DRUGI TOM HISTORYCZNEGO CYKLU O JAGIELLONACH ,,SERCE W KORONIE" Piąty z królewskich synów, Zygmunt Jagiellończyk, od wczesnej młodości miał tylko dwa marzenia. Pragnął założyć szczęśliwą rodzinę i osiąść z nią we własnym księstwie. Po latach tułaczego życia los zaczął mu sprzyjać. Udany związek ze śliczną Kasią - hafciarką królowej - pozwolił mu poznać uroki ojcostwa. Natomiast dzięki wsparciu brata Władysława mógł wreszcie zamieszkać ,,u siebie" - w księstwie głogowskim. Pozory szczęścia uśpiły jednak czujność księcia. Zbyt późno zrozumiał, że przewrotny los chciał włożyć na jego barki o wiele cięższe brzemię niż mógłby przypuszczać. Lecz to nie zimny metal korony miał mu sprawić najwięcej cierpienia, nawet nie intrygi czy knowania wrogów. To serce - szczere i spragnione miłości rycerskie serce - właśnie ono stało się polem najtrudniejszej bitwy, jaką przyszło stoczyć Zygmuntowi: synowi, bratu, ojcu, mężowi i kochankowi. Jednemu z najdłużej panujących polskich władców.
Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2024-04-03
Kategoria: Obyczajowe
ISBN:
Liczba stron: 464
"Dumny, wpatrzony w żonę jak w obrazek Zygmunt po raz pierwszy poczuł ukłucie niepokoju".
Drugi tom cyklu ,,Serce w koronie" i od razu zostajemy wrzuceni w wir wydarzeń. Zygmunt Jagiellończyk jako piąty w kolejce do tronu, nigdy nie pragnął korony. Przez braci postrzegany był jako zapasowy książę. Miał marzenie, by u boku ukochanej kobiety osiąść we własnym księstwie, zawsze honorowy i rycerski. Przez długie lata tułał się po świecie, w końcu los, się do niego uśmiechnął. Kasia, hafciarka królowej zawładnęła jego sercem, brat Władysław pomógł mu znaleźć swoje miejsce w księstwie głogowskim. Jednak los bywa bardzo przewrotny, czego niebawem Zygmunt doświadczył. Został koronowany na króla Polski, był najdłużej panującym polskim władcą, nosił imię Zygmunta Starego.
Przez powieść się płynie, niesamowite wrażenia i odczucia. Pani Anna pisze piękną polszczyzną, język, jakim operuje, jest bardzo bogaty, przyjemny, stylizowany na staropolski. Kreśli nam sytuacje i wydarzenia bardzo realnie i wyraźnie. Okoliczności, warunki, otoczenie, myśli i uczucia. Przez co wzbogaca i jednocześnie dodaje niesamowitego uroku i klimatu całości. Rewelacyjnie wykreowani bohaterowie, zdecydowanie są atutem powieści. Wyraziste, barwne, niejednolite, charakterne osobowości, ukazane ich prawdziwe oblicze. Postacie autentyczne i wymyślone przez autorkę, na potrzeby utkania wciągającej fabuły. Ludzie z krwi i kości, ich smutki, radości, uniesienia, tęsknoty, żale, miłość.
Jest bardzo klimatycznie, wyraźnie czujemy realia i ducha tamtych dawno minionych czasów. Mamy lata panowania Zygmunta Starego, człowieka lojalnego, honorowego, ufnego, wrażliwego, który nie znosił wojen. Miał kochanki, dwie żony, był kochającym ojcem. Nie sposób nie wspomnieć o jego drugiej żonie Bonie, kobiecie, silnej, niezłomnej, odważnej, zaradnej, gospodarnej. Życie ludzi na dworze królewskim, panujące zasady, konwenanse, codzienność, zmagania z nieuchronnym losem. Miłość, namiętności, wewnętrzne rozterki, silne więzy rodzinne. Wystawne uczty, przepych a obok zdrady, niesprawiedliwość, niepewność, okrucieństwo. Dworskie intrygi, świat polityki, knowania, dyplomatyczne gierki, układy, znaczenie kościoła, głęboka wiara do Boga.
Fascynująca, wiarygodna, napisana z rozmachem opowieść. Prawda historyczna idealnie współgra z fikcją literacką. Przyjemna, wartościowa, inteligentna lekcja historii. Serdecznie polecam!
,,Piąty Król" to druga odsłona cyklu Serce w koronie, którego pierwsza część nosiła tytuł ,,Miłość i tron". W drugim tomie poznajemy dalsze perypetie Zygmunta Starego.
Autorka w sposób zbeletryzowany opisała w tym tomie bardzo ciekawą historię piątego kandydata do tronu, który właściwie nigdy miał na nim nie zasiąść. Jak wiemy z historii stało się jednak inaczej i ostatecznie Zygmunt panował przez 41 lat.
Ten zrównoważony, a zarazem ogromnie charyzmatyczny mężczyzna, którego największym życiowym pragnieniem była rodzina i własny kawałek ziemi stał się władcą niezwykle mocno dbającym o swe królestwo i poddanych niejednokrotnie poświęcając przy tym własne marzenia i pragnienia.
Anna J. Szepielak w swojej interesującej i pełnej detali, a zarazem bardzo przystępnej prozie historycznej ukazała mężczyznę z krwi i kości przeżywającego tak jak każdy z nas życiowe wzloty i upadki.
W książce znajdziemy miłosne zawirowania, trudne wybory, zahartowaną w egzystencjalnych trudach przyjaźń, ale także różnorodne intrygi i manipulacje. Otrzymujemy również szansę przyjrzenia się funkcjonowaniu ówczesnego dworu od wewnątrz.
Jak już wcześniej wspomniałam, opowieść wykreowana została w sposób lekki i harmonijny, a jednocześnie bardzo wyrazisty. Autorka maluje słowem tak, by wyobraźnia czytelnika bez trudu mogła przełożyć to co opisane zostało słowami na obraz wyświetlający się podczas lektury w naszych głowach.
Jest to historia niesamowicie interesująca, barwna i wchłaniająca czytelnika z każdą kolejną stroną coraz bardziej.
Sama mam nadzieję na kolejne tomy i liczę na to, że Pani Ania nie poprzestanie jedynie na tych dwóch, które zostały wydane.
Jeśli szukacie dobrej prozy ze sporą dozą przystępnie zaserwowanej historii to serdecznie polecam Wam zapoznanie się z oboma tomami cyklu Serce w koronie, a na pewno się nie zawiedziecie.
* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *
https://ksiazkowoczyta.blogspot.com/2024/05/druga-odsona-cyklu-o-jagiellonach.html
Wiecznie nieobecny mąż, chorowite dziecko, codzienna rutyna - dla Marty to aż nadto. Monotonne i w gruncie rzeczy samotne życie w stolicy coraz bardziej...
Kontynuacja powieści ,,Francuskie zlecenie". Chrześnica Ewy, Kalina, boryka się z poważnymi problemami. Zawiść rodziny, internetowe oszczerstwa oraz straty...
Przeczytane:2024-05-03, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2024,
Z początku najmłodszy syn Kazimierza Jagiellończyka- Zygmunt zwany potem Starym nie miał szans na koronę Rzeczypospolitej i bycie wielkim księciem litewskim. Dlatego w życiu miał dwa marzenia: założyć rodzinę i osiąść wraz z nią we własnym księstwie. Po latach los uśmiechnął się do niego. Jego dwa wielkie marzenia się spełniły. Nie spodziewał się natomiast, że los szykuje dla niego inną drogę. Przekonał się o tym, gdy jego skronie zostały ukoronowane koroną Rzeczypospolitą i stał się wielkim księciem litewskim. Wtedy jego życie zmieniło się w taki sposób, w jaki nigdy wcześniej nie marzył.
Kiedy sięgamy w szkole po podręczniki do historii niejednokrotnie postaci historyczne wydają się nam odległe. Często podchodzimy do nich jakby nigdy nie byli żywymi ludźmi i nigdy nie mieli życiowych radości, smutków czy dylematów. Czasami patrzymy na nich tylko przez pryzmat dokonań, tak jakby od początku wiedzieli wszystko i nigdy nie musieli uczyć się na swoich błędach.
Piąty król pokazuje, że każda ze znanych nam postaci, które poznaliśmy w książkach była normalnym człowiekiem. Tak jak my miała swoje radości i smutki. Tak jak my przez całe życie musiała walczyć z przeciwnościami losu. Nie inaczej było z Zygmuntem zwanym przez nas Starym. Podobnie jak wielu z nas przez lata szukał własnej drogi. Błądził, kluczył, czasami wybierał odpowiednią ścieżkę życiową. Jednak do końca nie mógł być pewny, dokąd go ona zaprowadzi. Śledząc jego losy możemy poznać losy człowieka, który zapisał się złotymi zgłoskami w historii narodu. Jednak przez wiele lat nie zapowiadało się, że będzie miał na to szansę.
Piąty król to prawdziwa uczta czytelnicza. Autorka genialnie zobrazowała klimat tamtych niezwykłych czasów, kiedy na tronie Rzeczypospolitej zasiadała dynastia Jagiellonów. Ze szczegółami odmalowała ludzi, których znamy z podręczników do historii nadając im zwykłe ludzkie cechy. Dzięki książce możemy lepiej ich poznać i zrozumieć wybory.