Opowieść o pierwszych Polkach, które ruszyły w świat.
Głód przygody i ekscytującego życia? Potrzeba udowodnienia światu zdominowanemu przez mężczyzn, że mogą dokonać niemożliwego? Bezkompromisowa walka o swoje marzenia? Co sprawiało, że Polki porzucały spokojne życie i jechały tam, gdzie nikogo jeszcze nie było?
Michalina Isaakowa, słynna poławiaczka motyli, samotnie wędruje po Ameryce Południowej. Spędza dwa lata wśród Indian… i w tajemniczych okolicznościach znika.
Jadwiga Toeplitz-Mrozowska – popularna przed wojną śpiewaczka i aktorka – podróżuje na norweskie Lofoty i Bliski Wschód. Sporządza mapy i wytycza nowe szlaki. Jako pierwsza Polka samotnie dociera do Tybetu.
Maria Czaplicka pragnie zostać antropologiem tak jak Bronisław Malinowski, ale… jest kobietą. Mimo to rusza z ekspedycją naukową na Syberię, gdzie w ekstremalnych warunkach bada zwyczaje szamanów.
Autorka bestsellerów i zdobywczyni Nagrody Literackiej Gryfia, podróżniczka, która publikowała reportaże z pięciu kontynentów, podąża śladem swoich bohaterek. Odkrywa szlaki ich pionierskich wypraw oraz barwne i niebezpieczne przygody na różnych szerokościach geograficznych.
Ula Ryciak – autorka bestsellerów, m.in. biografii: Potargana w miłości. O Agnieszce Osieckiej oraz Nela i Artur. Koncert intymny Rubinsteinów, laureatka Nagrody Literackiej Gryfia, scenarzystka i podróżniczka, która publikowała reportaże z pięciu kontynentów. Tym razem, podążając śladem swoich bohaterek, odkrywa szlaki ich pionierskich wypraw oraz barwne i niebezpieczne przygody na różnych szerokościach geograficznych.
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2020-02-26
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 360
Książka opowiada o tym jak na początku XX wieku cztery Polki wyruszyły na krańce świata, by spełnić swoje marzenie, uciec od konwenansów i podróżować. Ula Ryciak w niesamowity sposób przedstawia nam realia tamtych czasów. Opisuje eleganckie bankiety, suknie i blichtr, które opisane Polki postanowiły zamienić na luźne stroje, a życie w luksusowych pałacach na niewygody, jakie napotkały na swojej drodze.
Wybieramy się więc do dżungli, w Himalaje, do Norwegii, Tybetu, na Syberię, ale też do Polski, bo przecież stamtąd pochodzą te absolutnie fascynujące postaci.
Bardzo cieszę się, że miałam okazję przeczytać tę książkę. Można powiedzieć, że dzięki niej mam swoje nowe idolki, które jako jedne z nielicznych miały odwagę stanąć oko w oko z innymi kulturami, strachem, dzikimi zwierzętami i przeżyć niesamowite przygody.
Czytałam "Poławiaczki pereł" z wypiekami na twarzy jakbym sama była jedną z nich. Cudowna!
Taniec Ptaka nie jest debiutem Uli Ryciak, która w 2004 roku opublikowała pierwszą powieść clitoris erectus. dziennik podróży. Jak pisze sama o sobie:...
Historia Kaliny Jędrusik czekała na tak wielowymiarową książkę. Słynna aktorka odzyskuje swój głos po 30 latach. Bezkompromisowa - liczy na wszystko...
Przeczytane:2020-04-08, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Czytając tę książkę targały mną emocje. Bałam się o bohaterki, drżałam o nie kiedy chorowały, a jednocześnie bardzo im kibicowałam w zdobywaniu kolejnych scen, szczytów, czy... motyli. Już od pierwszych stron wiedziałam, że mam do czynienia z wyjątkowym tekstem wprawnej pisarki, która nie tylko genialnie przedstawiła nam losy czterech niesłusznie zapomnianych, wyjątkowych kobiet, które powinny być dla nas ikonami feminizmu... Dlaczego nie są? Nie znam odpowiedzi na to pytanie. Mogę się jednak domyślać, że ponad 100 lat temu nie było łatwe nie tylko podróżowanie, ale tym bardziej trwałe zapisanie się na kartach historii. Cieszę się, że Ula Ryciak odkurzyła te historie i podała nam je w tak wyjątkowy sposób. Cudowna lektura naprawdę cieszę isę, że mam ją na półce. Na pewno będę do niej wracać.