Pia Grazdani jest wyjątkowo uzdolnioną studentką medycyny, współpracującą blisko z czołowym naukowcem Medycznego Centrum Uniwersytetu Kolumbii, genialnym genetykiem molekularnym, doktorem Tobiasem Rothmanem. Wyniki ich badań nad metodami sztucznego wytwarzania organów dla osób śmiertelnie chorych mogą zrewolucjonizować opiekę zdrowotną.
Jednak kiedy w laboratorium dochodzi do tragicznego wypadku, Pia wraz z Georgem, zakochanym w niej kolegą z zajęć, wszczynają dochodzenie. Jedno pytanie pozostaje bowiem bez odpowiedzi: czy to możliwe, że ktoś próbuje manipulować informacjami wartymi wiele trylionów dolarów, by czerpać zyski z cudzej śmierci?
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2012-05-30
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN:
Liczba stron: 464
Tytuł oryginału: Death Benefit
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Aleksandra Górska
"W tym miejscu rzeczywiście tworzono przyszłość, i cieszyła się, że będzie w tym uczestniczyć. Podświadomie wiedziała jednak, że ten kij może mieć dwa końce. Rozwój biologii postępował przerażająco szybko, a raz zdobytej wiedzy nie sposób było wyrzucić z podręczników."
Robin Cook posiada niezwykłą umiejętność tworzenia powieści, w których złożona intryga bazuje na faktycznych osiągnięciach w różnych dyscyplinach medycyny, ale również frapująco wplata w fabułę niesamowite, pionierskie, czasem alternatywne wizje rozwoju nauki leczenia chorób, zaawansowane prace nad innowacyjnymi środkami farmakologicznymi poprawiającymi wydolność organizmu ludzkiego, czy ciemną odsłonę rynku ubezpieczeń społecznych. Wiarygodne opisuje codzienność zawodową lekarzy i pielęgniarek, wiernie oddaje specyfikę społeczności personelu zatrudnionego w ośrodkach szpitalnych i badawczych. Sięgając po książkę autora, zastanawiamy się, w jakim kierunku tym razem poszybuje jego wyobraźnia, przed jakimi zagrożeniami będzie starał się ostrzec, do jakich refleksji nakłoni.
Powieść odwołuje się do wielkich nadziei ludzi związanych z perspektywą zdobycia umiejętności wyhodowania ludzkich organów przeznaczonych do przeszczepu. Autor przybliża terminologię związaną z tą tematyką, jest ona, co charakterystyczne dla twórczości pisarza, rzetelnie i szczegółowo podana, jednak w przyjaznym i zrozumiałym stylu. Swobodnie poruszamy się po zaproponowanych do bliższego poznania zagadnieniach naukowych, wzbogaconych o zarysy prawdopodobnych przyszłych dokonań i przedsięwzięć. Strona dobra, kierująca się normami, etyką i wrażliwością, oraz strona zła, nastawiona na zysk, zdobycie władzy i sławy. Toczą walkę w sensacyjnych nutach, z jednej strony podszytą bezwzględnością, brutalnością i drapieżnością, a z drugiej nastawioną na prawość, sprawiedliwość i przejrzystość informacji. Autor sprytnie dokłada zagadkowe incydenty, wzmacnia przeżycia czytelnika i trzyma go w napięciu.
Dwudziestosześcioletnia Pia Grazdani, doświadczona przez los w dzieciństwie, studentka czwartego roku medycyny, to ciekawie wykreowana osobowość. Ambitna, sprytna, dociekliwa, borykająca się z demonami przeszłości, niepotrafiąca nawiązać relacji społecznych, odcinająca się od ludzi. Co zadziwiające, jej współpraca z trudnym we współżyciu człowiekiem, ale za to wybitnym genetykiem, prowadzącym badania skutkujące epokowym przewrotem, rewolucją w opiece medycznej, układa się dobrze i obiecująco. Pojawiają się realne szanse na zrobienie kariery, spełnienie naukowych marzeń, uczestniczenie w znaczących odkryciach. Jednak w laboratorium nowojorskiego uniwersytetu dochodzi do podwójnej tragedii, która zmienia wszystko, także życie Pii. Kobieta, wraz z przyjacielem, stara się na własną rękę prowadzić śledztwo w sprawie podejrzanych zgonów, intuicja podpowiada jej, że za oficjalnie przyjętymi wersjami kryje się drugie dno. Nie ma jednak świadomości, na jakie niebezpieczeństwo się wystawia i z kim przyjdzie się jej zmierzyć.
bookendorfina.pl
Kolejna książka Robin Cook jednego z najlepszych pisarzy thrillerów medycznych jaką czytam i znów się nie zawiodłam. Kolejny temat medyczny jaki został poruszony jest znów bardzo ważny i cały czas tak bardzo aktualny. A książka jest jak zawsze wciągająca. Polecam każdemu.
Moje kolejne spotkanie z Robinem Cookiem. Pomysł na fabułę jest po prostu świetny i super komponuje się z naszymi czasami. Odejmuję plusika za zakończenie, które dla mnie było bez polotu. Dlatego książka tylko bardzo dobra.
Na stół autopsyjny Jacka Stapletona trafiają zwłoki pacjenta jednego z nowojorskich szpitali. Patolog ze zdumieniem konstatuje, że umarł on na…...
Doktor Laurie Montgomery bada serię nagłych zgonów pacjenci jednej z sieci szpitali umierają z powodu zakażenia gronkowcem. Laurie jest tym bardziej...
Przeczytane:2018-09-04, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Przeczytane, 52 książki 2018, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu,
Czym są indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste? Jak mogą one pomóc w leczeniu śmiertelnych chorób? I co mają z tym wspólnego polisy ubezpieczeniowe? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w powieści "Polisa śmierci" Robina Cooka.
Główną bohaterką jest ambitna studentka medycyny Pia Grazdani, która współpracuje z Tobiasem Rothmanem, wybitnym genetykiem molekularnym Centrum Medycznego Uniwersytetu Columbia. Przeprowadzane tam badania mogą zapewnić tanie narządy do przeszczepów i pomóc milionom ludzi na świecie, nawet tym śmiertelnie chorym. Zaledwie niewielki krok dzieli naukowców od sukcesu, czyli przeszczepiania organów wyhodowanych z komórek macierzystych. Z pewnością byłaby to rewolucja na gruncie opieki zdrowotnej.
Niestety wkrótce w wydawałoby się bezpiecznym biolaboratorium dochodzi do tragicznego wypadku, w wyniku którego giną Rothman i jego asystent. Powstaje pytanie, czy rzeczywiście był to nieszczęśliwy wypadek czy zaplanowane działanie? Pia nie wierzy w zbiegi okoliczności, dlatego postanawia za wszelką cenę poznać prawdę. Nie wie, że grozi jej śmiertelne niebezpieczeństwo...
Robin Cook świetnie scharakteryzował postać Pii. Najważniejsze są dla niej studia i wymarzona praca u boku profesora Rothmana. Wszystko inne schodzi na dalszy plan. W tym jej dość skomplikowane relacje z Georgem. Podczas, gdy on jest zakochany po uszy, ona trzyma go na dystans. Traktuje go bardzo przedmiotowo – szybki seks i do widzenia. Nie potrafi stworzyć prawdziwego związku. Spowodowane jest to jej trudnym dzieciństwem. Miejscami czytelnik zaczyna jej współczuć. Jednak w większości przypadków jest dość irytująca, gdy się tak ciągle wymądrza.
Cook pokazuje przerażającą wizję świata, w którym liczą się pieniądze, a nie ludzkie życie i zdrowie. Czytelnik zaczyna zastanawiać się, czy takie rzeczy naprawdę mogą mieć miejsce. Choć wprowadzonych jest wiele terminów medycznych, to autor wyjaśnia je w przystępny sposób, tak by nawet laik zrozumiał. Po każdej książce czuję się bogatsza o nową wiedzę. Przedstawione przez niego informacje są wiarygodne, gdyż Cook jest z zawodu lekarzem.
Powieść czyta się jednym tchem, dzięki lekkiemu językowi i opisanej historii, która trzyma w napięciu do ostatniej strony. Jak na dobry thriller przystało, nie brakuje w nim nagłych zwrotów akcji i zaskakującego zakończenia. Polecam tę książkę miłośnikom kryminałów, thrillerów medycznych i fanom Robina Cooka. A także osobom, które chcą dopiero rozpocząć swoją przygodę z tym autorem.
Robin Cook ostatnio postawił głównie na cykl o Laurie Montgomery i Jacku Stapletonie, parze patologów z Zakładu Medycyny Sądowej Miasta Nowy Jork. Zdążyłam już polubić tych sympatycznych bohaterów, którym wciąż trafiają się na trudne do rozwikłania zagadki medyczne. Dzięki dokładnym opisom przeprowadzanych przez nich sekcji zwłok, można się było dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy. Dlatego trochę zdziwiłam się, gdy zobaczyłam, że w "Polisie śmierci" odkrywają oni drugoplanową rolę. Nie zmienia to jednak faktu, że książka bardzo mi się podobała.
Warto wspomnieć, że na wspomniany cykl składają się następujące powieści: "Oślepienie", "Zaraza", "Chromosom 6", "Nosiciel", "Marker", "Kryzys", "Czynnik krytyczny", "Ciało obce", "Interwencja" oraz "Niebezpieczna gra".