Pan Apoteker to po części opowieść o Tadeuszu Pankiewiczu, człowieku, który zdecydował się pozostać na terenie getta krakowskiego i nieść pomoc jego mieszkańcom podczas II wojny światowej.
Apteka pod Orłem, dziś zamieniona w niewielkie muzeum, za jego sprawą stała się w tamtych strasznych czasach wyspą na wzburzonym oceanie, Arką pozwalającą przeżyć potop.
Mała Bluma, jej siostra Dorina i starszy brat, Arik niejednokrotnie znajdą tam pomoc lub schronienie.
Ale jak wyjaśnić sobie to wszystko, co dzieję się dokoła? Bluma ucieka w świat wyobraźni, obserwuje, próbuje tłumaczyć rzeczywistość i żyć w świecie, w którym być może jedynie szaleńcy czują się szczęśliwi.
Wydawnictwo: Literatura
Data wydania: 2018-09-18
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 120
W 2021 roku miałam okazję odwiedzić Muzeum "Apteka pod Orłem" w Krakowie, gdzie w czasie II wojny światowej pracował pan Tadeusz Pankiewicz, jedyny goj w zamkniętym wówczas getcie.
Zakupiłam wtedy również bardzo ważną książkę "Apteka w getcie krakowskim" autorstwa Tadeusza Pankiewicza.
"Pan Apoteker" to opowieść o żydowskiej dziewczynce i jej rodzinie, która musi przenieść się na teren getta krakowskiego. Niejednokrotnie dziewczynka i jej rodzina odwiedzają pana Apotekera, którego uważają za bardzo dobrego, mądrego człowieka, mimo że jest gojem. Tadeusz Pankiewicz dawał schronienie Żydom, rozdawał lekarstwa, leczył za darmo, przechowywał ważne pamiątki, dokumenty, a nawet psy.
Tadeusz Pankiewicz za swoje dokonania został uhonorowany medalem Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata.
Czy można wejść po raz drugi do tej samej rzeki? Czy da się przywrócić dawny czas, łudząc się, że wszystko pozostało po staremu? Ewelina zabiera Adama...
Trzeci, finałowy tom sagi Kobiety z rodziny Wierzbickich Poszczególne zdarzenia są jak potoki wpadające do wielkiej rzeki. Losy każdego z bohaterów tej...