Niemoralna. Kalina. Audiobook

Ocena: 5 (3 głosów)
Inne wydania:

Historia Kaliny Jędrusik czekała na tak wielowymiarową książkę.

Słynna aktorka odzyskuje swój głos po 30 latach.

Bezkompromisowa - liczy na wszystko albo nic. Nieustannie sprawdza, jak daleko może przesunąć granice. Wrażliwa, ale pewna siebie. Kokietuje i zatraca się w kolejnych romansach, ale pozostaje oddana mężowi. Obraz Kaliny Jędrusik jest taki jak ona sama - prowokujący, niejednoznaczny, często zaskakujący.

Ma sylwetkę Marilyn Monroe i seksapil Brigitte Bardot. Przez długi czas jest niewolnicą własnego wizerunku (zalotny trzepot rzęs, sterczący biust, talia osy, pełne biodra) - przerysowanego, epatującego kobiecością, siejącego zgorszenie. Z jednej strony pielęgnuje wypracowaną przez siebie pozę kobiety wampa, z drugiej jednak narzeka na brak zróżnicowanych ról i niedocenianie jej aktorskiego emploi.

Kalina Jędrusik daje się poznać nie tylko jako sceniczna kusicielka, aktorka teatralna i filmowa czy gwiazda Kabaretu Starszych Panów. Żywiołowa od dzieciństwa, szybko zacznie przejawiać muzyczny talent, indywidualizm, ale też kulinarny zmysł. Namiętność do smaków i dar ich łączenia ochoczo wykorzystywała, by rozpieszczać przyjaciół. Razem ze Stanisławem Dygatem, jej największą miłością, stworzy otwarty dom, w którym gościć będzie warszawska śmietanka towarzyska.

Seksbomba, uwodzicielka, gwiazda wyklęta. Wokół jej osoby krążą legendy. Ile z nich wymyślili inni, a za ile odpowiada ona sama? Które są prawdziwe, a które to wyłącznie gwiazdorska kreacja?

 

Informacje dodatkowe o Niemoralna. Kalina. Audiobook:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2021-06-23
Kategoria: Muzyka, film
ISBN: 9788308074114
Czyta: Adrianna Biedrzyńska

Tagi: muzycy

więcej

Kup książkę Niemoralna. Kalina. Audiobook

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Niemoralna. Kalina. Audiobook - opinie o książce

Lubicie czytać biografie? Intrygują Was losy ludzi, których znacie z historii, czy ekranu telewizora? Bo znamy ich nazwiska, czy twarze, ale tak naprawdę nic o nich nie wiemy.

 

Ja ostatnio sięgnęłam po historię Kaliny Jędrusik, którą kojarzyłam jedynie z Kabaretu Starszych Panów i filmu „Ewa chce spać” i powiem Wam, że zupełnie nie byłam świadoma jak barwną postacią była. Jak wielkie kontrowersje budziła swoim wyglądem seksbomby i wyzywającym zachowaniem w latach 60. i 70. Kochano ją, lub nienawidzono, nikt jednak nie pozostawał wobec niej obojętny. Niezależna, wyłamująca się konwenansom, przekraczająca granice i angażująca się całą sobą jeśli jej na czymś zależało. Już sam jej związek ze Stanisławem Dygatem stanowiłby tak intrygującą, że aż niewiarygodną fabułę powieści. Układ, w którym żyli i w  naszych czasach wywołałby wśród wielu osób zgorszenie, czy krzywe spojrzenia.

 

Autorka kreśli wielowymiarowy obraz Kaliny Jędrusik opierając się zarówno na dostępnej literaturze, opiniach osób, z którymi się stykała, jej dorobku artystycznym, ale również własnych domysłach odnośnie do jej emocji. Pokazuje obraz kobiety, która kochała życie, mimo, że nie szczędziło jej również cierpień. Która potrafiła z niego czerpać garściami.

 

Z pewnością książka nie wyczerpuje tematu, ale dla osoby jak ja, która nie wiedziała o tej ciekawej postaci praktycznie nic, jest to prawdziwa skarbnica wiedzy wzbogacona wieloma zdjęciami zarówno z jej kariery, jak i prywatnymi. I podobnie jak wobec Kaliny Jędrusik nie można było pozostać obojętnym, tak i jej historia wywołuje silne emocje. Czasami bawi, zaskakuje, częściej porusza i skłania do refleksji. Warta uwagi.

Link do opinii

„Ciało pamięta. Ciało czeka. Na ruch źrenic, zwilżenie ust, gest odgarniania włosów przy skroniach albo szmer głosu, ciepły jak wytarmoszona kołdra. Wystarczy poruszyć fotografią, jedno zbliżenie, a skóra nasiąka wspomnieniem. Jakby urok przechowanego w pamięci fantazmatu polegał na nadziei, że to, co się zdarzyło, może powrócić” [1].

Kalina Jędrusik, słynny symbol seksu drugiej połowy XX wieku, piosenkarka, aktorka filmowa i teatralna, niezapomniana gwiazda Kabaretu Starszych Panów. Niepokorna i niezależna, chodząca jak kot własnymi ścieżkami, gorszycielka emanująca swoją cielesnością – taki portret słynnej aktorki maluje w jej najnowszej biografii „Niemoralna. Kalina” Ula Ryciak.

Jędrusik urodziła się po to, aby olśniewać i przyciągać wzrok. Kontrowersyjna  i uczuciowa zdawała się nie zważać na konwenanse. „Pomińmy bogów i ich plany na przyszłość. Liczy się: Carpe diem! Kurwa mać! Kalina powtarza tę maksymę jak papuga, raz cicho, raz na głos, akcentując przekleństwo” [2].

„Niemoralna. Kalina” to biografia nie chronologiczna, a złożona z obrazów z życia artystki, przedstawiająca jej emocje i pragnienia. Ryciak swobodnie i z gracją operuje faktami z młodości i kariery Jędrusik, tworząc nastrojową i intymną opowieść skonstruowaną w sposób problemowy. Dygresje przenoszą czytelnika z dorosłego życia gwiazdy w jej dzieciństwo i młodość.

Kalina Jędrusik swoim stylem bycia często mimowolnie wywoływała skandale. Największe zainteresowanie budził jej romans, a potem małżeństwo ze Stanisławem Dygatem. Poczytny pisarz w chwili wybuchu obustronnego uczucia był już, a właściwie jeszcze żonaty – rozwiódł się z Władysławą Nawrocką dla o wiele młodszej, dobrze zapowiadającej się aktorki, jaką była Jędrusik. Ona, niebotycznie zauroczona Dygatem, pozostawała wpatrzona w niego jak w wyrocznię, miłość życia. „Staś nie znosi fałszu, powtarza znajomym. Staś dąży do prawdy, Staś po prostu jest szczery. Z czasem zda sobie sprawę, że nawet on się myli. Ale przyznaje się do błędu. To od niego nauczy się, że można podważać to, co mówiło się wcześniej” [3]. Nie mniejsze zainteresowanie w artystycznym środowisku budzą znajomości Kaliny z mężczyznami w już trakcie trwania tego małżeństwa. Czy faktycznie związek Dygatów był otwarty, a kochankowie Jędrusik zamieszkiwali we wspólnej willi małżonków?

„Niemoralna. Kalina” przybliża znaną aktorkę w bezpośredni sposób, jak realną, żywą postać, bez utrwalania legendy i stawiania literackich pomników. Nazwy organów i części ciała służące za tytuły kolejnych rozdziałów są kluczami do ich odczytania i swojego rodzaju zabawą z czytelnikiem. Przede wszystkim jednak Ryciak pisze pięknym językiem – nieco lirycznym, trochę nawiązującym do twórczości poetów i tekściarzy piosenek z lat świetności Kabaretu Starszych Panów i aktywności aktorskiej Jędrusik. Kolejne rozdziały chłonie się i z zaciekawieniem ogląda liczne fotografie, którymi okraszono tekst.

„Zaczynać od langusty, iść na małą słodycz u Floriana, potem deser w Mercerie, po drodze kawa z cykorią, dalej befsztyk na Lido” [4]. Ula Ryciak proponuje niepowtarzalną podróż przez życie Kaliny Jędrusik u jej boku – przez przesiąknięte smakami i zapachami Włochy z miesiąca miodowego z Dygatem i pierwsze kroki na deskach teatru, po smutki i rozpacze – śmierć bliskich i przemijanie ciała, co kiedyś zachwycało. I w tę podróż, pełną barw i apetytów, aż szkoda się nie wybrać.

[Recenzja opublikowana na innych portalach czytelniczych]

[1] Ula Ryciak, „Niemoralna. Kalina”, Wydawnictwo Literackie 2021, str.9.

[2] Tamże, str. 89.

[3] Tamże, str. 57.

[4] Tamże, str. 127.

Link do opinii
Avatar użytkownika - allison
allison
Przeczytane:2021-06-18, Ocena: 5, Chcę przeczytać,

„Niemoralna.Kalina” – tytuł bardzo prowokacyjny, ale i skłaniający do refleksji…
Czym jest moralność?
Od czasów Dulskiej to pytanie wciąż żyje…
Kim jest kobieta moralna albo niemoralna?
Kim była Kalina Jędrusik?
Zanim napiszę o książce, kilka słów o autorce tej niezwykłej biografii.
Ula Ryciak to biografka potrafiąca zaintrygować i zaciekawić. Pisze w sposób niezwykły – umie połączyć fakty z literacką narracją, wykonuje tytaniczną pracę, a potem raczy czytelników opowieścią, która jest prawdziwa do bólu, a jednocześnie liryczna. Mało kto tak potrafi.
Kalina moralna czy niemoralna?
Przede wszystkim z książki Uli Ryciak wyłania się portret kobiety nietuzinkowej, artystki znanej, lubianej tak samo jak nienawidzonej (również przez Gomułkę i jego przaśną żonkę).
Ta książka jest opowieścią o Kalinie – aktorce, piosenkarce, gwieździe, którą mąż (Stanisław Dygat) próbował wykreować na seksbombę PRL-u. To akurat mu się udało równie dobrze jak wspaniałe powieści i opowiadania.
Chciał również uczynić w Kaliny polską Marilyn
Monroe – nie wyszło, bo nie te czasy i nie ten kraj…
Ula Ryciak pokazuje Kalinę nie tylko jako gwiazdę, ale również kobietę, której lekarskie „błędy i pomyłki” odebrały możliwość bycia matką.
Kalina to także osobowość obciążona przez rodzinną historię.
Niepokorna skandalistka mająca na koncie wiele głośnych romansów. A jednak wciąż żona Dygata. Stasia…
Jeśli ktoś spodziewa się po tej książce plotek na miarę różnych brukowców, to się rozczaruje.
Ula Ryciak nie skupia się jedynie na alkowie – pokazuje różne oblicza tytułowej bohaterki, a jednocześnie przywołuje wiele anegdot dotyczących świata filmu, teatru, kabaretu sprzed lat.
„Kabaret Starszych Panów” – ktoś to jeszcze pamięta?
Kalinę Jędrusik poznajemy również przez pryzmat wspomnień jej współczesnych (m.in. Agnieszki Osieckiej).
Polecam tę biograficzną opowieść wszystkim, którzy szukają w takich książkach czegoś więcej niż tania sensacja i potrafią zadumać się nad losem prawdziwych gwiazd… BEATA IGIELSKA 

Link do opinii
Inne książki autora
Taniec ptaka
Ula Ryciak0
Okładka ksiązki - Taniec ptaka

Taniec Ptaka nie jest debiutem Uli Ryciak, która w 2004 roku opublikowała pierwszą powieść clitoris erectus. dziennik podróży. Jak pisze sama o sobie:...

Światłoczuła. Kadry z życia Zofii Chomętowskiej
Ula Ryciak0
Okładka ksiązki - Światłoczuła. Kadry z życia Zofii Chomętowskiej

Ekscytująca biografia ikony polskiej fotografii XX wieku Zofia Chomętowska - fotografka, której zdjęcia stały się unikatową kroniką ubiegłego stulecia   Światłoczuła...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy