Odruch naturalny

Ocena: 6 (1 głosów)

„Odruch naturalny” jest kontynuacją książki „Kruszenie odmieńca”. Po śledztwie i po przejściach w areszcie śledczym Marek Kabacki zostaje skazany na 25 lat więzienia. Jest bliski załamania. W tym samym areszcie przebywa aż do zawieszenia stanu wojennego. Spotyka się z uwięzionymi działaczami opozycji. Nie wszyscy z nich są tacy, jakich wcześniej sobie wyobraził. Z jednymi potrafił się dogadać, do innych docierał w sposób zabroniony, co nie uszło mu bezkarnie. Budzą się też zmory przeszłości. Podpisane kiedyś zobowiązanie do współpracy ze służbami specjalnymi ponownie zostaje przez nie wykorzystane. Chcąc się temu przeciwstawić, a przy okazji osiągnąć swój cel, jakim jest przetransportowanie do Zakładu karnego, Kabacki podejmuje współpracę

 

Książka pod patronatem: KULTURALNE ROZMOWY, CZYTAMY MAMY, KUFER KULTURALNY

 

Informacje dodatkowe o Odruch naturalny:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Psychoskok
Data wydania: 2021-12-15
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788381198844
Liczba stron: 372
Język oryginału: polski

Tagi: szpieg miłość seryjni mordercy sb

więcej

Kup książkę Odruch naturalny

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Odruch naturalny - opinie o książce

Avatar użytkownika - sylwiacegiela
sylwiacegiela
Przeczytane:2022-03-23, Ocena: 6, Przeczytałam,

To pierwsza taka książka, jaką miałam okazję przeczytać i powiem szczerze, że nie było łatwo, ponieważ temat okazał się dość ciężki. Czas, w którym autor opisuje wydarzenia, również jest dla mnie odległy, więc pewnie dlatego fabuła aż tak mnie nie porwała, ale żeby przybliżyć temat, przedstawię najważniejsze informacje.

"Odruch naturalny" to kontynuacja książki pt. "Kruszenie odmieńca". Bohater, Marek Kabacki, skazano na 25 lat więzienia, więc aż do wybuchu stanu wojennego. Tam poznaje działaczy opozycji, co weryfikuje jego wyobrażenie o nich. Do każdego z nich starał się docierać w inny sposób, co nie zawsze było legalne. Zapomniana przeszłość oraz współpraca ze służbami specjalnymi dają o sobie znać. Dawne kontakty ponownie proponują kooperację. Kabacki godzi się na to, ale tylko dlatego, aby przeniesiono go do zakładu karnego.

Historia pozwala nam więc poznać losy sierżanta Zenona Celegata służącego w stopniu podoficera, a zarazem współpracownika służb specjalnych. To co w tej książce jest najbardziej interesujące, to narracja prowadzona w dwóch kierunkach.

Pierwszoosobowym, gdzie narratorem jest Zenon Celegat. Czytamy wtedy tę historię jako pewnego rodzaju pamiętnik. Autor opisuje bowiem własne doświadczenia z okresu przebywania w areszcie. Mamy więc zapis naocznego świadka, który niczego przed swoim czytelnikiem nie tai.

Natomiast narracja trzecioosobowa pozwala spojrzeć na wszystko z perspektywy uważnego obserwatora. Ten zabieg literacki, dzięki któremu mamy wrażenie, że bohater jest wszechwiedzący, ale jednocześnie ukrywa przed obserwowanym pewne fakty wiadome tylko obserwującemu i czytelnikowi. Możemy więc podsłuchać przez dziurkę od klucza historii z ust kolegi, niemego świadka zdarzeń lub zupełnie obcego, obiektywnego obserwatora. To niezwykła wartość dla samej powieści.

Dzięki opisanym w "Odruchu naturalnym" wydarzeniom poznajemy nie tylko sylwetkę Zenona Celegata, ale też czasy przesilenia i stanu wojennego. To niezwykle osobiste zwierzenia człowieka uwikłanego we współpracę, z której nie może się wyplątać. Bohater, igrając z własnym losem, gra w niebezpieczną grę, narażając przy tym nie tylko siebie, ale i rodzinę.

Polecam książkę każdemu, kto interesuje się latami 80. Zapraszam do lektury.

Link do opinii
Inne książki autora
Kruszenie odmieńca
Zenon Celegrat0
Okładka ksiązki - Kruszenie odmieńca

Jedną z pierwszych rzeczy, które zrobiłem po przeczytaniu „Kruszenia odmieńca” było googlowanie informacji na temat wietnamskich kobiet. Wiem...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy