Nienawiść. Historie z dzieciństwa

Ocena: 5.5 (2 głosów)

Z ,,Diagnozy przemocy wobec dzieci 2023" przygotowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę wynika, że w Polsce aż 48 proc. dzieci i młodzieży doświadczyło ze strony rówieśników przemocy fizycznej. Niemal tyle samo stało się ofiarą przemocy psychicznej. Przemocy i prześladowania, które doprowadzić mogą do największych tragedii. Przykładów mamy długą listę - Dominik z Bieżunia, Kacper z Gorczyna, Zuzia z Kozienic nie poradzili sobie z nękaniem. Wszyscy popełnili samobójstwo.

Co jest źródłem przemocy rówieśniczej i dlaczego od lat nie potrafimy skutecznie tego problemu rozwiązać? Czy bullying i hejt znaczy to samo? Jakie znaczenie ma tu samotność? W rozmowie z Małgorzatą Gołotą wyjaśniają m. in. prof. Jacek Pyżalski, dr Radosław Kaczan, dr Magdalena Śniegulska i Łukasz Wojtasik.

Informacje dodatkowe o Nienawiść. Historie z dzieciństwa:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2024-08-28
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788383576138
Liczba stron: 288

Tagi: Reportaż i dziennikarstwo śledcze

więcej

Kup książkę Nienawiść. Historie z dzieciństwa

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Nienawiść. Historie z dzieciństwa - opinie o książce

„Nienawiść. Historie z dzieciństwa”

Poruszający reportaż, który wnikliwie analizuje problem przemocy rówieśniczej w Polsce. Książka opiera się na wynikach „Diagnozy przemocy wobec dzieci 2023” opracowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Statystyki są zatrważające – aż 48% dzieci i młodzieży w Polsce doświadczyło przemocy fizycznej ze strony rówieśników, a niemal tyle samo było ofiarą przemocy psychicznej.

Autorka przedstawia dramatyczne historie dzieci, które nie poradziły sobie z nękaniem i prześladowaniem, co w wielu przypadkach prowadziło do tragicznych skutków, takich jak samobójstwa. Gołota stara się nie tylko zrozumieć źródła tej przemocy, ale także zwraca uwagę na problem, który od lat pozostaje nierozwiązany w polskim społeczeństwie. Książka zawiera również rozmowy z ekspertami, m.in. prof. Jackiem Pyżalskim, dr Radosławem Kaczanem, dr Magdaleną Śniegulską i Łukaszem Wojtasikiem. Specjaliści wyjaśniają, czym jest bullying, hejt oraz jaką rolę w tym wszystkim odgrywa samotność.

Styl autorki łączy przystępność z emocjonalnym zaangażowaniem, co sprawia, że lektura nie pozostawia czytelnika obojętnym. Gołota nie unika trudnych tematów, a każda z opisywanych historii głęboko porusza i skłania do refleksji. „Nienawiść. Historie z dzieciństwa” to lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce lepiej zrozumieć problem przemocy rówieśniczej oraz jej bolesne konsekwencje.

Polecam Wam ❤️❤️

Dziękuję bardzo wydawnictwu za egzemplarz ❤️

Współpraca reklamowa, barterowa 🙂

Link do opinii
Avatar użytkownika - zabciaczyta
zabciaczyta
Przeczytane:2024-09-27, Ocena: 5, Chcę przeczytać,
Media nagłaśniają właśnie sprawę kolejnej tragicznej śmierci nastolatki, która przez kilka lat doświadczała nękania w szkole i internecie. Na usta niemal natychmiast ciśnie się pytanie, czy można było w jakiś sposób tej zupełnie niepotrzebnej, nazbyt wczesnej śmierci zapobiec? Co zawiodło, że młoda osoba podjęła tak dramatyczną decyzję? Julka, Wiktor, Zuzia, Dominik, Karina i wiele innych dzieci w różnym wieku odebrały sobie życie z powodu rówieśniczej nienawiści. Najmłodsze dzieci podjęły próbę samobójstwa w wieku zaledwie siedmiu lat! Dane Fundacji Dajmy Dzieciom Siłę opublikowane w Diagnozie przemocy wobec dzieci w Polsce są przerażające. Według statystyk przemocy rówieśniczej doświadczyło przynajmniej raz w życiu 66% uczniów. 48 % dzieci poczuło na własnej skórze, czym jest przemoc fizyczna. Co jest jej źródłem? Dlaczego od lat nie potrafimy skutecznie ograniczyć szerzącej się wśród dzieci i młodzieży nienawiści? Małgorzata Gołota, dziennikarka, autorka książki "Nienawiść. Historie z dzieciństwa" w rozmowie z profesorem Jackiem Pyżalskim, Łukaszem Wojtasikiem z Fundacji Dajmy Dzieciom Siłę, doktor Anną Kubiak, doktor Magdaleną Śniegulską, doktorem Radosławem Kaczanem, doktor Katarzyną Garwol, psychiatrą Barbarą Barteczką-Eckhert, a także pedagogiem Katarzyną Rutkowską poszukuje odpowiedzi m.in. na pytania czy przemoc wobec rówieśnika zawsze rodzi się z konkretnego powodu? Dlaczego jest tak powszechna wśród współczesnego młodego pokolenia? Dlaczego głównym problemem jest odmienność (wygląd, zainteresowana, orientacja seksualna)? Czy jest sposób, by przed nienawiścią ze strony rówieśników się ochronić? Autorka i jej rozmówcy opowiadają m.in. o formach przemocy rówieśniczej, konsekwencjach, jakie niesie ze sobą długotrwałe nękanie, hejt czy zastraszanie, oraz o tym, gdzie osoby nękane winny szukać pomocy. Wreszcie my, czytelnicy mamy okazję poznać historie osób, które padły ofiarą gnębienia, poniżania, wyśmiewania, odrzucenia, samotności. Możemy niemal poczuć, jak bolesne były to doświadczenia, jak drastycznie wpłynęły na przyszłość. "Nienawiść. Historie z dzieciństwa" to książka pełna emocji. To opowieści osób, które przez lata, dzień po dniu przeżywały horror w czterech ścianach szkoły i poza nią. To publikacja przerażająco szczera, obnażająca niewydolność polskiej szkoły. O tym, ile emocji towarzyszyło mi podczas czytania tej książki wiem tylko ja. Niewątpliwie lektura ta zapada w pamięć na długo. Życzę autorce, by trafiła do jak najszerszego grona odbiorców, bo w pełni na to zasługuje.
Link do opinii
Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2024-09-16, Ocena: 6, Przeczytałam,

,,Z Diagnozy przemocy wobec dzieci 2023 przygotowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę wynika, że w Polsce aż 48 procent dzieci i młodzieży doświadczyło ze strony rówieśników przemocy fizycznej. Niemal tyle samo stało się ofiarą przemocy psychicznej. Przemocy i prześladowania, które mogą doprowadzić do największych tragedii. Przykładów mamy długą listę - Dominik z Bieżunia, Kacper z Gorczyna, Zuzia z Kozienic nie poradzili sobie z nękaniem. Wszyscy popełnili samobójstwo". 

 

Prawda, że te dane są przerażające i przede wszystkim skłaniają do refleksji nad istotą wychowywania dzieci w dzisiejszych czasach? ?

 

,,Nienawiść. Historie z dzieciństwa" autorstwa Małgorzaty Gołoty to książka, którą powinien przeczytać każdy rodzic, pedagog czy nauczyciel. W zasadzie każdy powinien po nią sięgnąć. Jest to książka, która ukazuje, jak poważnym problemem jest przemoc - fizyczna, psychiczna, rówieśnicza wśród dzieci i młodzieży.

 

Autorka przedstawia skalę tego problemu za pomocą zbioru wywiadów z osobami, które doświadczyły przemocy i dzielą się swoimi przeżyciami. Oddaje również głos ekspertom zdrowia psychicznego oraz specjalistom ds. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie, a także przedstawicielom świata nauki, którzy omawiają przemoc rówieśniczą z różnych perspektyw.

 

Wiele faktów ujawnionych przez autorkę jest szokujących, jednak prawda jest taka, że przemoc rówieśnicza to problem, z którym mamy do czynienia od lat. To, co się zmienia, to jej skala, która rośnie z każdym rokiem. Zmienia się również sposób wychowywania dzieci. Mam wrażenie, że często brakuje czasu na przekazanie pewnych wartości i poświęcenie uwagi, aby na czas dostrzec niepokojące objawy w ich zachowaniu.

 

Lektura ,,Nienawiść. Historie z dzieciństwa" jest niezwykle emocjonująca i trudna. Uważam jednak, że jest to lektura obowiązkowa. Jeśli nie będziemy reagować na przemoc rówieśniczą, przyszłość może wyglądać znacznie gorzej. Nie chcę nawet myśleć, że mogłaby ona dotknąć mojego syna, albo - o zgrozo - że to on mógłby być oprawcą...

Link do opinii
Inne książki autora
Jak być dobrym rodzicem? Książka o rodzicielstwie w czasach social mediów, opresyjnych szkół i samotności
Małgorzata Gołota0
Okładka ksiązki - Jak być dobrym rodzicem? Książka o rodzicielstwie w czasach social mediów, opresyjnych szkół i samotności

,,Dobre przygotowanie do życia daje owoce w postaci dziecka, które czuje się kochane i akceptowane, które ma wolę walki o zaspokajanie swoich potrzeb,...

Żyletkę zawsze noszę przy sobie. Depresja dzieci i młodzieży
Małgorzata Gołota0
Okładka ksiązki - Żyletkę zawsze noszę przy sobie. Depresja dzieci i młodzieży

,,Lektura obowiązkowa, ważniejsza od wszystkich lektur z podstawy programowej języka polskiego". Paweł Lęcki ,,Głęboko wierzę w to, że ludzie generalnie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy