Był jednym z członków znanego żydowskiego Sonderkommando. Czy dlatego przeżył? Czy przeżył kosztem innych? Czy miał do tego prawo? Po wojnie przynależność do takich organizacji nie była dobrze widziana, dlatego świadectwa takie jak to są niezmiernie rzadkie. Anatol Chari pochodzi z powszechnie szanowanej łódzkiej rodziny. W czasie wojny razem z całą rodziną został wysiedlony do getta. ukończył szkołę średnią, a potem wstąpił do Sonderkommando. W ten sposób uniknął głodu i zachował siły, co później, po wywiezieniu do Oświęcimia, pozwoliło mu pracować i uniknąć komory gazowej. Wielokrotnie, czasem kosztem innych, unikał śmierci. Często zastanawia się dlaczego przeżył...
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2012 (data przybliżona)
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 255
Tytuł oryginału: Undermensch: Mein Überleben durch Glück und Privilegien Mit Timothy Braatz
Język oryginału: niemiecki
Tłumaczenie: Michał Antkowiak
I tak zostałem sonderem. Dzięki Rumkowskiemu. I dzięki mojemu ojcu..... Otrzymywaliśmy lepsze kartki żywnościowe.... Sonderowcy nie musieli też obawiać się deportacji (przynajmniej w początkowym okresie) ani wykonywać ciężkich prac fizycznych.
Unikatowe wspomnienia byłego mieszkańca getta łódzkiego, któremu cudem udało się przeżyć najpierw samo getto, później Auschwitz i kolejne obozy. Autor jak sam pisze nie raz miał również wiele szczęścia.
Warto przeczytać.
Tysiące trupów wleczonych przez tysiące innych trupów, jeszcze chodzących.
Więcej