Jak być dobrym rodzicem? Książka o rodzicielstwie w czasach social mediów, opresyjnych szkół i samotności

Ocena: 5.5 (2 głosów)

,,Dobre przygotowanie do życia daje owoce w postaci dziecka, które czuje się kochane i akceptowane, które ma wolę walki o zaspokajanie swoich potrzeb, które zna swoje mocne i słabe strony. (...) Zaakceptuj to, jakie masz dziecko i nie oczekuj od niego, by spełniało twoje marzenia czy próbowało sprostać twoim wymaganiom".

Ewa Woydyłło-Osiatyńska

,,Moi rodzice są toksyczni i nie szanują moich granic".

,,Tata zawsze był i nadal jest wycofany, jeśli chodzi o sprawy związane z emocjami".

,,Mam fajnych rodziców, bo zawsze mnie wspierali, dawali mi szansę, by rozwijać pasje, pocieszali".

Zaufaj intuicji dziecka w sprawie tego, co jest mu potrzebne.

Rodzic nie musi być idealny, ma być wystarczająco dobry.

Ważne jest to, abyśmy się wzajemnie szanowali.

WARTO ZADBAĆ O DOBRĄ RELACJĘ Z DZIECKIEM.

WIĘŹ MIĘDZY RODZICEM A DZIECKIEM JEST NIE DO PRZECENIENIA.

To książka dla tych, którzy wychowują dzieci we współczesnej Polsce. Dla pokolenia matek i ojców, którzy mają szansę stać się pierwszą naprawdę świadomą generacją rodziców.

I chcą wychować szczęśliwe dzieci.

Informacje dodatkowe o Jak być dobrym rodzicem? Książka o rodzicielstwie w czasach social mediów, opresyjnych szkół i samotności:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2022-10-26
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788382802931
Liczba stron: 304
Język oryginału: polski

Tagi: Biografie i literatura faktu

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Jak być dobrym rodzicem? Książka o rodzicielstwie w czasach social mediów, opresyjnych szkół i samotności

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Jak być dobrym rodzicem? Książka o rodzicielstwie w czasach social mediów, opresyjnych szkół i samotności - opinie o książce

Avatar użytkownika - patrycjalukaszyk
patrycjalukaszyk
Przeczytane:2022-11-13,

Małgorzata Gołota ponownie zaprasza do refleksji i społecznej zmiany. "Jak być dobrym rodzicem" to reportaż o rodzicielstwie w warunkach współczesnej Polski, opresyjnych social media i generacyjnej, paradoksalnej samotności w świecie tak wielu możliwości kontaktu.

Książka ma format wywiadu/rozmowy z kilkoma specjalistami i osobami zajmującymi się na co dzień pracą z młodzieżą. Gołota zadaje bezkompromisowe, często trudne pytania, które z pewnością zadaje sobie tak wiele rodziców, czy ludzi przygotowujących się do tej roli. Szereg błędów, pułapek, na jakie można natrafić we współczesnym, przebodźcowanym i często trudnym środowisko może być przytłaczający, a z drugiej strony, dzięki mówieniu o nim i edukowaniu staje się punktem wyjścia do stworzenia nowej generacji świadomych rodziców. Świadomych zarówno potrzeb dzieci, jak i swoich własnych, uważnych, przywiązujących wagę do zdrowia psychicznego i stwarzających środowisko bezpieczne i komfortowe.

Zawarte w tej książce wskazówki są rewelacyjnym drogowskazem do dalszej edukacji w ów zakresie i podstawą refleksji nad przekazywanymi przez starsze pokolenia nawykami wychowawczymi, które poddane badaniom uznaje się za nieskuteczne (jak choćby system kar) i warto je zmieniać.

Jest to świetna propozycja nie tylko dla rodziców, ale i dla osób dopiero przygotowujących się do tej roli, jako forma profilaktyki i przestrogi, dzięki której, miejmy nadzieję, dramatyczne statystyki z innej książki pani Gołoty: "Żyletkę zawsze noszę przy sobie" mogą się zmienić na lepsze. Polecam lekturę!

Link do opinii
Avatar użytkownika - Dagus93
Dagus93
Przeczytane:2022-11-06, Ocena: 6, Przeczytałem,

Dobra, wartościowa i zdecydowanie bardzo potrzebna lektura. Autorka przeprowadziła szereg rozmów ze specjalistami, którzy odpowiedzą nam na kluczowe pytania. Porozmawiamy między innymi z psychologami, terapeutami czy też nauczycielami z wieloletnim doświadczeniem. Dowiemy się, jakie problemy stoją obecnie przed rodzicami, jak sobie z nimi radzić oraz jak im zapobiegać.

Zdecydowanie Pani Małgorzata Gołota potrafi dobrze i skutecznie stawiać pytania i prowadzić rozmowę w odpowiednią stronę. W tej książce nie ma miejsca na zbędny i niepotrzebne informacje! Każda z tych rozmów wnosi wiele do naszego myślenia, uczy nas i pokazuje, co jest tak naprawdę ważne. Z tej książki dowiemy się między innymi, jak odpowiednio komunikować się ze swoim dzieckiem, czym jest sexting, który ostatnio stał się bardzo popularny czy też o rozwijaniu potencjału u swojego dziecka. Mnie mocno zaciekawił również ostatni rozdział, w którym przedstawionych mamy ranking 10 najlepszych systemów edukacyjnych na świecie! Poza tym dużo też jest o nas samych, czyli o rodzicach. O tym, żeby również pamiętać o sobie i nie zapominać o małych przyjemnościach.

Książkę naprawdę bardzo szybko się czyta. Wiedza jest przekazana w przystępny i lekki sposób i zdecydowanie jest to lektura, do której warto wracać. Według mnie obecnie jest to obowiązkowa książka dla każdego rodzica! Mamy 300 stron, a tak dużo specjalistycznej i fachowej wiedzy!

Link do opinii
Avatar użytkownika - monweg
monweg
Przeczytane:2022-11-04, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, czytam regularnie, Egzemplarz recenzencki,

 

W maju miałam okazję czytać książkę Małgorzaty Gołoty ,,Żyletkę zawsze noszę przy sobie". Ta książka jest w pewnym sensie odpowiedzią na listy jej czytelników.

Wstęp zaczyna się pytaniami z tych listów: ,,Dlaczego mamy szkoły rodzenia, ale nie mamy szkół, w których dowiemy się, jak być rodzicem?", ,,dlaczego tak dużą wagę przykładamy do tego, by objaśnić przyszłym rodzicom, co się dzieje w czasie ciąży z ciałem kobiety i jej dziecka, uświadamiamy, jak przebiega poród, co może ewentualnie pójść nie tak, a potem nagle zalega cisza i nie dzieje się nic?", ,,dlaczego nikt nie przygotowuje rodziców do roli, którą będą pełnić począwszy od dnia narodzin ich dziecka aż do śmierci?".

Małgorzata Gołota w poradniku ,,Jak być dobrym rodzicem?" stara się pokazać nam słuszną drogę do tego celu. Musimy pamiętać, że nikt z nas nie rodzi się z patentem na rodzica, tym bardziej na dobrego rodzica. Nie posiadamy wiedzy, jak wychować, jak wdrożyć do życia, jak przygotować do świata własne dziecko. Często sami mamy z tym problem.

Często zapominamy o tym, że szczęśliwe dziecko bierze początek od szczęśliwego rodzica. To w końcu od nas nasze dzieci biorą przykład. Nasiąkają wzorcami, które my im fundujemy. Wynoszą z domu zachowania, które obserwują na co dzień. Odpowiedź na każde pytanie wydaje się więc bardzo prosta - po pierwsze musimy dawać dobry przykład. Po drugie i kolejne: nie wolno nam, rodzicom, zaniedbywać dziecka; zawsze musimy znaleźć dla niego czas; musimy nauczyć się stawiać rozsądne granice, które nie będą go ograniczać. Potrzeba też uważności w pogłębianiu i utrwalaniu relacji, a także uważności na emocje i zrozumienie potrzeb.

 

I jeszcze jedno - rodzicem może być każdy, ale nie każdy powinien i nie każdy musi - nic na siłę.

 

Dla kogo ta książka? Dla każdego. Dla tych, który już są rodzicami i dla tych, którzy dopiero o tym myślą. Na naukę i rady nigdy nie jest za późno. Dla współczesnych rodziców, którzy nie chcą powielać błędów minionych pokoleń. Dla rodziców, którzy chcą wychować szczęśliwych ludzi.

 

Zdecydowanie polecam

Link do opinii
Inne książki autora
Żyletkę zawsze noszę przy sobie. Depresja dzieci i młodzieży
Małgorzata Gołota0
Okładka ksiązki - Żyletkę zawsze noszę przy sobie. Depresja dzieci i młodzieży

,,Lektura obowiązkowa, ważniejsza od wszystkich lektur z podstawy programowej języka polskiego". Paweł Lęcki ,,Głęboko wierzę w to, że ludzie generalnie...

Nienawiść. Historie z dzieciństwa
Małgorzata Gołota0
Okładka ksiązki - Nienawiść. Historie z dzieciństwa

Z ,,Diagnozy przemocy wobec dzieci 2023" przygotowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę wynika, że w Polsce aż 48 proc. dzieci i młodzieży doświadczyło...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy