"Niezwykła Wigilia" to 10 przepięknych i pełnych ciepła, świątecznych opowieści.
Znajdziemy w nich nasze polskie tradycje, związane z Wigilią Bożego Narodzenia oraz ponadczasowe wartości, takie jak - rodzina, miłość, szacunek, dobroć czy empatia.
***
Poznajcie rodzinę Jackiewiczów z Konstancina-Jeziorny, Patryka z Suchedniowa i Artura z Warszawy, Kazimierza Kowalczyka z Budzynia, rodzinę Szymańskich z Gdańska, Sabinę i Darka z Łodzi, rodzinę Precel ze wsi Zawady, Teresę i Zdzisława Skrzyniarz z Nowej Wsi, Elżbietę Czekaj z Miechowa, rodzinę Zielińskich z Poznania i rodzinę Krzeptowskich z Rokicin Podhalańskich.
***
Ich historie napisało życie, dając im nadzieję, wiarę i szczęście w tym magicznym, świątecznym czasie.
Czytając "Niezwykłą Wigilię" przekonacie się, że wszystko jest możliwe podczas Świąt Bożego Narodzenia.
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2024-12-01
Kategoria: Opowiadania
ISBN:
Liczba stron: 80
Język oryginału: polski
Czas świąt przed nami, uśmiechy, życzliwe gesty i słowa. Dla jednych puste hasła, dla innych rzeczywistość i zwykła ludzka troska, zrozumienie, sympatia. Każdy z nas spotyka na swej drodze wielu ludzi, relacje są różne, od skinięcia głową po wymianę życzliwości lub tylko zwyczajowe „wesołych świąt”. Jako zagorzała miłośniczka literatury, staram się poznawać okolicznościowe powieści, nurzać się w spokojnych, urokliwych opowiadaniach o świątecznej aurze wzajemnych relacji.
#niezwykławigilia to zbiór 10 opowiadań o miłości, tolerancji, wzajemnej sympatii, trosce. Jest ponadczasowym przesłaniem wartości, które zamierają, odchodzą w zapomnienie z wielu powodów. Życzliwość jest jednak wpisana w ludzką naturę - zawsze znajdzie się ktoś, kto poda pomocną dłoń, podzieli się dobrym słowem i czasem, który nie zawsze, musi gnać nas po ścieżkach życia.
Agata Pakuła @agata.autorka przypomina nam o empatii, zrozumieniu słabości i potrzeb. Jej opowiadania to zbiór klimatycznych opowieści, może chwilami zbyt słodkich, ale czy każdy z nas nie podąża ku zadowoleniu i stabilizacji? Żyjąc w ciągłym pospiechu zapominamy, że jesteśmy sympatycznymi, ciekawymi ludźmi, dla których dzielenie się jest najnaturalniejszą rzeczą. Właśnie o tym są te historie. Boże Narodzenie to czas pełen refleksji, ciepła i magii.
Pani Agata pisze w sposób przystępny i prosty, unikając skomplikowanych fraz. Stawia na motywy miłości, lojalności i siłę rodzinnych oraz opiekuńczych więzi, opisując uniwersalne historie o człowieku i jego wyborach.
Nasuwają mi się 3 słowa: emocjonalnie, refleksyjnie, wrażliwie.
Do tego plus za wydanie – rewelacja.
empikgo #reklama
Książka zawiera 10 wspaniałych świątecznych opowiadań, każde z nich jest piękne ale i neisie ze sobą wartościowy przekaz i piękne polskie tradycje. Czytając każde z tych opowiadań towarzyszyły mi inne emocje ale na koniec każdego z nich czulam wzruszenie.
~
Opowiadania przenoszą czytelnika do rodzin, które mają swoje różne tradycje, ale i wyczekiwanie bliskich, których nie widziało się lata. Historia Pana Artura wzruszyła mnie a tragedia jaka go spotkała wywołała we mnie ból oraz szczere współczucie. Ważne jest to, że bohater się nie poddał i wszystko skończyło się dobrze. Ale najbardziej spodobała mi się opowieść o Pani Elżbiecie, fajnie się czyta o młodych ludziach, którzy mimo wszystko poświęcają czas samotym starszym ludziom. Było mi bardzo przykro i smutno gdy czytałam te opowieść ale dobro jest wśród nas i mimo panującej znieczulicy trafiają się dobrzy ludzie.
~
Autorka we wspaniały sposób przekazała czytelnikom najważniejsze ale i najpiękniejsze wartości. Miłość, rodzina, pomoc samotnym czy wzajemny szacunek niby nic ale takie właśnie wartości w dzisiejszych czasach są niestety zapominane i lekceważone. Święta to magia i właśnie to przekazała nam autorka w tych krótkich ale bardzo treściwych opowiadaniach.
~
Było to moje kolejne spotkanie z twórczością autorki i na pewno nie ostatnie. Styl w jakim pisane są książki przez Panią Agatę jest przejrzysty i przyjemny. Opowiadania są przeznaczone nie tylko dla dorosłych ale przede wszystkim idealnie sprawdza się dla najmłodszych. Uczą one pokory ale i wzajemnej pomocy ale przede wszystkim autorka chce ukazać wszelkie polskie tradycje świąteczne, które niestety są już zapominane.
~
Dodatkowym atutem jest ta przepiękna okładka, która odzwierciedla właśnie te wartości, które chce przekazać autorka w odpowiednich. Polecam Wam nie tylko na święta ale idealnie sprawdzi się ta książka właśnie w okresie przedświątecznym jak i w noworocznym. Każdy znajdzie coś dla siebie a najmłodsi będą mogli poznać prawdziwą magię świąt Bożego Narodzenia. Mi się bardzo podobała i pochłonęłam ją w jeden wieczór spędzać przy choince. Piękna i wartościowa książka, która wzbudza refleksje. Polecam!
Dziękuję autorce za zaufanie i egzemplarz ♥️
"Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy.
Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory."
(Czerwone Gitary)
Piosenka, którą zacytowałam Wam powyżej, stanowi jeden z moich ulubionych utworów świątecznych. Słuchając jej niemalże czuję magię wylewającą się z wybrzmiewających słów. Bo nadchodzący czas tym właśnie dla mnie jest, wyjątkowym okresem, kiedy wszystko może się wydarzyć. I nie mam tu na myśli fantastycznych zjawisk, a zażegnanie długoletnich sporów, wyciągnięcie ręki w kierunku potrzebującego, czyli kroki, wymagające od nas większego nakładu pracy i zaangażowania.
Niezwykłe.
Tego Wam z całego serca życzę, by Wasze święta były niezwykłe, takie jak te, o których pisze Agata Pakuła w swojej książce.
"Niezwykła Wigilia" to zbiór 10-iu świątecznych opowieści, których bohaterami są różni ludzie, tacy jak ja czy Wy. Każdy z nich wiedzie inne życie, każdego spotykają odmienne wydarzenia, jednak dla wszystkich Wigilia jest dniem, który szczególnie celebrują. Piękne jest to, że chodź wiele ich dzieli, mają odmienne oczekiwania względem życia i przeżywania świąt, potrafią w tym czasie znaleźć chwilę dla siebie oraz bliskich im osób. Co więcej, pozostają otwarci na otaczających ich ludzi, chętnie dzielą się własnymi przeżyciami duchowymi oraz wartościami materialnymi, które mogą poprawić komuś jakość życia. W pełni realizują ducha Świąt Bożego Narodzenia, dając z siebie tyle, ile samo chcieliby otrzymać.
Na kartach najnowszej książki Agaty Pakuły poznajemy różne rodziny oraz osoby, którym przyszło samotnie celebrować ten czas. Jednak na przykładzie wybranych opowieści autorka pokazuje nam, że w tym dniu nikt nie powinien być sam. Podpowiada, że jeśli znamy kogoś takiego, powinniśmy zapewnić mu towarzystwo, dzięki czemu spełnimy dobry uczynek, poprawimy komuś samopoczucie, ale też i sami odczujemy efekty tych działań na własnej skórze. Dobro okazane innym ludziom rozrasta się w naszych sercach, czyniąc je piękniejszymi, bardziej skorymi do miłości. Autorka zwraca uwagę, że magia świąt nie polega na obdarowywaniu się prezentami, a na ofiarowywaniu siebie, swojego czasu i zaangażowania innym.
Choć zamieszczone w książce teksty nie są długie, mocno na nas oddziałują. W moim przypadku najwięcej emocji wywołała opowieść "Dobrzy sąsiedzi". Historia tu przedstawiona okazała się dla mnie nad wyraz emocjonalna, czego efektem były znaczące policzki łzy. Przedstawiona opowieść unaocznia nam, że nie należy ignorować ludzkiej samotności tylko dlatego, że my sami jej nie odczuwamy. Nie powinniśmy być ślepi na cierpienie innych ludzi, raczej naszym obowiązkiem jest troska o dobre samopoczucie, nie tylko najbliższych, ale również innych, znajdujących się w naszym sąsiedztwie osób.
Najsmutniejsze okazała się dla mnie opowieść "Bóg się rodzi". Osobiście, nie wyobrażam sobie świąt spędzonych w innym kraju niż w Polsce. Z pewnością, nigdy nie zrobiłabym tego na własne życzenie, chyba, że zmusiłaby mnie do tego życiowa sytuacja. Niemniej, Wigilia jaką przeżyli bohaterowie tego opowiadania, okazała się równie niezwykła, co pozostałe.
Moja ocena 8/10.
„Niezwykła Wigilia” trafiła do mnie wprost od autorki, z przemiłą dedykacją i w doskonałym momencie, bo tuż przed adwentem. Przeczytałam ją jednak dopiero na spokojnie w drugim dniu świąt. Czy dzięki niej poczułam magię świąt? Niekoniecznie. Za mną wiele niezwykłych i emocjonujących historii świątecznych, napisanych przepiękną prozą, które wzruszyły mnie do łez i sprawiły, że inaczej spojrzałam na pewne sprawy. Tym razem jednak, choć bardzo się starałam, to magii świąt nie poczułam. Opowieści są proste, można by rzec, że nawet zbyt proste. To zbiór historii z życia wziętych. Szkoda, że opowiadań jest tylko dziesięć, a nie np. dwadzieścia cztery. Wtedy moglibyśmy potraktować tę książkę jak kalendarz adwentowy.
.
Opowiadania skonstruowane są poprawnie, aczkolwiek poprawnie to czasem za mało. Za dużo uwagi poświęciła autorka nic nieznaczącym szczegółom takim jak podawanie wieku każdego z bohaterów, czy opisywanie tego, czym się zajmują na co dzień. Dopatrzyłam się również licznych błędów w konstrukcji zdań, które sprawiają, że całość czyta się dość opornie. Jednak to już nie wina autorki a osób, które odpowiadają za korektę tekstu i wina beta czytelników, którzy zapewne z życzliwości (nie chcąc urazić autorki) nie powiedzieli jej całej prawdy na temat wydanego przez nią tekstu. Opowiadania mają potencjał, ale moim zdaniem wymagają dopracowania. Mogą spodobać się młodszym czytelnikom, jednak czytelnik nieco bardziej wymagający będzie zawiedziony. Bo nie dość, że nie spędzi z książką tej obiecanej niezwykłej wigilii, to dodatkowo zamiast na śledzeniu losów bohaterów skupi się na wynajdywaniu ewentualnych błędów.
.
Prostota tych opowieści może być jednocześnie ich zaletą, jak i wadą. Ilustracje są czarno białe i moim zdaniem nieco zbyt ponure, co jest przeciwwagą dla przepięknej, kolorowej okładki książki. Dialogów jest tu jak na lekarstwo, co skłania mnie do podejrzeń, jakoby ten rodzaj wypowiedzi był dla autorki formą trudniejszą, której z wiadomych względów woli unikać.
.
Moim zadaniem jako recenzenta jest rzetelna i w miarę obiektywna ocena książki i zawsze staram się to robić, jak najlepiej potrafię. Chcę, byście mieli pewność, że moje recenzje są szczere i wolne od jakichkolwiek nacisków ze strony autorów czy wydawnictw. Czy polecam wam tę książkę? Oczywiście, że tak. Być może wy znajdziecie w tych opowiadaniach to, czego mi nie udało się znaleźć i życzliwszym okiem spojrzycie na literackie poczynania autorki. Ode mnie mocne 5/10 w skali lubimy czytać.
.
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję @agata.autorka
**PATRONAT MEDIALNY**
Dzień dobry serdeczne! Dziś wpadłam opowiedzieć kilka słów o moim przepięknym grudniowym patronacie medialnym.
Wielkimi krokami zbliża się najpiękniejszy okres w roku, w którym większość z nas odnajduje magię, staje się łagodniejsza bardziej empatyczna, czas, w którym częściej (i chętniej) wyciągamy dłoń do potrzebujących, bardziej otwieramy się na bliskich, ale i dla siebie samych jesteśmy jakby trochę lepsi. Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, to czas, w którym tradycja przeplata się z nowoczesnością, czas spotkań z rodziną i przyjaciółmi pełny ciepła i spokoju dający oddech i ładujący akumulatory na kolejne miesiące...
"Niezwykła Wigilia" Agaty Pakuły również pozwala te akumulatory naładować, zabierając nas w podróż po różnych zakątkach naszego kraju (jedno opowiadanie toczy się za granicą), pokazuje nie tylko jakie tradycje panują w danym regionie, ale przede wszystkim daje dowód na to, że nie ważne są pieniądze, nieważne jest miejsce czy inne dobra materialne, ale ważny przede wszystkim jest ten drugi człowiek obok, ten, który wyciągnie pomocną dłoń, przystanie, wysłucha, zrozumie, czasami przytuli i poklepie po ramieniu mówiąc, że jakoś wszystko się poukłada...
"Niezwykła Wigilia" to dziesięć poruszających i wywołujących olbrzymie emocje historii, które poruszą nawet najbardziej skamieniałe serce. Dziesięć różnych historii, które mogą dotknąć każdego z nas w najmniej spodziewanym momencie. Niosą one w sobie miłość, wiarę i nadzieję oraz wartości, które są ważne dla każdego z nas, poruszają najgłębiej ukryte struny w sercu, niezwykle wzruszają. Trudno jest wybrać jedno ulubione, bo każde jest inne i wyjątkowe, ale napisać muszę, że mnie szczególnie wzruszyły dwa- "Artur" i "Pusty talerz" przyznaję, że wzruszyły mnie one tak bardzo, że nie mogłam powstrzymać łez.
Przedstawione historie są dłuższe i krótsze, ale każda z nich niesie w sobie niesłychanie emocjonalny ładunek, chwyta za serce, momentami wyciska łzy z oczu, niekiedy zaś powoduje delikatny bądź nostalgiczny uśmiech. Autorka stworzyła opowiadania różnorodne, autentycznie życiowe, pobudzające i wzruszające- okraszając niektóre z nich szczyptą magii, czyni je wyjątkowymi, bo każdy znajdzie tu coś dla siebie i poczuje, że właśnie to jedno, wyjątkowe opowiadanie jest napisane i skierowane właśnie do niego.
Autorka przypomina i niektórych z nas zaznajamia z tradycjami, o których powoli się zapomina, takich, jak opłatek dla hodowlanych zwierząt, kolędowanie po sąsiadach czy przyozdabianie domów płodami rolnymi. Opisuje regionalne potrawy, o których w innych regionach nic nie wiadomo np. podhalańska kołatanka (mieszanka kaszy jęczmiennej, brukwi i miodu, podawana jako deser).
"Niezwykła Wigilia" zasługuje na uwagę także pod względem wydania. Ta książka jest po prostu piękna. Każde opowiadanie otwiera przepiękna grafika choinowej girlandy, a zamyka ilustracja odpowiadająca treści danej historii. Całość została zamknięta w twardą okładkę, co sprawia, że książka nie tylko się nie zniszczy, ale może nam towarzyszyć wszędzie, nawet w najbardziej wymagającej podróży.
Opowiadania napisane są pięknym językiem, są przejrzyste, można je przeczytać (dosłownie) na raz lub delektować się nimi przez dłuższy czas. Wrócić do tego ulubionego, w każdej chwili, uśmiechnąć się, wspomnieć różnorodne sytuacje ze swojego życia, zadać sobie pytania i poszukać na nie odpowiedzi...
Piękne, według mnie więcej słów już nie potrzeba, niech siła tych opowiadań wybrzmi w tym jednym PIĘKNE!
Bardzo się cieszę, że mogę zostać patronem tej wyjątkowej książki, dziękuję w tym miejscu Autorce za zaufanie i oddanie mi pod patronackie skrzydła swojej drugiej książki.
Czy polecam?
Zdecydowanie tak i nie dlatego, że to mój patronat, tylko dlatego, że te opowiadania mówią o tym, o czym zwykle nie pamiętamy na co dzień. Niosą w sobie uniwersalne wartości, i dają możliwość, by zwolnić, oddać się refleksji i zadumie, uśmiechnąć się do bliskich i poczuć magię zbliżających się świąt. Zdecydowanie każdy się w nich odnajdzie i będzie chciał więcej i więcej...
------
Tytuły opowiadań:
Mama, tata i ja
Artur
Dobrzy sąsiedzi
Pusty talerz
Bóg się rodzi
Wigilia u zwierząt
Zając szarak
Pani Elżbieta
Niefortunne zderzenie
U górali podhalańskich
"Pamiętajmy, że najcenniejsze prezenty to te przygotowane przez nas i podarowane od serca. Ich nie kupimy za żadne pieniądze. Szacunek zaś należy się każdej osobie bez wyjątku, nie tylko w czasie świąt."
"Niezwykła Wigilia" to 10 przepięknych i pełnych ciepła, świątecznych opowieści.
Książka pokazuje, jak małe gęsty mogą wiele znaczyć dla osób samotnych i potrzebujących pomocy.
Poznajcie historie rodziny Jackiewiczów z Konstancina-Jeziorny, Patryka z Suchedniowa i Artura z Warszawy, Kazimierza Kowalczyka z Budzynia, rodzinę Szymańskich z Gdańska, Sabinę i Darka z Łodzi, rodzinę Precel ze wsi Zawady, Teresę i Zdzisława Skrzyniarz z Nowej Wsi, Elżbietę Czekaj z Miechowa, rodzinę Zielińskich z Poznania i rodzinę Krzeptowskich z Rokicin Podhalańskich.
Autorka w ich historiach pokazuje, jak ważna jest miłość, szacunek i magia wigilijnej tradycji.
W książce znajdziecie przesłanie, że tym dniu nikt nie powinien być sam, że czasem ci, co mieszkają pod naszym nosem potrzebują wsparcia i okazania po prostu ludzkich uczuć.
"Młodość rządzi się swoimi prawami, mamo."
Książka przywraca wiarę w ludzi i magię świąt. Czyta się ją szybko, a pióro autorki jest lekkie i przyjemne.
Na koniec trzeba dodać, że książka jest przepięknie wydana, twarda oprawa robi wrażenie.
" [...] Pamiętajmy, że najcenniejsze prezenty to te przygotowane przez nas i podarowane od serca. [...]"
"Niezwykła Wigilia" Agaty Pakuły, to zbiór dziesięciu świątecznych opowieści. Każde z nich jest wzruszające i daje nadzieję, na lepsze jutro. Tutaj działa prawdziwa magia Świąt Bożego Narodzenia.
Poznałam tutaj:
- Rodzinę Jackiewiczów -- i ich świąteczną kolację.
- Bezdomnego Artura -- zachęcam do poznania jego historii.
- Kazimierza Kowalczyka -- samotnego wdowca. Czy do niego uśmiechnie się los?
- Państwa Szymańskich i ich wigilijny wieczór. Dzięki tej historii przekonacie się, dlaczego na stole zawsze stoi jedno puste naczynie.
- Państwa Michalskich i ich egzotyczną Wigilię
- Państwa Precel i ich zwierzęta. Czy wy dzielicie się opłatkiem ze swoimi zwierzakami?
- Zdzisława i Teresę oraz ich odmienne Święta Bożego Narodzenia. Dobro powraca ze zdwojoną siłą.
- Mieszkańców pewnego bloku w Miechowie i świąteczną niespodziankę.
- Rodzinę Zielińskich -- miłośników nart.
- Rodzinę Krzeptowskich -- w tej opowieści poznacie podhalańską gwarę. Ciekawe doświadczenie.
Każda opisana historia zakończona jest świetną ilustracją.
Agata Pakuła stworzyła świetną książkę, która idealnie nadaje się na przedświąteczny i świątecznych czas.
Jeżeli potrzebujecie nadziei lub otulenia, to śmiało sięgnijcie po "Niezwykłą Wigilię" Agaty Pakuły.
Co dla was jest ważne w Świętach Bożego Narodzenia?
Tytuł ten dla każdego swojego czytelnika jest swego rodzaju literacką podróżą. W każdym z dziesięciu opowiadań, które w książce znajdziemy, autorka zabiera nas w inny zakątek Polski, abyśmy mogli wspólnie z ich bohaterami przygotowywać się do wigilii, a także być niejako niespodziewanym gościem dziesięciu rodzin tego wyjątkowego wigilijnego wieczoru. To, co warto podkreślić to fakt, że choć opowiadania są krótkie, wszystkie kryją w sobie bardzo ważne aspekty, których połączenie czyni te święta tak wyjątkowymi.
Pisarka w bardzo poruszający i chwytający za serce sposób, który sprawia, że w oku kręci się łza, pokazuje nam, że święta magicznymi czynimy my sami, przykładając wagę do zakorzenionej w nas tradycji oraz otwierając się na drugiego człowieka. Tradycja nie tylko wzbogaca święta, ale także uczy nas szacunku do przeszłości i kultury, z której się wywodzimy. Pielęgnowanie tradycji takich jak śpiewanie kolęd, wspólne przygotowywanie świątecznych potraw (tutaj charakterystyczne dla każdego z odwiedzanych przez nas regonów Polski), czy prezenty jest pięknym sposobem na budowanie więzi rodzinnych.
,,Razem" to najpiękniejsze słowo na święta. Nikt wtedy nie powinien być sam. Opowiadania wspaniale podkreślają wartość rodziny gromadzącej się przy wigilijnym stole, aby podzielić się opłatkiem i złożyć sobie życzenia płynące prosto z serca przy blasku choinki. Wyraźnie dostrzegamy złożoność ludzkich emocji, które stają się szczególnie intensywne w okresie świątecznym. Radość, smutek, tęsknota, nadzieja. Uczucia te splatają się ze sobą, tworząc bogaty i przejmujący obraz ludzkich doświadczeń. Doświadczeń, które sprawiły, że podobnie jak ma to miejsce w realnym życiu, nie każdy z poznanych w książce bohaterów może spędzać święta z tymi, których kocha, a ich jedyną towarzyszką jest samotność.
Agata Pakuła doskonale zdaje sobie sprawę z tej bolesnej prawdy, dlatego też na kartach swojego najmłodszego literackiego dziecka uczula nas, abyśmy rozejrzeli się wokół siebie, bo być może, gdzieś obok nas jest ktoś, komu okazując swoją empatię i troskę, tegoroczne święta uczynimy pięknymi i niezapomnianymi. Czasami małe gesty takie jak, poświęcenie odrobiny czasu drugiej osobie wzbudza w niej ogromną radość, a przede wszystkim poczucie przynależności i akceptacji. To właśnie magia świąt, o której tak wiele się mówi, staje się wówczas wręcz namacalna. Ludzie stają lepsi, bardziej otwarci i życzliwi.
Każde z opowiadań skłania do głębokich refleksji nad wartościami, które kierują naszym życiem. Co jest dla nas najważniejsze? Jakie relacje chcemy pielęgnować? Jak możemy być lepszymi ludźmi? Te pytania pojawiają się w kontekście świąt, a odpowiedzi mogą prowadzić do osobistej przemiany oraz lepszego zrozumienia siebie i innych. Autorka zachęca to przemyśleń o wartościach i tym, co chcemy przekazać kolejnym pokoleniom. Jest to jedna z tych książek, po którą może sięgnąć zarówno młodszy, jak i dorosły czytelnik. W każdym z przeczytanych przez nas opowiadań kryje się niezwykła mądrość i piękna kończąca je myśl, która staje się swego rodzaju przesłaniem na życie. Ja książkę czytałam z moim pięcioletnim siostrzeńcem Jasiem. Jemu najbardziej podobało się opowiadanie pierwsze ,,Mama, tata i ja". Natomiast jeśli o mnie chodzi, każde z opowiadań pozostawiło we mnie trwały ślad i na pewno przeczytam je jeszcze raz właśnie w święta, ale najbardziej poruszyło mnie opowiadanie zatytułowane ,,Artur". Co więcej, chciałabym poznać historię jego bohatera w pełnowymiarowej powieści, aby dowiedzieć się, co sprawiło, że stracił wszystko i niestety został zepchnięty na margines społeczny.
Mam nadzieję, że czujecie się zachęceni do sięgnięcia po ten wyjątkowy zbiór opowiadań. Dzięki niemu poznajemy zupełnie nowe oblicze twórczości autorki, którą dotychczas znaliśmy z dwóch powieści wojennych opisujących trudne koleje losów jej dziadków. Całość czytałam w poczuciu bliskości z bohaterami, ogromnie poruszona i wzruszona. Żałuję tylko, że tak szybko dotarłam do ostatniej strony. Opowiadania Agaty Pakuły to piękne i wzruszające, a także głęboko refleksyjne historie na temat życia i relacji międzyludzkich. Magia Świąt w nich ukazana przypomina nam o sile empatii i wspólnoty. Wszystko, o czym przeczytamy, sięgając po ,,Niezwykłą wigilię", do czego z głębi serca zachęcam, winno być dla każdego z nas inspiracją, do tego, aby wprowadzać te wartości do naszego życia nie tylko w okresie świąt, ale przez cały rok. Każdy z nas ma możliwość tworzenia własnej magii świąt, dzieląc się dobrem i otwierając serce na innych. Z tą piękną myślą was zostawiam. Nadmienię jeszcze tylko, że wspaniałą wartością dodaną książki, jest jej piękne wydanie w twardej oprawie, wzbogacone ślicznymi ilustracjami. O tym jednak musicie przekonać się już sami, więc nie zwlekajcie ani chwili dłużej i zapewnijcie sobie cudowną ucztę dla oczu, serca i duszy spędzając czas na niezwykłej wigilii.
Czy może istnieć bardziej autentyczna relacja z okrutnych doświadczeń minionego wieku, niż ta napisana przez więźnia politycznego niemieckich obozów koncentracyjnych...
1 września 1939 roku Stefania Knapczyk zaczyna rodzić swoją pierwszą córkę, a dzień później niemieckie samoloty zrzucają kilkadziesiąt bomb na niewielką...
Przeczytane:2024-12-29, Ocena: 6, Przeczytałem, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2024 roku,
Na wstępie chciałabym podziękować Autorce za zaufanie i możliwość objęcia patronatem medialnym książki "Niezwykła wigilia. Świąteczne opowieści". Od razu muszę wspomnieć, że książka została bardzo ładnie wydana, mowa o klimatycznej okładce, twardej oprawie oraz pięknych grafikach w środku, każda odnosząca się do danej opowieści. A tych mamy tutaj dziesięć: "Mama, tata i ja", "Artur", "Dobrzy sąsiedzi", "Bóg się rodzi", "Pusty talerz", "Wigilia u zwierząt ", "Zając szarak", "Pani Elżbieta", "Niefortunne zderzenie" oraz "U górali podhalańskich". Każda inna i jednocześnie każda pełna ciepła, nawet pomimo tego, że nie każda z postaci mogła doświadczyć tego niezwykłego, mogłoby się zdawać zawsze rodzinnego czasu. To moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki. Stylistyka i język jakim posługuje się pisarka jest bardzo lekki, prosty i przyjemny w odbiorze co sprawia, że książkę czyta się w niesamowicie szybkim tempie, a jednocześnie nie chce się jej tak szybko kończyć ze względu na wyjątkowość przedstawionych tam opowieści. Autorka w tych których historiach, tak naprawdę z życia wziętych, ponieważ z powodzeniem moglibyśmy utożsamić się z bohaterami każdego z nich, przeżywać podobne troski i dylematy moralne, a także spotkać te postaci w rzeczywistości, zawarła wiele uniwersalnych wartości i prawd, a także ogrom niepowtarzalnej świątecznej magii! Jestem pewna, że losy bohaterów nie jednego Czytelnika skłonią do głębszej refleksji nad własnym życiem i pozwolą w inny sposób spojrzeć na niektóre kwestie, nie tylko od święta. Autorka na przykładzie swoich bohaterów pokazuje, że szacunek należy się każdemu, niezależnie od jego statusu społecznego, każdy zasługuje także na miłe słowo, rozmowę oraz jak istotne w naszym życiu są zwierzęta każdego dnia dające nam ogrom radości, a także zapewniające nam pokarm. Udowadnia, że najcenniejsze prezenty to te podarowane od serca oraz udowadnia jak ważne jest rozejrzenie się dookoła w tym ważnym czasie i otworzenie się na potrzeby innych. Wykazanie się chęcią pomocy, zwykła ludzka życzliwość oraz empatią, której w dzisiejszych czasach tak trudno uświadczyć. Pisarka pokazuje także, że niezależnie od tego gdzie jesteśmy, możemy celebrować polskie tradycje związane z Wigilią Bożego Narodzenia. Przy okazji dowiedziałam się o kilku interesujących tradycjach mających miejsce na Podhalu. Czytając te historie niejednokrotnie zdarzało się, że w moich oczach pojawiały się łzy. Agata naprawdę mocno mnie poruszyła tymi opowieściami i wiem, że zostaną one w moim umyśle i sercu na długi czas. Z chęcią będę do nich wracała w przyszłości. Polecam!