Opowieść o małym ptaszku, który wykazał się dużą odwagą, o prawdzie i kłamstwach oraz o tym, że świat należy do wszystkich!
Podróżniczek - niewielki ptaszek, urwis, mieszka razem z rodziną w Pawim Oczku - pięknej krainie, w której bujna roślinność przybiera wszystkie odcienie zieleni. Są tam Szumiące Drzewa i Szalone Wodospady. A także tysiące, a może nawet miliony motyli! Pawie Oczko jest oazą szczęścia do momentu, gdy pewnego dnia...
Złowrogi sęp, zwany Sępnikiem, podstępem przejmuje władzę, a wprowadzane przez niego rządy sprawiają, że kolorowe Pawie Oczko z każdym dniem blednie i pogrąża się w coraz większym smutku. Aby zyskać posłuszeństwo krasek, Sępnik zabrania im opuszczania granic Pawiego Oczka. Zapomina jednak, że poza kraskami żyje tam przekorny Podróżniczek.
Podróż poza granice tego, co jest znane oraz napotkani tam nowi przyjaciele dają początek wielkim zmianom. Czy Podróżniczek znajdzie sposób, aby uwolnić Pawie Oczko ze szponów Sępnika?
Wydawnictwo: Lemoniada
Data wydania: 2023-07-19
Kategoria: Dla dzieci
Kategoria wiekowa: 6-8 lat
ISBN:
Liczba stron: 56
W bajcie "Podróżniczek" Anna Śliwińska zaprasza nas do zakątka zwanego Pawie Oczko. Zamieszkują go kraski, niebieskoskrzydłe ptaki. Kiedyś pomogły one Sępnikowi, który podstępem przejął władzę i despotycznie rządzi Pawim Oczkiem. Przez co z rozśpiewanej krainy zmieniło się w smutne szare miejsce. Tytułowy Podróżniczek to mały, ciekawy świata ptaszek. Przez przypadek odkryje on tajemnicę Sępnika, co pozwoli wyzwolić Pawie Oczko spod rządów tyrana.
Uwaga, uwaga! Anna Śliwińska podjęła w tej książce arcyważny temat. Mianowicie jest to bajka o sile propagandy. Siła Sępnika tkwi w strachu, jaki rozsiewa wśród swoich poddanych. Ogranicza im swobody i dostęp do informacji oraz pilnuje, aby byli skłóceni. To czyni ich słabymi. Doświadczenia Podróżniczka pięknie pokazują, że warto dociekać, sprawdzać, mieć swój rozum. I warto próbować coś zmienić, a siedząc na pupie tego nie dokonamy.
Weszliśmy na "dorosłe" tematy, jednak wspaniałość tej książki polega na tym, że te wszystkie ważne prawdy ukryły się w przyjemnej bajce. W historii osadzonej w urokliwym miejscu, zanurzonej w leśnym klimacie. W historii nieco tajemniczej i niebezpiecznej, przez co tak fascynującej. Napisałam "ukryły się", ale bardzo łatwo je odnaleźć. Morał książki jest jasny. Czytelnik bez problemu zrozumie sekret Sępnika i to, skąd pozostałe ptaki czerpały siłę i jak go pognały. Mam nadzieję, że ta opowieść zostanie w głowach i sercach czytelników na długo, a kiedy już będą dorośli, przypomną sobie o Podróżniczku i będą potrafili spojrzeć na media i rządzących z innej perspektywy.
Brawo dla Anny Śliwińskiej. Nie wiem, czy to co za chwile napiszę, było jej zamysłem, ale pozwolę sobie podzielić się z wami moją interpretacją. Uważam, że potrzebujemy takich obywateli, jak Podróżniczek. Nie malkontentów, nie inteligentów, a osoby ciekawskie, które nie boją się działać. Chcemy lepszej okolicy, kraju świata? Więc nie dajmy się zastraszyć, że mamy być cicho.
,, To my tworzymy świat, który nas otacza. A dzisiaj ten świat jest zły, smutny i pełen kłótni, bo uwierzyliśmy, że taki musi być. Trzeba obudzić się z tego przykrego snu. "
,, I pamiętajmy, że choć istnieją różne krainy, świat tak naprawdę nie ma granic. Świat należy do wszystkich po równo".
Ale to była śliczna bajeczka! Niby niepozorna, ale zawarła w sobie naprawdę ogrom mądrości. Pierwszą była taka, która uświadamia dziecku, że nie ważne jaki masz rodzaj upierzenia, a w naszym przypadku kolor skóry, każdy z nas jest równy drugiemu. Nikt nie ma prawa nam rozkazywać i robić coś wbrew naszej woli. Nikt nie ma prawa nas ograniczać tylko dlatego, że ktoś jest młodszy, mniejszy, czy mniej rozwinięty. Kolejną mądrością jest prośba, by nigdy nikogo nie okłamywać. W książce podły Sępnik nakłamał Pomurnikom, czyli innym ptakom, że Kraski są złe i kiedy będzie chciał, to zrobią im krzywdę. Również samym Kraskom powiedział to samo. W ten sposób jedne ptaki bały się drugich, a tak naprawdę każde z nich było miłe i przyjazne. Również Sowa chcąc zaimponować, okłamała Podróżniczka w ważnym dla niego temacie. Później było jej wstyd, że twierdziła iż widziała inne ptaki, bo naprawdę, to nie miała o nich pojęcia. Dzieci, które o tym przeczytają będą miały przykład jak nie postępować w przyszłości. Mądra Sowa powiedziała, że każdy sekret zawsze ujrzy światło dzienne, tylko jedne wcześniej, inne później. Tyczyło się to sekretnych wylotów Podróżniczka z gniazda, gdzie potajemnie się z kimś spotykał. Później dostał za to karę od rodziców. A i nie wspomniałam jeszcze o najważniejszym. Podróżniczek nie był dzieckiem rodziców, którzy się nim zajmowali. Niech tajemnicą do odkrycia będzie sytuacja jak dostał się do nie swojego gniazda. Myślę, że bardzo dobrze by było, gdyby bajkę przeczytały również dzieci, które są adoptowane, a jeszcze o tym nie wiedzą. Było by to dobre wprowadzenie do informacji, które później odmienią ich życie. Nie każdy ma bowiem takie szczęście, by wychowywać się u rodziców biologicznych. Myślę, że dostrzegą sens przesłania, że nie ważne kto cię urodził, liczy się również to, kto cię pokochał i wychował. Do tego w książce są takie śliczne obrazki, wyglądają jakby ktoś je namalował ręcznie. Tych przesłań jest tutaj bardzo dużo. Są naprawdę wartościowe, mądre i pouczające. Dlatego bardzo ją polecam!
Pawie Oczko było piękną krainą, pełną roślinności, i cudownych motyli. Tam życie płynęło w pełnym szczęściu, pośród natury. To właśnie tam mieszka Podróżniczek wraz ze swoją ptasią rodziną. Nic nie zapowiadało zmian, jednak one nadeszły. Pewnego dnia pojawił się Sępnik, który podstępem przejął władzę. Od tego momentu Pawie Oczko z każdym dniem traci swoje kolory, mieszkańcy, ci, którzy nie uciekli, są coraz bardziej smutni, pozbawieni radości, jaka jeszcze niedawno była w ich życiu. Sępnik nie jest dobrym władcą, wymusza posłuszeństwo strachem, a nawet zabrania opuszczania granic Pawiego Oczka. Jednak jest ktoś, kto nie zamierza tego tak zostawić. Podróżniczek marzy, aby wróciła ta piękna kraina, w której wcześniej żył i zamierza znaleźć sposób, aby do tego doszło. Na jakie pomysły wpadnie? Jakie przygody przeżyje? Czy mu się uda?
W książce najdziemy ciekawą, wciągającą historię pewnego ptaszka. To historia o tym, jak zła władza potrafi zmienić piękne miejsce w ruinę, jak zastraszanie może wpływać na innych, a jednocześnie jak wiara, odwaga i dążenie do prawdy może wiele zmienić.
Głównym bohaterem jest ptaszek Podróżniczek. Jest trochę niesforny, ciekawski, a z drugiej strony odważny, dzielny.
Wizualnie książka jest bardzo ładna. Ilustracje są duże, adekwatne do treści, przyciągające wzrok. Zdecydowanie sprawiają, że chcę się po nią sięgać.
„Podróżniczek” to ciekawa, a przy tym pięknie wydana książka dla dzieci, którą według mnie zdecydowanie warto dołączyć do domowej biblioteczki i polecam.
Recenzja książki pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETA
Nadszedł czas, by przywrócić Pawie Oczko na karty świata.
"Podróżniczek" to magiczna opowieść o odwadze, prawdzie, kłamstwach i sile wspólnoty, którą stworzyła Anna Śliwińska. Książka przenosi czytelników do Pawiego Oczka - pięknej krainy zamieszkałej przez kolorowe ptaki i tysiące migoczących motyli. To miejsce pełne radości i szczęścia, a wszystko zmienia się, gdy nadchodzi cień złowrogiego sępa zwanego Sępnikiem.
Książka rozpoczyna się od przedstawienia Podróżniczka, niewielkiego i przekornego ptaszka, który jest gotowy stawić czołO trudnościom i wyruszyć poza granice znanego, aby odzyskać utraconą radość. Wprowadzenie Sępnika do Pawiego Oczka prowadzi do dyktatorskich rządów, które burzą harmonię tej krainy. Kraski, mieszkańcy Pawiego Oczka, muszą stawić czoła represyjnym zarządzeniom i zakazowi opuszczania swojej ojczyzny. Ale w tym smutku i rozpaczy pojawia się nadzieja - Podróżniczek.
Główny bohater wyrusza w niebezpieczną podróż, aby znaleźć sposób na uwolnienie Pawiego Oczka spod wpływu Sępnika. W trakcie swojej wyprawy odkrywa nowe miejsca, spotyka ciekawych przyjaciół, a także zdobywa doświadczenie i mądrość. To wspaniała podróż, która ukazuje, jak ważne jest bycie odważnym, uczciwym i gotowym na poświęcenie dla innych.
"Podróżniczek" jest pełen pięknych opisów krajobrazów i barwnych postaci, które wprowadzają czytelnika w magię Pawiego Oczka. Anna Śliwińska zgrabnie oddaje emocje bohaterów, ukazując ich rozwój i zmianę, w miarę jak akcja się rozwija. Ta książka jest napisana w sposób, który porusza zarówno młodszych, jak i starszych czytelników.
Przesłanie "Podróżniczka" jest uniwersalne i ważne, przypominając nam, że każdy ma w sobie potencjał, by odmienić świat i pokonać trudności, nawet w obliczu strachu i tyranii. To zachęta do podjęcia ryzyka, by wyjść poza granice znane i odkryć nowe możliwości, zarówno dla siebie, jak i dla innych.
Wnioski płynące z lektury tej książki są wartościowe i inspirujące, a jej barwne ilustracje dodają uroku opowieści. "Podróżniczek" to powieść o pełnym serca przesłaniu, która z pewnością zostawi ślad w sercach czytelników i skłoni ich do refleksji nad swoją odwagą i zdolnościami.
Zdecydowanie polecam "Podróżniczka" jako niezwykle piękną i poruszającą opowieść dla dzieci i dorosłych. Anna Śliwińska wspaniale wplecie was w świat Pawiego Oczka, gdzie przygody, emocje i nauki czekają na każdego, kto zechce podjąć tę wyjątkową podróż.
Kiedy ja ostatnio czytałam książkę dla dzieci?
Pewnie jakieś 20 lat temu.
Czytałam wtedy bardzo dużo książek mojej córci Kini. Ale ona teraz ma 25 lat i od wielu, wielu czyta sobie sama.
Co więc sprawiło, że sięgnęłam po książkę Anny Śliwińskiej?
No jak to co - tytuł.
Ja uwielbiam wszystko, co jest związane z podróżami, sama nazywam siebie Podróżnikiem, więc gdy zobaczyłam ten tytuł, wiedziałam, że muszę go mieć.
To jednak nie jest książka o podróżniku.
Podróżniczek to ptak - słowik o przepięknym upierzeniu. Mieszka niemal w całej Europie i Azji, zimą podróżuje do Afryki. Podobno był widywany w Polsce.
A wracając do fabuły, to właśnie Podróżniczek jest głównym bohaterem książki, która może być przestrogą dla dorosłych.
Podróżniczek, wraz ze swoimi "przybranymi" rodzicami Kraskami mieszka w przepięknej krainie zwanej Pawie Oczko. Pewnego dnia pojawia się Sępnik, który powoli i skutecznie przejmuje władzę, zastrasza mieszkańców Pawiego Oczka, buduje granice, których im przekraczać nie wolno, straszy, że Pomurniki to ich wrogowie. Zastraszeni mieszkańcy podporządkowują się nowym zwyczajom, stają się coraz bardziej smutni, cała kraina traci kolory i urok.
Podróżniczek przez swoją ciekawość i niesforność dowiaduje się, że to wszystko, co mówił im Sępnik to kłamstwo. Aby ratować swoją krainę, musi przekonać wszystkich mieszkańców, że są okłamywani i Sępnik nimi manipuluje.
I teraz takie moje przemyślenia i odniesienie do naszego dorosłego życia. Czy tak nie jest w życiu? To się może zdarzyć w rodzinie, w pracy, w gronie znajomych... Znajdzie się ktoś, kto sieje zamęt, a ludzie zaczynają mu coraz bardziej ufać. A polityka? Czy to nie takie Sępniki? Czy im aby na pewno chodzi o dobro ludzi, czy o kolejne lata na stołku?
A wracając do tej książki, to mam nadzieję, że wszystkie dzieci, które ją przeczytają, wyciągną z niej wnioski na całe swoje życie.
A dorośli?
Mam nadzieję, że potrafią wyczuć tego Sępnika z daleka, a jeśli nie, to może trzeba im podsunąć książkę "Podróżniczek"?
Książki wchodzące w skład serii Klasyka Kina są przeznaczone dla szerokiego grona czytelników: miłośników i koneserów filmu polskiego i europejskiego,...
Pięknie ilustrowany zbiór opowieści, od pokoleń chętnie czytanych zarówno przez dorosłych, jak i przez dzieci.Na nowo odkryjecie losy Śnieżki i siedmiu...