Podróż wołyńska (#3). Zapach czerwcowych burz. Podróż wołyńska, tom 3

Rodzina Stawińskich w obliczu nowych problemów.

Stawińscy próbują dostosować się do powojennej rzeczywistości, ale wciąż oddalają się od siebie. Powrót zaginionego Andrzeja niewiele zmienia, bo syn Zygmunta nie toleruje ani ojca, ani starszych sióstr. W dodatku nie stroni od szemranego towarzystwa.

Zosią interesuje się jeden z pracowników poznańskiego Ceglorza, ale kobieta nie jest gotowa otworzyć się na nowego mężczyznę. Potrzebuje czasu, aby przeżyć żałobę po zmarłym mężu, w dodatku nieustannie zajęta jest córką, która sprawia problemy.

Z kolei Wanda trzyma na dystans zakochanego w niej Witka, bo tak jak Zosia jest wierna pierwszej miłości. Jednak wskutek grożącego jej niebezpieczeństwa powoli zmienia do niego nastawienie.

Jadzia wychodzi za mąż za majętnego Tomasza Bartoszaka. Niestety szczęście małżeńskie nie trwa długo, zmącone przez uprzedzoną do niej teściową.

Problemy rodzinne schodzą na dalszy plan, gdy w Poznaniu dochodzi do wystąpień robotniczych przeciwko władzy. Stawińscy czynnie uczestniczą w strajku, za co mogą zapłacić najwyższą cenę.

Niezwykle poruszająca historia o sekretach rodzinnych i wielkich namiętnościach. Od tej powieści trudno się oderwać. Serdecznie polecam!

Edyta Świętek, autorka sag Spacer Aleją Róż, Grzechy młodości i Niepołomice.

Informacje dodatkowe o Podróż wołyńska (#3). Zapach czerwcowych burz. Podróż wołyńska, tom 3:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2023-11-14

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna

Kup książkę Podróż wołyńska (#3). Zapach czerwcowych burz. Podróż wołyńska, tom 3

Podróż wołyńska (#3). Zapach czerwcowych burz. Podróż wołyńska, tom 3 - opinie o książce

Avatar użytkownika - kotoksiazka
kotoksiazka
Przeczytane:2023-12-27, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

ZAPACH CZERWCOWYCH BURZ to trzeci tom cyklu PODRÓŻ WOŁYŃSKA o dziejach rodziny Stawińskich.

Niezmiennie saga porusza mnie i gra na moich najczulszych emocjach. Zżyłam się z bohaterami, dlatego z zapartym tchem śledziłam ich dzieje, ich wybory i trudy życia dnia codziennego.

Tym razem wraz z rodziną Stawińskich mogłam poznać nie tylko ponure życie w czasach PRL-u, ale również byłam uczestnikiem pierwszego strajku robotniczego, jaki miał miejsce w Poznaniu, tak zwanego Poznańskiego Czerwca.

Autorka, jak nikt inny potrafi budować napięcie. Nieco, że końcowa, dynamiczna akcja spowodowała u mnie szybsze bycie serca, to znów postanowiła zakończyć powieść w takim momencie, że zostawiała mnie z szeroko otwartymi oczami i pytaniem cisnącym się na usta: „gdzie moja brakująca część książki?!”. Potrzebuję na już kolejnego tomu!

Avatar użytkownika - Tatiaszaaleksiej
Tatiaszaaleksiej
Przeczytane:2024-01-01, Ocena: 5, Przeczytałem,

"Teraz była za późno. Na wszystko za późno."

Z ogromną ciekawością ponownie zanurzyłam się w trudnej, bolesnej codzienności rodziny Stawińskich. Powojenna rzeczywistość wcale nie jest łatwa, nadzieje z nią związane rozpadają się. Rodzina Stawińskich osiedliła się w Poznaniu, coraz mocniej się od siebie oddala, wyczekiwany powrót Andrzeja, który zadaje się z szemranym towarzystwem, niczego nie ułatwia. Zosia nie może pogodzić się ze śmiercią męża, coraz usilniej o jej względy zabiega pewien mężczyzna, a dorastająca córka zaczyna stwarzać problemy. Wanda zaczyna zmieniać swoje nastawienie do zakochanego w niej Witka. Jadzia wychodzi za mąż, niestety jej teściowa jest mocno do niej uprzedzona. W Poznaniu dochodzi do robotniczego buntu, Stawińscy czynnie popierają strajkujących. Niektórym uczestnikom strajku przyjedzie zapłacić najwyższą cenę.

Nie jest to łatwa opowieść...

Wielowymiarowa, wnikliwa perspektywa, ukazująca psychologiczne studium ludzkich zachowań w trudnych warunkach. Fabuła ciekawie poprowadzona ukazuje pokomplikowane relacje międzyludzkie i przeżywane dramaty. Pani Joanna pisze z pasją czuć ogromną wiedzę historyczną. Niepodważalnym atutem powieści są bohaterowie. Skomplikowane, autentyczne, rewelacyjnie wykreowane osobowości, wzbudzają w czytelniku wiele sprzecznych emocji. Cały czas miałam wrażenie, że razem z nimi przemierzałem ich kręte życiowe ścieżki.

Ludzkie życiowe zawirowania, na tle zajmująco ukazanego tła historycznego, lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku w całej okazałości. Rodzina Stawińskich rozpadła się, wydawać by się mogło, że po tym co przeszli będą się wspierać, dbać o siebie, dodawać otuchy. Nic bardziej mylnego, wszyscy doznali wiele zła, widzieli straszne rzeczy, jednak nie potrafią być razem. Odsunęli się od siebie, próbują odnaleźć się w nowej, trudnej rzeczywistości. Nawarstwiają się żal i wzajemne pretensje. Próbują żyć, po prostu żyć. Przychodzi niespodziewana, czasami trudna miłość, rodzi się nowe pokolenie. Złe i dobre chwile, smutki i radości, gorzkie rozczarowania.

Fascynująca, mądra, nietuzinkowa, potrzebna seria. Daje do myślenia, zostanie we mnie na dłużej. Z niecierpliwością czekam na kolejną część. Z całego serca polecam całą serię.

Podróż wołyńska. Echa przyszłych dni
Joanna Nowak0
Okładka ksiązki - Podróż wołyńska. Echa przyszłych dni

Kto przyjaciel, kto wróg. Pierwszy tom sagi ,,Podróż wołyńska" p.t. ,,Echa przyszłych dni" opowiada o skomplikowanych dziejach członków rodziny Stawińskich...

Zawsze będę obok
Joanna Nowak0
Okładka ksiązki - Zawsze będę obok

Chcieli przechytrzyć miłość, a to ona sobie z nich zadrwiła.   Jagna nie znalazła jeszcze partnera. Sytuacja ta najbardziej nie daje spokoju jej babci...

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski