Pamiętnik znaleziony w Katyniu

Ocena: 3.75 (4 głosów)

Zbeletryzowana biografia Janki Lewandowskiej, która jako jedyna kobieta była więziona w Kozielsku i została zamordowana w Katyniu. Córka generała Dowbor-Muśnickiego, głównodowodzącego w Powstaniu Wielkopolskim, wychowana w tradycji wolnościowej, wyruszyła na wojnę 3 września 1939 roku, a 17 września wraz z kolegami dostała się do sowieckiej niewoli i została internowana w obozie w Kozielsku. Przybyła tam, jako cywil, ale została promowana na podporucznika pilota. Generał Henryk Minkiewicz, który objął dowództwo w obozie, powiedział, że stała się przykładem odwagi i wsparcia dla innych jeńców w Kozielsku. Nazywano ją nawet Matką Boską Kozielską. Zamordowana została w Katyniu 22 kwietnia, w dniu swoich 32. urodzin.

Książka o Janinie Lewandowskiej była mi pisana. Już na początku lat dziewięćdziesiątych rozpoczęłam poszukiwania materiałów na jej temat. W trakcie poszukiwań dotarłam do unikalnego opracowania. Okazało się, że jeńcy prowadzili notatki w czasie pobytu w Kozielsku, i to do ostatniej chwili, już w Lasku Katyńskim. Stały się one moim głównym źródłem, z którego czerpałam, pisząc opowieść o Jance. Przetrwały w ziemi i zostały odkopane wraz z ich autorami. Pierwszy raz zdarzyło się w mojej długiej karierze pisarskiej, aby łzy płynęły mi z oczu w trakcie pracy nad książką.

Niestety, nie odnaleziono zapisków Janki. Starałam się je sobie wyobrazić, opierając się na faktach, które jedynie fabularyzowałam.

Maria Nurowska

Maria Nurowska jest jedną z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich pisarek. Wydała ponad trzydzieści książek, m.in. "Hiszpańskie oczy", "Listy miłości", "Miłośnicę" - fabularyzowaną biografię Krystyny Skarbek, opowieść o Ryszardzie Kuklińskim - "Mój przyjaciel zdrajca", "Księżyc nad Zakopanem", a w ostatnich latach "Drzwi do piekła", "Dom na krawędzi", "Wariatkę z Komańczy", "Bohaterowie są zmęczeni" i "Dziesięć godzin". Jej książki zostały wydane w 23 krajach; w Niemczech, we Francji i w Chinach były bestsellerami.

Informacje dodatkowe o Pamiętnik znaleziony w Katyniu:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2018-09-18
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788381233248
Liczba stron: 232

więcej

Kup książkę Pamiętnik znaleziony w Katyniu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Pamiętnik znaleziony w Katyniu - opinie o książce

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2021-09-08, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Pamiętnik znaleziony w Katyniu autorstwa Marii Nurowskiej jest zbeletryzowaną historią życia pilotki Janiny Lewandowskiej, córki gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego,  jedynej kobiety, która została zamordowana w Katyniu. Oczywiście Janina nie zostawiła po sobie żadnych dzienników napisanych w Katyniu. Głównym źródłem inspiracji, z których korzystała autorka były notatki innych jeńców przebywających w Kozielsku.
Na wstępnie należy zaznaczyć, że tytuł niniejszej książki jest nieco zwodniczy. Dlaczego? W książce towarzyszymy tak naprawdę dwójce bohaterów- Janinie i jej mężowi. Janinie jak już było zaznaczona wcześniej w obozie w Kozielsku a jej mężowi w drodze do miejsca, w którym mógłby walczyć z niemieckim najeźdźcą.
Nie można powiedzieć, że autora nie starała się jak najlepiej odwzorować miejsca, w którym ostatnie miesiące spędziła bohaterka, ale generalnie w książce wiało nudą. Brak jej tego czegoś.... Naprawdę nie liczyłam na sensację, ale tutaj niewiele się tak naprawdę działo. Sytuację ratują jedynie ,,wspomnienia'' Janiny i historia wojenna jej męża. Dzięki ,,wspomnieniom'' można było lepiej poznać życiorys tej niezwykłej kobiety. Natomiast w części gdzie bohaterem był Mieczysław były nieco ciekawsze, działo się więcej w tej części i generalnie akcja była dynamiczniejsza.
Na plus był pomysł i chęć przybliżenia czytelnikowi niezwykłej kobiety. Niestety książka wypadła słabo. Raczej nie mogę jej polecić. Z pewnością są lepsze źródła, dzięki którym można lepiej poznać Janinę Lewandowską i jej historię.

Link do opinii
Avatar użytkownika - joseheim
joseheim
Przeczytane:2020-07-11, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2020,

Dość dziwna to książka, inna niż można by się spodziewać. Jeśli ktoś poszukuje sensacji i trzymającej w napięciu relacji z obozu jenieckiego czy Katynia, to tutaj jej nie znajdzie. "Pamiętnik" jest raczej fabularyzowana pół-biografią, pokazującą życie Janiny Lewandowskiej, miksem wspomnień z dzieciństwa i dorosłego życia oraz "adaptowanych" zapisków jeńców z obozu w Kozielsku.
Miłym kontrapunktem jest pokazanie również (dość pobieżnie) wydarzeń wojennych i powojennych z perspektywy męża Janiny, Mieczysława, któremu udało się dzięki przyjaciołom i kurierom (tutaj fajna wzmianka o rodzinie Marusarzy) uciec na Zachód, gdzie ostatecznie dane mu było wziąć udział w Bitwie o Anglię.
Ogólnie rzecz biorąc całość jest interesująca, ale trochę wyprana z emocji - choć może to dobrze, bo przecież nie chodzi o to, by grać na emocjach czytelnika, tylko w miarę rzetelnie spróbować przedstawić rzeczywistość wojenną i obozową. Jeśli ktoś nie jest obeznany z tematem, a chce dowiedzieć się, jak wyglądało życie ludzi w tamtych strasznych czasach, ta książka może dać pewne blade pojęcie.
Był jeden moment, który tak naprawdę ścisnął mnie za serce - pod sam koniec pewien oficer dyktuje Jance list, coś jakby zapis planów na przyszłość, tego, co chciałby zrobić po zakończeniu wojny, a co - jak czytelnik dobrze wie - nie miało szans się dokonać.
Pozwolę sobie na dygresję - dziwne przypadki chodzą czasem po ludziach. Janina Lewandowska, świeżo po ślubie, nie zdążywszy nawet nacieszyć się małżeństwem, wyruszyła na wojnę 3 września, a po kilkunastu dniach, właściwie niczego nie dokonawszy, została schwytana i na wiosnę kolejnego roku zastrzelona (prawdopodobnie w dniu własnych urodzin) w Lasku Katyńskim. Bezsensowne okrucieństwo II Wojny Światowej nigdy nie powinno przestać zadziwiać i przerażać przyszłych pokoleń.

Link do opinii
Avatar użytkownika - justynazdr
justynazdr
Przeczytane:2022-02-16, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2022, 26 książek 2022,
Inne książki autora
Księżyc nad Zakopanem
Maria Nurowska0
Okładka ksiązki - Księżyc nad Zakopanem

Jak to się wszystko zaczęło? Dlaczego zostałam pisarką? Kiedy pytają mnie o to czytelnicy, myślę sobie, że moim życiem zawsze rządził przypadek, więc i...

Niemiecki taniec
Maria Nurowska0
Okładka ksiązki - Niemiecki taniec

Ulice Monachium w Sylwestra 2000 roku. Pośród tłumu witającego nowe stulecie Eliza von Saarow, jedna z bohaterek powieści, wraca myślami do czasów młodości...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy