Plus Minus

Janusz Kapusta swoją najnowszą książką dowodzi, że jest nie tylko rysownikiem, ale i pisarzem. I to pisarzem na miarę Stanisława Jerzego Leca, któremu do "Myśli nieuczesanych" rysunki potrzebne nie były. Kapuście - inaczej - rysunek przydaje się, bo jest on punktem wyjścia do spostrzeżeń, na jakie wpada co chwilę jego autoportret, myśląca figurka szachowa, która siedzi w pozycji Buddy.

Doktor Kapusta pisze równania. Rysuje twierdzenia. Wiele tam mądrości jak gdyby ze Wschodu. Jedno ze spostrzeżeń przypomina Kalidasę, indyjskiego Szekspira: miłość jest ogniem, który gasi pragnienie.
Rysunki Kapusty to literatura. Teza "Nie istnieje światło samo w sobie" wykracza poza fizykę.
Przyjemnie jest mieć coś wspólnego z tą książką. Jej tytuł brzmiałby równie dobrze w wersji alternatywnej, asekuracyjnej: "Niezręcznik do myślenia".
Krzysztof Mroziewicz

Na pierwszy rzut oka, oglądania, czytania, czyli "treści" tu niewiele. Ale e s e n c j i?
Spójrzmy uważniej, zsumujmy, co podpowiada rysunek, myśl - sentencja, paradoks, metafora poetycka albo i tzw. obiegowa prawda... Czy nie odsłaniają się nam zaskakujące kierunki, możliwości odkryć w przestrzeniach ile bardziej rozległych, skomplikowanych, niż dotąd "się nam widziało?"
Piękne, subtelne profity z lektury tego "podręcznika"! Dzięki, i chapeaux bas za taką pedagogikę, panie J. K.
Leszek Długosz

Janusz Kapusta ma własny, unikalny styl. Jego rysunkowe anegdoty odznaczają się wspaniałymi pomysłami i wyobraźnią, spektakularną inteligencją i wysublimowanym poczuciem estetyki. Choć czerpie inspirację z własnego doświadczenia i wykształcenia, potrafili swoją fantazję na temat życia
przełożyć na symbolikę ogólnoludzką.
Trafiając prosto do podświadomości odbiorcy, wywołuje emocje u każdego.
Ryszard Horowitz

Plus Minus - opinie o książce

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2021-12-06, Ocena: 6, Przeczytałam,

W momencie, kiedy przeczytałam ,,Pion Poziom" po prostu musiałam przeczytać również tom pierwszy. Wciąż znajduję się w zachwycie nad jej treścią. To niesamowite jak mądra i pouczająca jest ta książka. Opisuje rzeczy zwykłe, ale za pomocą sugestywnych myśli, na które odpowiedzi może być nieskończenie wiele. Niesamowite jest również to, że zamysły autora potrafiły pojawić się u niego w ułamku sekundy. Wszystkie mądrości zapisywał w formie haseł, które każdy z nas może zrozumieć na inny sposób. Mało tego, mogą nauczyć nas nie tylko kreatywnego myślenia, ale i dążenia do zdobywania wiedzy.

,,Weź pustą kartkę i ołówek. Każde zdanie jest możliwe. Spróbuj napisać mądre czy choćby ciekawe. Ujrzyj siebie. Jesteśmy tylko tak mądrzy, jak mądre są zdania, obrazy, równania, dźwięki, ruchy, które potrafimy wyłuskać z ciszy".

W ten sposób każdy z nas może się przekonać na ile jego kreatywność pozwala mu zaistnieć. To naprawdę niesamowity eksperyment. Niekiedy chwalimy się, że jesteśmy mądrzejsi od innych, czy też w ciszy uważamy, że towarzystwo innych osób nam nie odpowiada. Uważamy ich za niegodnych naszego poziomu. Więc pytanie brzmi, jaki jest nasz poziom? Czy pokrywa się z naszą inteligencją, czy tylko sami wytworzyliśmy go z powodu własnych lęków? Z chęci dowartościowania siebie?

Przytoczę wam teraz moje własne spostrzeżenia, które mogą określić różne poziomy inteligencji. Według mnie, oczywiście:-)

1. Gdy jestem głodny, to po prostu jem, bo wtedy nie boli mnie brzuch.
2.Widok jedzenia pobudza mój apetyt, więc jem, by nie być głodnym.
3. Żeby żyć muszę jeść, więc jem po to, aby żyć.

Jak myślicie, czy choć w połowie udało mi się odzwierciedlić ideę tej książki?
Dla porównania przytoczę wam teraz zamysły autora:

1.,,Władza jest siłą, która przemija wraz z władzą"
2.,,Czekając na coś, przegapiamy coś inne"
3.,,Nie podniesie się tylko ten, kto nie upadł"
4.,,Przy bardzo złych ludziach nawet źli nie są najgorsi"
5.,,Dopóki nie odnajdziesz siebie w sobie, jesteś sobą w nie swoim miejscu".

Bardzo wam polecam!

Pion Poziom
Janusz Kapusta0
Okładka ksiązki - Pion Poziom

Weź pustą kartkę i ołówek. Każde zdanie jest możliwe. Spróbuj napisać mądre, czy choćby ciekawe. Ujrzyj siebie. Jesteśmy tylko tak mądrzy, jak mądre są...

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung