Weź pustą kartkę i ołówek. Każde zdanie jest możliwe. Spróbuj napisać mądre, czy choćby ciekawe. Ujrzyj siebie. Jesteśmy tylko tak mądrzy, jak mądre są zdania, obrazy, równania, dźwięki, ruchy, które potrafimy wyłuskać z ciszy.
Janusz Kapusta - rysownik, malarz i scenograf, wynalazca jedenastościennej bryły, K-dronu; współpracuje z takimi czasopismami jak ,,The New York Times", ,,The Wall Street Journal", ,,The Washington Post" i ,,Rzeczpospolita". W kontynuacji swojej książki Plus Minus. Podręcznik do myślenia po raz kolejny łączy słowo i obraz i przedstawia serię zilustrowanych spostrzeżeń człowieka, który przygląda się światu, ludziom i sobie.
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2021-10-12
Kategoria: Architektura, kultura, sztuka
ISBN:
Liczba stron: 384
Język oryginału: polski
,,Warszawa" - album pokazujący najpiękniejsze i najważniejsze miejsca współczesnej stolicy Polski, które możemy podziwiać w jej północnej, centralnej i...
Janusz Kapusta swoją najnowszą książką dowodzi, że jest nie tylko rysownikiem, ale i pisarzem. I to pisarzem na miarę Stanisława Jerzego Leca, któremu...
Przeczytane:2021-10-18, Ocena: 6, Przeczytałam,
Nawet nie sadziłam, że tak bardzo mi się ta książka podoba. Ogromny zbiór sentencji, które są mądre, pouczające i choć nie odkrywcze, to jednak nikt się nad nimi nie zastanawia.
Ogólnym projektem tej książki było narysować spostrzeżenia, zapiski i notatki, które mogłyby kiedyś komuś się przydać. Które mogłyby sprawić, że przestaniemy się zastanawiać nad tym, co było, bo to nas ogranicza, a zastanowimy się nad tym co mamy, i co możemy jeszcze osiągnąć. Nie ukrywam, że większość z tych zapisków bardzo mi się spodobała.
,,Różnimy się pięknie. Brzydko jesteśmy podobni".
,,Po długiej podróży wartość własnego domu wzrasta".
,, Kłopot z oddawaniem długu polega na tym, że pożycza się cudze, a oddaje swoje".
,, Ważny artysta to człowiek, który wzbogacił nas wszystkich o siebie".
,, Niektóre torby są droższe niż to, co mają w środku"
,,Odchodzimy od wszystkich, umieramy dla niektórych"
Ten ostatni cytat spodobał mi się najbardziej. Umierając faktycznie znikamy i nikt nas nie zobaczy, lecz umieramy dla tych, którzy nas kochali i dla nich w pamięci wciąż będziemy istnieć. Tylko oni będą za nami tęsknić.
Również trzeci cytat od dołu ma dla mnie dużą wartość. Ładne rzeczy możemy nabyć, smaczne kupić, lecz nic nie wróci nam osoby, która nas kochała. To właśnie ważne dla nas osobowości są największym skarbem. Póki istnieją, pomagają nam, wspierają i ocierają łzy. Kiedy kogoś takiego zabraknie, tracimy więcej niż to, co w portfelu.
Ktoś powie, że książka jest po nic. Lecz nawet jeśli coś jest po nic, a to nic oznacza coś, czyli jednak jest, więc jest po coś. Tak jak zero jest jedno, czyli jest jako jeden, więc jest jednostką, a to oznacza, że jest. Jednak jego znaczeniem jest, że niczego nie ma. Więc jak to pojąć?
Idealnie tą teorię wytłumaczy nam nasz autor. Wiele razy w swoich rozmyśleniach odwołuje się do uczonych i świętych, by ukazać ich tezy, iż wzajemnie się wykluczają, ze względu na ich teoretyczne myślenie, a praktyczne stosowanie.
Niesamowicie mądra i dowartościowująca nasze myślenie. Bardzo ją polecam:-)