Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2012-05-09
Kategoria: Obyczajowe
ISBN:
Liczba stron: 176
Poczucie kresu
Autor: Julian Barnes
"W liście pozostawionym koronerowi wyjaśniał swoje powody: że życie to dar narzucony każdemu człowiekowi, choć nikt o niego nie prosi; że myśląca osoba ma filozoficzny obowiązek zbadania zarówno natury życia, jak i warunków, które mu towarzyszą; i że jeśli ta osoba postanawia zrzec się daru, o który nikt nie prosi, to jest moralnym i ludzkim obowiązkiem postąpić zgodnie z konsekwencjami takiej decyzji."
Głęboka lektura nie dla wszystkich.
Akcji praktycznie nie ma, ale to nie tego rodzaju książka. Dużo rozmyślań, dużo przemyśleń i własnych wniosków.
Dziwnie wciągająca.
MOJA OCENA: 7/10
***********************************************************
"Są w naszym życiu tajemnice, których lepiej nie znać.
Czy samobójstwo jest najwyższym wyrazem wolnej woli człowieka?
Przyjaźń, miłość i wyrzuty sumienia.
Podróż w czasie do zaskakującego celu.
Mniej więcej 60-letni Anthony Webster wraca myślami do lat swojej młodości. Jednym z jego przyjaciół był wówczas Adrian Finn, inteligentny chłopak o dość filozoficznym podejściu do życia."
Fragment i promocje na :)
Literacko, jak to u Barnesa bez zarzutu. Sam temat niezbyt odkrywczy. Oczywiście, że każdy z nas snuje swoją własną historię pamiętając to, co chce i jak chce. Swoistym mechanizmem obronnym jest przyjmowanie interpretacji korzystnych dla siebie. Na pewno wielu z nas spotkało na swojej drodze dziesiątki ludzi, którzy przyczyny wszystkich swoich niepowodzeń widzą w świecie zewnętrznym, innych ludziach, pechu itd, tylko nie w sobie. Zresztą jak sie posłucha opowieści starszych ludzi idealizowanie przeszłości jest niemalże ich immanentną cechą. A te opowieści zaczynają się najczęściej od słów: "Za moich czasów....", "Kiedyś to było lepiej", "Ja nigdy....". Tyle to ma wspólnego z prawdą co pamięć o sobie bohatera powieści. Zresztą najtrafniej mówi o tym sam Barnes: „Jesteś tym, czego dokonałeś, dokonania żyją w twojej pamięci, więc to, co pamiętasz, określa, kim jesteś”
Powieść psychologiczno-obyczajowa wybitnego angielskiego prozaika. Równolegle poznajemy losy Arthura Conan-Doyle'a - sławnego pisarza i lekarza oraz George'a...
Napisana w jasnej tonacji książka o odchodzeniu i meandrach naszej pamięci: subtelne połączenie wspomnień z eseistyką. Barnes opowiada o swej rodzinie...