,,Dobre przygotowanie do życia daje owoce w postaci dziecka, które czuje się kochane i akceptowane, które ma wolę walki o zaspokajanie swoich potrzeb, które zna swoje mocne i słabe strony. (...) Zaakceptuj to, jakie masz dziecko i nie oczekuj od niego, by spełniało twoje marzenia czy próbowało sprostać twoim wymaganiom".
Ewa Woydyłło-Osiatyńska
,,Moi rodzice są toksyczni i nie szanują moich granic".
,,Tata zawsze był i nadal jest wycofany, jeśli chodzi o sprawy związane z emocjami".
,,Mam fajnych rodziców, bo zawsze mnie wspierali, dawali mi szansę, by rozwijać pasje, pocieszali".
Zaufaj intuicji dziecka w sprawie tego, co jest mu potrzebne.
Rodzic nie musi być idealny, ma być wystarczająco dobry.
Ważne jest to, abyśmy się wzajemnie szanowali.
WARTO ZADBAĆ O DOBRĄ RELACJĘ Z DZIECKIEM.
WIĘŹ MIĘDZY RODZICEM A DZIECKIEM JEST NIE DO PRZECENIENIA.
To książka dla tych, którzy wychowują dzieci we współczesnej Polsce. Dla pokolenia matek i ojców, którzy mają szansę stać się pierwszą naprawdę świadomą generacją rodziców.
I chcą wychować szczęśliwe dzieci.
Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2022-10-26
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 304
Język oryginału: polski
Małgorzata Gołota ponownie zaprasza do refleksji i społecznej zmiany. "Jak być dobrym rodzicem" to reportaż o rodzicielstwie w warunkach współczesnej Polski, opresyjnych social media i generacyjnej, paradoksalnej samotności w świecie tak wielu możliwości kontaktu.
Książka ma format wywiadu/rozmowy z kilkoma specjalistami i osobami zajmującymi się na co dzień pracą z młodzieżą. Gołota zadaje bezkompromisowe, często trudne pytania, które z pewnością zadaje sobie tak wiele rodziców, czy ludzi przygotowujących się do tej roli. Szereg błędów, pułapek, na jakie można natrafić we współczesnym, przebodźcowanym i często trudnym środowisko może być przytłaczający, a z drugiej strony, dzięki mówieniu o nim i edukowaniu staje się punktem wyjścia do stworzenia nowej generacji świadomych rodziców. Świadomych zarówno potrzeb dzieci, jak i swoich własnych, uważnych, przywiązujących wagę do zdrowia psychicznego i stwarzających środowisko bezpieczne i komfortowe.
Zawarte w tej książce wskazówki są rewelacyjnym drogowskazem do dalszej edukacji w ów zakresie i podstawą refleksji nad przekazywanymi przez starsze pokolenia nawykami wychowawczymi, które poddane badaniom uznaje się za nieskuteczne (jak choćby system kar) i warto je zmieniać.
Jest to świetna propozycja nie tylko dla rodziców, ale i dla osób dopiero przygotowujących się do tej roli, jako forma profilaktyki i przestrogi, dzięki której, miejmy nadzieję, dramatyczne statystyki z innej książki pani Gołoty: "Żyletkę zawsze noszę przy sobie" mogą się zmienić na lepsze. Polecam lekturę!
Dobra, wartościowa i zdecydowanie bardzo potrzebna lektura. Autorka przeprowadziła szereg rozmów ze specjalistami, którzy odpowiedzą nam na kluczowe pytania. Porozmawiamy między innymi z psychologami, terapeutami czy też nauczycielami z wieloletnim doświadczeniem. Dowiemy się, jakie problemy stoją obecnie przed rodzicami, jak sobie z nimi radzić oraz jak im zapobiegać.
Zdecydowanie Pani Małgorzata Gołota potrafi dobrze i skutecznie stawiać pytania i prowadzić rozmowę w odpowiednią stronę. W tej książce nie ma miejsca na zbędny i niepotrzebne informacje! Każda z tych rozmów wnosi wiele do naszego myślenia, uczy nas i pokazuje, co jest tak naprawdę ważne. Z tej książki dowiemy się między innymi, jak odpowiednio komunikować się ze swoim dzieckiem, czym jest sexting, który ostatnio stał się bardzo popularny czy też o rozwijaniu potencjału u swojego dziecka. Mnie mocno zaciekawił również ostatni rozdział, w którym przedstawionych mamy ranking 10 najlepszych systemów edukacyjnych na świecie! Poza tym dużo też jest o nas samych, czyli o rodzicach. O tym, żeby również pamiętać o sobie i nie zapominać o małych przyjemnościach.
Książkę naprawdę bardzo szybko się czyta. Wiedza jest przekazana w przystępny i lekki sposób i zdecydowanie jest to lektura, do której warto wracać. Według mnie obecnie jest to obowiązkowa książka dla każdego rodzica! Mamy 300 stron, a tak dużo specjalistycznej i fachowej wiedzy!
W maju miałam okazję czytać książkę Małgorzaty Gołoty ,,Żyletkę zawsze noszę przy sobie". Ta książka jest w pewnym sensie odpowiedzią na listy jej czytelników.
Wstęp zaczyna się pytaniami z tych listów: ,,Dlaczego mamy szkoły rodzenia, ale nie mamy szkół, w których dowiemy się, jak być rodzicem?", ,,dlaczego tak dużą wagę przykładamy do tego, by objaśnić przyszłym rodzicom, co się dzieje w czasie ciąży z ciałem kobiety i jej dziecka, uświadamiamy, jak przebiega poród, co może ewentualnie pójść nie tak, a potem nagle zalega cisza i nie dzieje się nic?", ,,dlaczego nikt nie przygotowuje rodziców do roli, którą będą pełnić począwszy od dnia narodzin ich dziecka aż do śmierci?".
Małgorzata Gołota w poradniku ,,Jak być dobrym rodzicem?" stara się pokazać nam słuszną drogę do tego celu. Musimy pamiętać, że nikt z nas nie rodzi się z patentem na rodzica, tym bardziej na dobrego rodzica. Nie posiadamy wiedzy, jak wychować, jak wdrożyć do życia, jak przygotować do świata własne dziecko. Często sami mamy z tym problem.
Często zapominamy o tym, że szczęśliwe dziecko bierze początek od szczęśliwego rodzica. To w końcu od nas nasze dzieci biorą przykład. Nasiąkają wzorcami, które my im fundujemy. Wynoszą z domu zachowania, które obserwują na co dzień. Odpowiedź na każde pytanie wydaje się więc bardzo prosta - po pierwsze musimy dawać dobry przykład. Po drugie i kolejne: nie wolno nam, rodzicom, zaniedbywać dziecka; zawsze musimy znaleźć dla niego czas; musimy nauczyć się stawiać rozsądne granice, które nie będą go ograniczać. Potrzeba też uważności w pogłębianiu i utrwalaniu relacji, a także uważności na emocje i zrozumienie potrzeb.
I jeszcze jedno - rodzicem może być każdy, ale nie każdy powinien i nie każdy musi - nic na siłę.
Dla kogo ta książka? Dla każdego. Dla tych, który już są rodzicami i dla tych, którzy dopiero o tym myślą. Na naukę i rady nigdy nie jest za późno. Dla współczesnych rodziców, którzy nie chcą powielać błędów minionych pokoleń. Dla rodziców, którzy chcą wychować szczęśliwych ludzi.
Zdecydowanie polecam
Z ,,Diagnozy przemocy wobec dzieci 2023" przygotowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę wynika, że w Polsce aż 48 proc. dzieci i młodzieży doświadczyło...
Napiętnowani na całe życie Kreta to ulubiony wakacyjny kierunek turystów z wielu stron świata. Jednym z najpiękniejszych jej zakątków jest...