Polscy himalaiści

Ocena: 4.75 (4 głosów)

Tuż przed wybuchem II wojny światowej grupa polskich wspinaczy dokonała jednego z najbardziej spektakularnych wyczynów. 2 lipca 1939 roku na szczycie Nanda Devi East stanęli Jakub Bujak i Janusz Klarner, pisząc efektowną kartę w dziejach nie tylko polskiego himalaizmu. Radość w obozie nie trwała długo. Dwa tygodnie później potężna lawina pogrzebała żywcem pozostałych członków wyprawy, Stefana Bernadzikiewicza i ojca polskiego himalaizmu Adama Karpińskiego.

Pogrążeni w żałobie koledzy ruszyli w drogę powrotną. Na statku do Europy usłyszeli o niemieckiej agresji na Polskę. Janusz Klarner trafił na front, a następnie w szeregi AK, a Jakub Bujak w filmowym stylu przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie pracował nad tajnymi projektami zbrojeniówki.

Kiedy wydawało się, że los okaże się dla nich łaskawy i pierwsi polscy himalaiści ułożą sobie życie w powojennych realiach, obaj w tajemniczych okolicznościach przepadli bez śladu. Tak jakby w pogłoskach o klątwie dotykającej zdobywców Nanda Devi kryło się ziarno prawdy...

To pierwsza tak kompleksowa publikacja o początkach naszego himalaizmu. Autor dotarł do archiwów, listów, dokumentów, wspomnień, relacji świadków i bliskich, żeby zrekonstruować drogę Polaków w najwyższe góry świata i podjąć próbę odpowiedzi na pytanie, co się z nimi później stało.

Dariusz Jaroń (ur. 1985) - dziennikarz, tłumacz, absolwent ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z mediami związany od kilkunastu lat, głównie z krakowską redakcją ,,Gazety Wyborczej" oraz Interią. Autor m.in. reportażu Wierni skale. Historia ściśle tajna, uhonorowanego nagrodą Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich im. Kazimierza Wierzyńskiego za publikację o tematyce sportowej, a także wywiadu z Lechem Janerką, nominowanego do Nagrody Dziennikarzy Małopolski. Po godzinach mąż, tata, fanatyk Tatr, hard rocka i włoskiej kuchni.

Informacje dodatkowe o Polscy himalaiści:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2019-01-30
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788366140059
Liczba stron: 320

Tagi: Turystyka i wypoczynek

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Polscy himalaiści

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Polscy himalaiści - opinie o książce

Avatar użytkownika - magdalenawojciechowicz
magdalenawojciechowicz
Przeczytane:2024-04-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2024,

Niezwykła historia pierwszych polskich himalaistów. Pokazuje przebieg wyprawy ale również losy tych którzy przeżyli tę wyprawę po powrocie z gór wysokich

Link do opinii

Kiedy tylko wypatrzyłam „Polskich Himalaistów” w taniej książce, wiedziałam, że to lektura dla mnie. Czytałam już między innymi o Wandzie Rutkiewicz, Jerzym Kukuczce czy o Leszku Cichym, a tu w moje ręce trafiła książka o początkach polskiego himalaizmu. Bardzo mnie to zaciekawiło.

Jest to naprawdę ciekawa lektura, która opowiada o przygotowaniach do wyprawy, podróży i zdobywaniu szczytu. W 1939 Polacy jako pierwsi stanęli na szczycie Nanda Devi East. Pomimo sukcesu, wyprawa zakończyła się tragicznie. Nie wszyscy wrócili do Polski. A Ci, którym się udało, trafili do kraju, w którym toczyła się wojna.

Bardzo podobało mi się, że zostały także opisane losy himalaistów w czasie wojny oraz po jej zakończeniu. Jest to smutna, ale prawdziwa historia. Myślę, że warto po nią sięgnąć i poznać ludzi, o których niestety się nie słyszy i nie pamięta, a którzy wiele dokonali.

Link do opinii

Reportaż zaskakujący pod wieloma względami. Już samo to, że przywraca do życia pamięć o pierwszych polskich himalaistach jest bardzo cenne. Ta historia o przecierających szlaki pionierach jest równie interesująca jak te dotyczące późniejszych i znacznie bardziej znanych dokonań Kukuczki, Kurtyki, Wielickiego czy Rutkiewicz.

Ale równie pasjonująca jest druga część opowieści, dotycząca wojennych i powojennych losów dwóch spośród uczestników wyprawy. Niezwykłe jest, że do tej pory nie rozwikłano tajemnic ich zaginięcia. Tę część czytałam chyba z jeszcze większym zaangażowaniem niż opis zdobycia góry.

Bardzo, bardzo interesująca książka.

Link do opinii
Inne książki autora
Tatrzańskie opowieści
Dariusz Jaroń0
Okładka ksiązki - Tatrzańskie opowieści

Tatrzański Park Narodowy - jest w nim zaledwie 250 kilometrów szlaków, mimo to każdego roku odwiedzają go miliony turystów. Mateusz Waligóra, podróżnik...

Ekstremalni. O bohaterach, którzy narażają życie, by ratować innych
Dariusz Jaroń0
Okładka ksiązki - Ekstremalni. O bohaterach, którzy narażają życie, by ratować innych

Klęski żywiołowe, kataklizmy, katastrofy, ataki terrorystyczne, wypadki wysokogórskie, dziesiątki poszkodowanych i rannych - to warunki, w których pracują...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy