów jak słowacka i litewska okupacji ziem polskich, prowadzi rozważania nad położonymi z dala od Westerplatte miastami, gdzie zaczęła się wojna obronna Polski i, bazując na specyfice opisywanego obszaru, przestawia charakterystyczne zjawiska z okupacyjnej rzeczywistości. Robi to tak zręcznie, że sami nie wiemy, kiedy Nasze myśli wędrują do tamtych chwil a ich bohaterowie stają się Nam tak bliscy, jakbyśmy znali ich od dawna.

,,Polska krwawi. Polska walczy" to kompletna, oparta na źródłach, wieloaspektowa opowieść o wojennej codzienności skierowana do szerokiego grona odbiorców, która ma w sobie wiele z naukowych narracji Chwalby. Jest intrygująca i pouczająca zarazem. Przyciąga treścią i poraża skalą ludzkiego cierpienia. Z pewnością zachwyci, nie tylko miłośników historii II wojny światowej.

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2024-09-20, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2024,

Na temat losów Polski i Polaków w czasie II wojny światowej napisano już niejedną książkę. Jedne były lepsze... Inne były gorsze... Jednak tak przekrojowej i wielopłaszczyznowej publikacji jeszcze na rynku wydawniczym nie było. Prof. Andrzej Chwalba podsumowuje w niej dzieje Polski w czasie wojny i okupacji. Autor równoważy historię militarną i polityczną nie zapominając o gospodarce i historii społecznej.
Wojna to nie tylko bitwy... Potyczki... Wrogie armie...To też tragedia zwykłego człowieka. Jego łzy... Codzienny strach... Trudy dnia naznaczone niepewnością jutra... Ogarnięci szałem nienawiści zbrodniarze nie liczyli się ze zwykłym człowiekiem. Szczególnie z narodami podbitymi. My, Polacy tego doświadczyliśmy na własnej skórze. Znaleźliśmy się pomiędzy dwoma totalitaryzmami. Oba chciały zniszczyć nasz naród... Przez to czas wojny i okupacji był dla nas wyjątkowo ciężkim przeżyciem, który można porównać do prawdziwego piekła.
Autor niniejszej książki pokazuje wojnę ze strony militarnej i polityki, ale nie zapomina o zwykłym człowieku. Nie zapomina o gospodarce, która ma niebagatelny wpływ na jego życie. Czytając ją miałam wrażenie, że tak naprawdę w centrum książki był zwykły, szary człowiek. I książka skupiła się na pokazaniu jego życia, które znalazło się pod butem okupantów. Pokazała walkę zbroją, ale także walkę o kolejny dzień. Pokazała zmiany, jakie zachodziły w prawodawstwie skierowanym w Polaków i innych narodowości zamieszkujących okupowaną Polskę.
Polska walczy. Polska krwawi. Jak żyło się pod okupacją 1939-1945 to książka ważna i potrzebna. Może po nią sięgnąć każdy. To idealna lektura dla każdego, kto wie już, co nie co na temat naszej historii. Dzięki niej może nie tylko usystematyzować swoją wiedzę, ale dowiedzieć się czegoś nowego. To także książka dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z poznawaniem rodzimej historii. Książka nie przynudza, ale napisano ją w sposób ciekawy. Dlatego serdecznie polecam ją każdemu.

Legiony polskie 1914-1918
Andrzej Chwalba0
Okładka ksiązki - Legiony polskie 1914-1918

Historia Legionów -- na stulecie odzyskania niepodległości 6 sierpnia 1914 roku. Pierwsza Kompania Kadrowa opuszcza budynki przy krakowskich Oleandrach...

1919. Pierwszy rok wolności
Andrzej Chwalba0
Okładka ksiązki - 1919. Pierwszy rok wolności

W listopadzie 1918 roku Polska odzyskała niepodległość, ale o jej kształcie w znacznej mierze zdecydowały wydarzenia następnych miesięcy. Listopadowa euforia...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski