Operacja Argo

Czwartego listopada 1979 roku tłum irańskich studentów wdarł się na teren amerykańskiej ambasady w Teheranie. Kilkudziesięciu pracowników placówki zostało zatrzymanych w charakterze zakładników. Trwający 444 dni kryzys wywołał prawdziwą burzę w świecie polityki, a jego skutki odczuwamy do dziś. To powszechnie znane fakty, natomiast mało kto wie, że równolegle do tamtych wydarzeń rozgrywał się dramat sześciorga dyplomatów zbiegłych z ambasady. Jeden ze starszych oficerów CIA, Antonio Mendez, opracował genialny, lecz szalenie ryzykowny plan ratunkowy, mający pozwolić wywieźć Amerykanów z Teheranu, nim Irańczycy odkryją ich obecność w mieście.

Dzięki wsparciu zespołu biegłych fałszerzy, zaangażowaniu w sprawę tajnych współpracowników CIA i czynnemu udziałowi w intrydze fachowców z Hollywood, Mendez mógł podać się za producenta nieistniejącej wytwórni filmowej i pod pretekstem poszukiwania plenerów do kręcenia nowego filmu science fiction, tytułowego „Argo”, poruszać się po stolicy Iranu bez większych przeszkód. On i jego współpracownik zdołali nawiązać kontakt z uciekinierami, po czym przewieźli ich przez granicę ogarniętego chaosem rewolucji kraju.

Po przeszło trzydziestu latach od tamtych wydarzeń wywiadowca uchyla rąbka tajemnicy i przedstawia szczegóły niezwykle złożonej i niebezpiecznej operacji. „Operacja Argo”, porywająca opowieść o fałszywych tożsamościach i międzynarodowej intrydze, stanowi świadectwo niezwykłej współpracy, jaka nawiązała się między Hollywood a jedną z czołowych agencji wywiadowczych świata.

Informacje dodatkowe o Operacja Argo:

Operacja Argo - opinie o książce

Avatar użytkownika - apogeum55
apogeum55
Przeczytane:2015-08-21, Ocena: 4, Przeczytałem, 26 książek 2015,
Wspomnienia Anotonia Mendeza, oficera CIA, który po latach opowiada o akcji wywiadowczej, tytułowej "Operacji Argo". Akcja ta miała na celu wydostanie z Teheranu szóstki zbiegłych urzędników amerykańskiej ambasady. Równolegle do tych wydarzeń w 1979 roku miał miejsce trwający 444 dni kryzys podczas którego irańscy studenci przetrzymywali w ambasadzie pozostałych dyplomatów. Antonio Mendez opracował genialny aczkolwiek dość ryzykowny plan i namówił urzędników do wcielenia się w rolę aktorów rzekomo poszukujących plenerów do nowego filmu. Mendez swojej książce nie skupia się jednak tylko na tytułowej akcji. Opisuje również jak dostał pracę w CIA, przedstawia nam różne metody pracy agencji i przy okazji krytykuje polityków, którzy nie potrafili jednoznacznie potępić wydarzeń rozgrywających się w Iranie. Książka jest ciekawa i napisana zrozumiałym językiem, ale mam wrażenie że o samej "Operacji Argo" autor napisał zbyt mało. Być może moje uczucie niedosytu spowodowane jest tym że wcześniej obejrzałem film z główną rola Bena Afflecka której fabuła dotyczy tylko tytułowej akcji. Na tym tle książka wypada trochę gorzej od nakręconego na jej podstawie filmu, ale ostatecznie mogę ją polecić.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-04-12, 52 książki 2013,
Zbyt dużo faktów, różnych danych i informacji. To chyba jedyna książka, której ekranizacja jest dla mnie znacznie lepsza.
Bardzo dobra, wciągająca, napisana prostym, zrozumiałym językiem. Nie dziwię się, że powstał film o "Operacji Argo", bo to naprawdę niezły pomysł na film, biorąc pod uwagę przebieg całej akcji, starania wywiadu, wszechobecną tajemnicę.
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski