Pan Apoteker to po części opowieść o Tadeuszu Pankiewiczu, człowieku, który zdecydował się pozostać na terenie getta krakowskiego i nieść pomoc jego mieszkańcom podczas II wojny światowej.
Apteka pod Orłem, dziś zamieniona w niewielkie muzeum, za jego sprawą stała się w tamtych strasznych czasach wyspą na wzburzonym oceanie, Arką pozwalającą przeżyć potop.
Mała Bluma, jej siostra Dorina i starszy brat, Arik niejednokrotnie znajdą tam pomoc lub schronienie.
Ale jak wyjaśnić sobie to wszystko, co dzieję się dokoła? Bluma ucieka w świat wyobraźni, obserwuje, próbuje tłumaczyć rzeczywistość i żyć w świecie, w którym być może jedynie szaleńcy czują się szczęśliwi.
Wydawnictwo: Literatura
Data wydania: 2018-09-18
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 120
W 2021 roku miałam okazję odwiedzić Muzeum "Apteka pod Orłem" w Krakowie, gdzie w czasie II wojny światowej pracował pan Tadeusz Pankiewicz, jedyny goj w zamkniętym wówczas getcie.
Zakupiłam wtedy również bardzo ważną książkę "Apteka w getcie krakowskim" autorstwa Tadeusza Pankiewicza.
"Pan Apoteker" to opowieść o żydowskiej dziewczynce i jej rodzinie, która musi przenieść się na teren getta krakowskiego. Niejednokrotnie dziewczynka i jej rodzina odwiedzają pana Apotekera, którego uważają za bardzo dobrego, mądrego człowieka, mimo że jest gojem. Tadeusz Pankiewicz dawał schronienie Żydom, rozdawał lekarstwa, leczył za darmo, przechowywał ważne pamiątki, dokumenty, a nawet psy.
Tadeusz Pankiewicz za swoje dokonania został uhonorowany medalem Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata.
Już ku nocy dzień się chyli. Złote Słońce zaraz zgaśnie... Nie wiesz nawet, że w tej chwili z szafy starej wyszły banie. Ktoś postawił na podwórku niepotrzebny...
Mam na imię Barbara, ale wszyscy w szkole nazywają mnie Bajbarą, i to nie dlatego, że piszę bajki, ale dlatego, że notorycznie kłamię. Kłamstwo to...