Niedźwiedź w objęciach smoka. Jak Rosja została młodszym bratem Chin

Ocena: 5.25 (4 głosów)

Jak niedźwiedź znalazł się w objęciach smoka?

Rosja i Chiny głoszą dziś bezgraniczne partnerstwo strategiczne, twarde jak skała, odporne na każdą pogodę i potwierdzane przyjaźnią polityczną Władimira Putina i Xi Jinpinga. A jeszcze w 1969 roku wojska sowieckie gromiły chińskie nad Ussuri, zaś Mao Zedong obawiał się inwazji Związku Radzieckiego na Chińską Republikę Ludową. Co takiego się wydarzyło, że Moskwa i Pekin w ciągu pół wieku przeszły od wrogości do bliskości?

Michał Lubina ukazuje, jak Rosja stopniowo godziła się z rolą młodszego brata Chin - zarówno w relacjach wzajemnych, jak i na arenie międzynarodowej. Podobnie jak w XVII wieku, gdy kraje te po raz pierwszy nawiązały oficjalne kontakty, Państwo Środka jest dziś ważniejsze, silniejsze i bogatsze. Co Chiny zrobią ze swoją przewagą?

Michał Lubina - naukowiec, publicysta i podróżnik. Doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, wykładowca w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Odwiedził siedemdziesiąt pięć krajów, mieszkał w Rosji i w Chinach. Napisał dziewięć książek i ponad setkę artykułów dotyczących głównie Azji, regularnie współpracuje z polskimi i zagranicznymi mediami. Jest laureatem wielu nagród, m.in. dziewięciu nagród Rektora UJ za osiągnięcia naukowe, oraz stypendium Ministerstwa Nauki, przyznawanego wybitnym młodym badaczom. Książkę tę ukończył w Tajpej, na stypendium naukowym rządu Republiki Chińskiej na Tajwanie (Taiwan Fellowship).

Informacje dodatkowe o Niedźwiedź w objęciach smoka. Jak Rosja została młodszym bratem Chin:

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2022-11-09
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788381352376
Liczba stron: 504

Tagi: Reportaż i dziennikarstwo śledcze

więcej

Kup książkę Niedźwiedź w objęciach smoka. Jak Rosja została młodszym bratem Chin

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Niedźwiedź w objęciach smoka. Jak Rosja została młodszym bratem Chin - opinie o książce

Avatar użytkownika - anatola
anatola
Przeczytane:2023-01-18, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

,,Nie jesteśmy sojuszem, choć w pewnym sensie łączy nas więź nawet silniejsza". S. Ławrow.

Relacje Rosji i Chin od dawna są bacznie analizowane przez Zachód. Te dwa kraje, które wydają się swoimi totalnymi przeciwieństwami, łączy poczucie niesprawiedliwości historycznej, nienawiść do Stanów Zjednoczonych oraz chęć panowania nad resztą świata. Oczywiście zarówno Rosja, jak i Chiny nowy porządek świata wyobrażają sobie ze sobą w roli przywódcy. Jak zatem Putin oraz Jinping marzący o tym samym, mogą niejednokrotnie stać ramię w ramię? Wypuszczane w świat komunikaty o wzajemnym wsparciu i zrozumieniu jawią się jako mocne deklaracje. Czy jednak na pewno? Co tak naprawdę łączy Putina i Jinpinga? I co to oznacza dla nas?

Michał Lubina, doktor habilitowany nauk politycznych, w swojej najnowszej książce "Niedźwiedź w objęciach smoka" przedstawia początki relacji rosyjsko-chińskich po ich współczesny wymiar. Dzięki temu możemy zrozumieć, jak kształtował się ich związek, jak decyzje podjęte w przeszłości rzutowały na późniejsze stosunki oraz teraźniejsze wydarzenia. Autor omawia, w tym kontekście także naturę społeczeństw obu państw.

Książka jest fascynującą lekcją historii, z którą powinien zapoznać się każdy, kto interesuje się współczesnym światem. Język jakim operuje autor, choć czuć w nim akademicki styl nie jest nużący i monotonny. Nie czułam się przytłoczona datami, nazwiskami, a częste cytaty, porównania i odniesienia urozmaicają lekturę. Widać, że Lubina świetnie orientuje się w relacjach rosyjsko-chińskich, jest prawdziwym ekspertem w tym zakresie, co ogromnie doceniam.

To prawdziwa perełka wydawnicza, istna kopalnia wiedzy, która łączy w sobie merytoryczną i głęboką wiedzę akademicką z bardzo atrakcyjną formą przekazu, która jest zrozumiana dla zwykłego czytelnika. Myślę, że jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, których interesuje współczesny świat. Dobrze samemu wyciągnąć wnioski płynące z tego tytułu i na tej podstawie analizować spływające do nas informacje medialne. Mam nadzieję, że będzie powstawać więcej takich książek, bo wiedzą w dzisiejszych czasach jest bezcenna. Jakkolwiek blacho by to nie brzmiało.

 
Link do opinii

wiele rzeczy dzieje się tak, jak się dzieje, bo dzieje się naraz" G. Kołodko

 

Rosja i Chiny głoszą dziś bezgraniczne partnerstwo strategiczne, twarde jak skała i potwierdzane przyjaźnią polityczną Putina i Xi Jinpinga. Ale jeszcze w 1969 wojska sowieckie gromiły chińskie nad Ussumi.

Co takiego wydarzyło się, że Moskwa i Pekin w ciągu pół wieku przeszły od wrogości do bliskości?

 

Książka jest owocem 20 lat zajmowania się przez autora Rosją, a 16 Chinami i studiowaniu ich wzajemnych relacji.

Widać, że autor posiada nie tylko ogromną wiedzę, ale do tego potrafi ją przekazać ciekawie i ze zrozumieniem. 

W książce nie ma chaosu, wszystko jest uporządkowane rozdziałami, co mi bardzo ułatwiało przyswajanie informacji.

Mamy sporo historii i polityki. Poznamy najważniejszych przywódców obydwu krajów, bo w końcu to oni są najważniejsi, a nie instytucje. 

Jest sporo o gospodarce, wojsku i Syberii.

Jest też dokładnie wytłumaczone, dlaczego Putin napadł na Ukrainę. Między innymi dlatego, że od lat Rosjanie żyją w poczuciu ciągłego zagrożenia. Aby przetrwać podbijali..i nadal podbijają w myśl zasady, że najlepszą obroną jest atak.

Ale czy to jest dobra droga?

Chiny postawiły na rozwój gospodarczy, nie podboje, dlatego to w tej chwili dynamiczny kraj sukcesów o wielu możliwościach. Ale też i olbrzymich niesprawiedliwościach.

Co różni jeszcze Rosjan od Chińczyków?

Chińczycy wiedzą kim są i czego chcą, a o Rosjanach nie da się tego powiedzieć.

Chiny mają przewagę. Są złotym smokiem ziejącym ogniem. Ale Rosja to też silny, choć toporny partner, więc nazwijmy ją niedźwiedziem.

Dzisiaj to niedźwiedź jest w objęciach smoka.

Ale jak się tam znalazł, dowiecie się z książki.

Ogromnie polecam!!!

Link do opinii
Inne książki autora
Birma. Seria: Historia państw świata XX i XXI wieku
Michał Lubina0
Okładka ksiązki - Birma. Seria: Historia państw świata XX i XXI wieku

O Birmie będącej w Polsce prawie terra incognita wiemy niewiele. Tymczasem państwo to było przez wieki jednym z najważniejszych mocarstw politycznych i...

Pani Birmy. Biografia polityczna Aung San Suu Kyi
Michał Lubina0
Okładka ksiązki - Pani Birmy. Biografia polityczna Aung San Suu Kyi

Aung San Suu Kyi to legendarna birmańska opozy­cjonistka i laureatka Pokojowej Nagrody Nobla. Walcząc z juntą wojskową, spędziła piętnaście lat w areszcie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy