Poczucie kresu

Ocena: 4.2 (10 głosów)
Mistrzowsko zestawiona intrygująca fabuła, fakty, fikcja i refleksje dotyczące kwestiinajważniejszych. Rozważania o istocie przyjaźni, miłości, wyrzutach sumienia i sensie samobójstwa. Anthony Webster, sześćdziesięciolatek, przyjaźnił się w młodości z niezwykle inteligentnym Adrianem. Poróżniła ich kobieta, z która obaj przez jakiś czas byli związani. Po latach Anthony otrzymuje nieoczekiwany spadek - niewielką sumę pieniędzy i pamiętnik dawnego przyjaciela. Wiedząc, że Adrian popełnił samobójstwo, ma nadzieję, że jego zapiski rzucą nowe światło na wydarzenia sprzed lat. Sekret, który odkrywa, na zawsze zmąci mu dobre samopoczucie...

Informacje dodatkowe o Poczucie kresu:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2012-05-09
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788377996805
Liczba stron: 176

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Poczucie kresu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Poczucie kresu - opinie o książce

Poczucie kresu
Autor: Julian Barnes

"W liście pozostawionym koronerowi wyjaśniał swoje powody: że życie to dar narzucony każdemu człowiekowi, choć nikt o niego nie prosi; że myśląca osoba ma filozoficzny obowiązek zbadania zarówno natury życia, jak i warunków, które mu towarzyszą; i że jeśli ta osoba postanawia zrzec się daru, o który nikt nie prosi, to jest moralnym i ludzkim obowiązkiem postąpić zgodnie z konsekwencjami takiej decyzji."

Głęboka lektura nie dla wszystkich.
Akcji praktycznie nie ma, ale to nie tego rodzaju książka. Dużo rozmyślań, dużo przemyśleń i własnych wniosków.
Dziwnie wciągająca.

MOJA OCENA: 7/10
***********************************************************
"Są w naszym życiu tajemnice, których lepiej nie znać.

Czy samobójstwo jest najwyższym wyrazem wolnej woli człowieka?
Przyjaźń, miłość i wyrzuty sumienia.
Podróż w czasie do zaskakującego celu.

Mniej więcej 60-letni Anthony Webster wraca myślami do lat swojej młodości. Jednym z jego przyjaciół był wówczas Adrian Finn, inteligentny chłopak o dość filozoficznym podejściu do życia."


Fragment i promocje na :)

Link do opinii
Avatar użytkownika - Dorota_Dega
Dorota_Dega
Przeczytane:2014-12-02, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
,,Poczucie kresu" jest książką niezwykłą, cudowną, enigmatyczną... Słowa w niej ,,płyną" . Jest po prostu genialna. Historia opowiedziana w tej powieści jest na pozór prosta, lecz to tylko mylne wrażenie. Czytelnik, który sięgnie głęboko i będzie czytał ją ,,całym sobą" odkryje jej drugie dna, których jest kilka. Pełno w niej rozważań na temat naszego życia, tego jak się starzejemy, nad nieubłaganie mijającym czasem, nad naszą historią... Jednym z głównych tematów poruszonych przez autora jest to, w jaki sposób człowiek opowiada sam sobie historię własnego życia, w jaki sposób tworzy ją z tych resztek wspomnień i emocji, które mimo upływu czasu są wciąż żywe. Piękna historia, którą każdy powinien przeczytać... Przeczytałam ją w jeden dzień. W ciągu tegoż dnia obejrzałam również ( w sumie przez przypadek) film ,,Ciekawy przypadek Benjamina Buttona". Dzięki tym dwóm pozycjom ten dzień był cudowny!!! Film i książka wzajemnie się uzupełniają. Polecam spędzić właśnie tak dzień, a na długo on zostanie w Waszej pamięci i będzie to cudownie spędzony czas.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Mirania
Mirania
Przeczytane:2014-11-16, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki w 2014,
"Poczucie kresu" to absolutnie genialna w swej trafności i odkrywczości rzecz o ludzkiej pamięci. O tym, jak bardzo potrafimy przeinaczyć nasze wspomnienia, jak mocno sami wpływamy na ich kształt, jak dopasowujemy je do własnych pragnień, jak dodajemy to, co nam się podoba, odejmując elementy wstydliwe i wreszcie - do jakiej destrukcji może to prowadzić. Spotykamy tu bowiem mężczyznę (narratora), który - pozostając w jesieni życia - roztacza przed nami wspomnienia swego pierwszego, wielce nieudanego i niosącego mnóstwo upokorzeń związku oraz obraz zgoła idealnej przyjaźni. Gdy na temat głównych bohaterów mamy już skończone, wyrobione zdanie, bohater wyznaje, że oto otrzymał przedziwny spadek. Otrzymał w teorii, w praktyce bowiem ktoś mu ową spuściznę przetrzymuje. Z różnych powodów prawo nie może skutecznie tutaj zadziałać i mężczyzna musi wspiąć się na wyżyny językowego sprytu oraz dyplomacji, by odzyskać to, co mu się prawnie należy. Prawnie tak, ale czy prawo ludzkie jest aby na pewno zgodne z prawem moralnym? Dlaczego spadek jest przetrzymywany? Co oznacza przedziwny list przesłany w oderwaniu od właściwej "masy spadkowej" i co ma z tym wszystkim wspólnego grupa opóźnionych umysłowo ludzi? Chcąc odpowiedzieć na te pytania, bohater musi sam przed sobą odkryć prawdziwą (!!) naturę swoich wspomnień, prawdziwy ich kształt, prawdziwy charakter i znaczenie - bez upiększania, bez usprawiedliwiania się. Raz jeszcze zatem odbywamy wraz z nim wędrówkę w przeszłość, ale tym razem jest ona o wiele bardziej przykra i diametralnie inna... Nie jesteśmy pewni niczego, bowiem prawdziwy kształt na nowo odkrytych wspomnień okazuje się brutalny i niszczący. Powieść miażdży swoją trafnością i bezkompromisowością. Tak, wiecznie szukamy dla siebie usprawiedliwień. Tak, przeinaczamy wspomnienia. Tak, dodajemy do nich bardzo wiele, ujmujemy, co nam w nich przeszkadza i całkowicie przeinaczamy przeszłość. Jak to się ma do poznawania historii? Czy można żyć z przebudowaną, nieprawdziwą przeszłością, pozostając w zgodzie z sobą i światem? Czy można być uczciwym, gdy w wyobraźni wykreowało się przeszłość zupełnie niezgodną z faktami? Co zrobić, gdy prawda oprze się sile naszych umysłowych manipulacji i pewnego dnia zapuka do drzwi - naga i wstydliwa? ... Szukajcie odpowiedzi w "Poczuciu kresu". Zachęcam i polecam całym sercem.
Link do opinii
Avatar użytkownika - GRZADA
GRZADA
Przeczytane:2014-04-22, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2014, Mam,
Pamięć... wspomnienia.... jak zmieniają się z upływem czasu. Wg mnie to główne przesłanie tej książki ubrane w zgrabną historię życia głównego bohatera. Znajdziemy tu dokładny opis jak niedoinformowanie zmienia wyobrażenie i odbiór danej sytuacji. Odnalazłem tu troszkę swoich spostrzeżeń życiowych.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2021-02-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 2021,

Literacko, jak to u Barnesa bez zarzutu. Sam temat niezbyt odkrywczy. Oczywiście, że każdy z nas snuje swoją własną historię pamiętając to, co chce i jak chce. Swoistym mechanizmem obronnym jest przyjmowanie interpretacji korzystnych dla siebie. Na pewno wielu z nas spotkało na swojej drodze dziesiątki ludzi, którzy przyczyny wszystkich swoich niepowodzeń widzą w świecie zewnętrznym, innych ludziach, pechu itd, tylko nie w sobie. Zresztą jak sie posłucha opowieści starszych ludzi idealizowanie przeszłości jest niemalże ich immanentną cechą. A te opowieści zaczynają się najczęściej od słów: "Za moich czasów....", "Kiedyś to było lepiej", "Ja nigdy....". Tyle to ma wspólnego z prawdą co pamięć o sobie bohatera powieści. Zresztą najtrafniej mówi o tym sam Barnes: „Jesteś tym, czego dokonałeś, dokonania żyją w twojej pamięci, więc to, co pamiętasz, określa, kim jesteś” 

Link do opinii
Avatar użytkownika - morgit
morgit
Przeczytane:2013-03-10, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Może za dużo oczekiwałam... Przegadana, zbyt melodramatyczna, przeczytałam i nie sądzę, że coś z niej we mnie zostanie...
Link do opinii
Avatar użytkownika - violabu
violabu
Przeczytane:2017-12-28, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - Antosia
Antosia
Przeczytane:2015-12-21, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - anoola
anoola
Przeczytane:2015-01-29, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2015, Mam,
Inne książki autora
Arthur i George
Julian Barnes0
Okładka ksiązki - Arthur i George

Równolegle poznajemy losy Arthura Conan-Doyle`a - sławnego pisarza i lekarza oraz George`a Edalij - prawnika hinduskiego pochodzenia, niesłusznie oskarżonego...

Mężczyzna w czerwonym płaszczu
Julian Barnes0
Okładka ksiązki - Mężczyzna w czerwonym płaszczu

,,Moglibyśmy zacząć od pocisku i pistoletu, z którego został wystrzelony. To zwykle działa: solidna zasada teatru mówi, że jeśli pokażesz pistolet w...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Z pamiętnika jeża Emeryka
Marta Wiktoria Trojanowska ;
Z pamiętnika jeża Emeryka
Obca kobieta
Katarzyna Kielecka
Obca kobieta
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Oczy Mony
Thomas Schlesser
Oczy Mony
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy