O mułach i ludziach. Dzieciństwo w Georgii

Ocena: 5 (1 głosów)

Georgia lat trzydziestych i czterdziestych, której prowincjonalna codzienność niewiele różni się od tej w XIX wieku. Brak bieżącej wody, lekarstw, powszechna bieda, często głód pomimo wykańczającej pracy na tytoniowych polach. Szczególna farmerska obyczajowość, miejscowe wierzenia i zabobony. I wszechobecna przemoc, która naznacza życie każdej rodziny.

 

Crews jako dziecko dwukrotnie znalazł się na granicy życia i śmierci. Doświadczenia te odmieniły go na zawsze, być może sprawiły, że został pisarzem. Zawsze zdawał sobie sprawę, jak wielu jego rówieśników z okolic nie miało tyle szczęścia, by dożyć dorosłości. Tym, którzy przeżyli, przygląda się wnikliwie.

 

Bezkompromisowo opisuje surowe warunki dorastania na głębokiej prowincji, pieczołowicie odtwarza surowe okruchy piękna - radość na widok ciężarówek z darmową żywnością, obietnice lepszego świata ożywiane katalogami domów towarowych. W każdym bohaterze odnajduje ślady dobroci, docenia gesty wzajemnego wsparcia, o jakie w tych okolicznościach nie było łatwo. Jego książka to ballada o ludziach niepotrzebnych i odrzuconych, którzy robili, co musieli, żeby przetrwać.

 

 

,,Crews to wyjątkowy gawędziarz z Południa. Łatwo jest gardzić biedotą. ,,O mułach i ludziach" sprawia, że staje się to trudniejsze. Nadaje tym ludziom, zdającym się należeć do innego stulecia, niemal heroiczną postać. ,,O mułach i ludziach" to nie rzecz o Ameryce zapomnianej, tylko o tej części Ameryki, którą tak naprawdę odsłania się z rzadka, właśnie w książkach takich jak ta." ,,New York Times Book Review"

 

,,,,O mułach i ludziach" to najlepsze wprowadzenie do dorobku Crewsa - w znacznym stopniu objaśnia, skąd brała się jego podlana krwią proza. Te wspomnienia stoją jedną nogą w innym świecie, w dziwacznej Ameryce czasów wielkiego kryzysu. Crews z uczuciem i merytorycznie opisuje mnóstwo tematów, od pracy na roli do roboty w fabryce [...], od jedzenia po seks. To książka dla wszystkich - żwawa, szczera, skonstruowana tak, jakby miała przetrwać wieki. Podobnie jak jej autor jest krzepka i z gruntu amerykańska." Dwight Garner, ,,New York Times"

 

,,Crews znajduje wyjątkowy głos, umie z dojrzałą refleksją pisarską oddać świat i światopogląd pięciolatka, który pewnego dnia zapada na chorobę Heinego-Medina, a później zostaje poparzony podczas świniobicia." Richard Gilbert

 

,,Wielkim darem Crewsa jest zdolność pokazania nam, jak totalne przekleństwo na nas ciąży i jak totalnie piękni jesteśmy. Crews puszcza z dymem łatwe sposoby na ogląd nas samych, do których lubimy się uciekać, i zostawia po sobie coś lepszego, coś przetopionego w oczyszczającym ogniu." ,,New York Newsday"

Informacje dodatkowe o O mułach i ludziach. Dzieciństwo w Georgii:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2023-03-22
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788381916561
Liczba stron: 192
Tytuł oryginału: A Childhood

Tagi: Dwudziestolecie międzywojenne (ok. 1919-1939)

więcej

Kup książkę O mułach i ludziach. Dzieciństwo w Georgii

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

O mułach i ludziach. Dzieciństwo w Georgii - opinie o książce

,,Przeżyć- to już dostateczny triumf."

 

Georgia lat 30- stych i 40- stych to kraina, której prowincjonalna codzienność niewiele różni się od tej z XIX w.

Brak bieżącej wody, bieda, często głód, pomimo ciężkiej pracy na tytoniowych polach, zbierały u ludzi żniwo. Do tego zabobony i wszechobecna przemoc, która znaczyła krwawe pręci praktycznie u każdej rodziny.

Autor, jako dziecko, dwukrotnie znalazł się na granicy życia i śmierci i najprawdopodobniej to doświadczenie sprawiło, że postanowił wyrwać się z tego ,,zaklętego kręgu".

W swojej książce wnikliwie przygląda się innym i opisuje surowe warunki swojego dorastania. Poznamy nie tylko wady tamtego okresu, ale i małe radości jak katalogi domów towarowych, czy samochody z darmową żywnością.

Zobaczymy, że zwykłe szwędanie może mieć nieodparty urok i jak ogromna może być tęsknota za ojcem, który przedwcześnie zmarł.

 

Książka bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Pomimo swojego gorzkiego posmaku, czyta się ją z prawdziwą przyjemnością. Autor postawił na szczerość i prostotę i właśnie to sprawia, że lektura o tych, w sumie codziennych sprawach, jest naprawdę wyjątkowa.

Ogromnie polecam!!!

 

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy