(Nie)sława

Ocena: 5.75 (4 głosów)

W Krakowie właśnie rozpoczyna się coroczny zjazd celebrytów.
Zaproszeni na niego zostali wszyscy ludzie z pierwszych stron plotkarskich gazet.

Przybyli, aby pysznie się bawić. Jednak te plany już na starcie zostają zachwiane, gdyż we własnym mieszkaniu, w bliskim sąsiedztwie hotelu, gdzie mieszkają zaproszeni na zjazd celebryci, zostaje znalezione ciało jednej z najbardziej opiniotwórczych dziennikarek show-biznesu. To ona, niczym sędzia Sądu Najwyższego, wydawała ostateczne wyroki, kto zostanie gwiazdą, a kto nie ma szans na spektakularną karierę.
Nie ma wątpliwości, że została zamordowana w dziwny i nietypowy sposób.

Doświadczona komisarz Gwiazdowska i młody aspirant Winnicki rozpoczynają dochodzenie w zupełnie im obcym i nieprzyjaznym świecie. Kłamstwa i manipulacje są tu na porządku dziennym. Nikt nie mówi prawdy o sobie. Każdy z celebrytów coś ukrywa, a co najważniejsze – każdy miał motyw, aby się pozbyć znanej dziennikarki.

Czy Gwiazdowska i Winnicki będą umieli dostrzec, gdzie zaczyna się, a gdzie kończy gra każdego z podejrzanych? Czy uda im się dojść prawdy i złapać mordercę? Czy znajdzie się ktoś, kto pomoże im zrozumieć, jak funkcjonuje świat show-biznesu?

Informacje dodatkowe o (Nie)sława:

Wydawnictwo: Melanż
Data wydania: 2019-03-15
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788364378751
Liczba stron: 416
Język oryginału: polski

Tagi: Kraków celebryci skandal

więcej

Kup książkę (Nie)sława

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

(Nie)sława - opinie o książce

„Ich życie to jeden wielki układ ...”

Większość z nas zapewne sobie wyobraża, że świat celebrytów jest taki nieskazitelny i ciekawy. Ludzie żyjący na przysłowiowym „świeczniku” są piękni i bogaci, każdy im zazdrości tego, co osiągnęli w życiu. Są dumni i uważają się za lepszych od innych, ludzi nie z ich świata. Ale czy ich świat jest naprawdę taki nieskazitelny? Czy oni są dla siebie tacy mili i pomocni, jak ich lansują media? Myślę, że prawda jest gorzka i obdziera nas ze wszelkich złudzeń. A jeżeli chcecie otrzymać namiastkę tego cudownego świata, sięgnijcie po najnowszą powieść Kasi Magiera (NIE)SŁAWA.

W trakcie odbywającego się w Krakowie, corocznego zjazdu celebrytów, zostaje zamordowana dziennikarka Maria Markowska. Jest śmierć jest zagadką i zaskoczeniem, jednak wielu celebrytów życzyło jej śmierci. Dlaczego? Otóż Maria była wyrocznią, to ona kreowała gwiazdy na łamach prasy, potrafiła wynieść kogoś na piedestał lub szybko z niego strącić. Liczono się z jej opiniami i sugestiami. A ponadto pisała książkę, w której miała zamiar ujawnić tajemnice gwiazd. Ci, o których pisała źle lub wytykała im brak talentu, życzyli jej źle. Więc grono potencjalnych morderców było dość szerokie.

Morderca, który również skradł laptop Marii z projektem książki, codziennie na portalu plotkarskim publikuje jeden rozdział demaskujący życie znanych osób. Niewyobrażalne informacje wychodzą na jaw, szok i niedowierzanie. Wielcy nagle upadają i tracą twarz, wychodzą na jaw skrywane głęboko tajemnice.

„Celebryta to egoista, który myśli tylko o tym, aby jemu było dobrze, aby był podziwiany i uwielbiany ...”.

Miejscowa komisarz Natalia Gwiazdowska wraz z partnerem aspirantem Winnickim rozpoczynają żmudne i trudne dochodzenie. Z uwagi na zajęcie zawodowe ofiary przyjmują tezę, że morderca jest wśród gwiazd. Po kolei odwiedzają uczestników zjazdu i rozpytują o zamordowaną. Oj nie mają łatwo, gdyż powszechnie wiadomo, że to bardzo hermetyczne środowisko i obcych się do niego nie dopuszcza, a już tym bardziej nie ujawnia żadnych informacji, mogących kogokolwiek skompromitować.

„Oni kierują się hollywoodzką zasadą (każdy z bohaterów mojej książki żyje według niej): „nieważne, jak o tobie mówią, byle mówili i nazwiska nie przekręcili”.

Mile zaskoczona pierwszą książką Kasi Magiera, licząc na dobrą lekturę sięgnęłam po jej najnowszą powieść (Nie)sława. I się nie zawiodłam. Autorka rozbudziła mój apetyt i chcę jeszcze więcej, i więcej...

(Nie)sława to niesamowicie prawdziwa i pełna realizmu powieść demaskująca życie znanych osób. Obnaża gwiazdy i gwiazdeczki, pokazuje nam, że za tą twarzą fałszu i obłudy, jaką nam prezentują, rozgrywają się życiowe dramaty i klęski. Ci wielcy ludzie walczą z samymi sobą, często ze swoim wizerunkiem wylansowanym przez specjalistów. Chciwość, pazerność, snobizm, homoseksualizm, alkoholizm, zachłanność to ich codzienność, to ich drugie imię. Oni naprawdę są bardzo biedni i ubodzy duchowo, nie potrafią okazywać uczuć, kochać i miłować, chyba, że tylko samych siebie. Ich wyobrażenie o własnej wyższości nad innymi przesłania im cały świat. Smutne, ale prawdziwe.

„Show-biznes to nie jest szczęście, to nie jest normalne życie, tu nic nie jest pewne. Jeśli w normalnym życiu można ufać tylko wybranym, to w świecie celebrytów nie można ufać nikomu. Ten świat to ciągły strach i lęk. To świat, w którym nie ma skrupułów, aby obnażyć czyjąś intymność i skrywane sekrety. Pamiętajcie, relacje między ludźmi się zmieniają – dziś ktoś jest twoim przyjacielem, a jutro staje się wrogiem. Wtedy nie zawaha się zniszczyć cię i użyje do tego argumentów, które najbardziej cie zabolą”.

Chociaż powieść to fikcja literacka, to podobieństwo niektórych bohaterów do znanych nam celebrytów jest uderzające. Wystarczy tylko dokładnie się im przyjrzeć, a gwarantuję, że odkryjecie zbieżność z dzisiejszymi gwiazdkami.

„Katarzyna i Piotr to medialne prostytutki, które opowiedzą o każdym szczególe z własnego życia, jeśli mają pewność, że to napędzi im zainteresowania, a czasem nawet da pieniądze”.

Kasia Magiera przeniosła mnie w świat całkiem mi obcy, ale jak wielce ciekawy i zaskakujący. Nie co dzień bywa się wśród gwiazd. Świetnie się czytało, a właściwie to mknęło za mordercą, po drodze nawiązując znajomości ze znanymi. Ten wątek kryminalny to chyba dodatek na osłodę, po zburzeniu naszych wyobrażeń o życiu znanych ludzi.

Autorka z wielką odwagą rozprawiła się z gwiazdami, ujawniła nam kulisy ich smutnego i zakłamanego życia. Jej bohaterowie są bardzo konkretni i wyraziści, pełni nagromadzonych różnorodnych emocji. Ich charaktery są barwne i niejednoznaczne, co może sugerować niewiadome zakończenie książki. Przyznam, że udało się autorce do samego końca wodzić mnie za nos, i o ile zabójca już prawie został zdemaskowany, to nagle wydarzenia przybierają odmienny obrót wydarzeń i czar rozwiązania zagadki morderstwa pryska. Autorka stopniowo i z wielkim wyczuciem buduje napięcie, tam gdzie to jest konieczne zwalania tempa i pozwala nam złapać oddech, by za chwilę zabrać nas na przejażdżkę stromymi górskimi uliczkami. Zakończenie genialne, z wielką determinacją niesamowicie skrywane do samego końca.

Znakomita okładka, z wielką precyzją prezentuje stadium upadku gwiazdy. Bardziej wymownie i obrazowo tego nie można było pokazać. Trafna w całej okazałości.

Świetna, pełna emocji i napięcia lektura, intryguje na każdym kroku, szokuje i oburza, ale i wyzwala współczucie dla tych żałosnych gwiazdeczek. Nie można się od niej oderwać, ją po wzięciu do ręki trzeba skończyć. Nie ważne, że zarwiemy nockę, dla tej powieści naprawdę warto.

Link do opinii

Sławni, bogaci, zadufani w sobie czy też normalni? Jacy są celebryci? Do świata znanych, choć niekoniecznie lubianych możemy zajrzeć dzięki - drugiej w dorobku - książce Kasi Magiery - "(Nie)sława". Choć książka jest fikcją literacką, to jednak możemy się w niej dopatrzyć podobieństw do wielu znanych nam postaci ze sceny filmu, estrady, sportu czy programów typu talent show.

W krakowskim mieszkaniu przy ulicy Sławkowskiej zostaje znalezione ciało znanej dziennikarki Marii Magdaleny Markowskiej. Kobieta była określana mianem 'królowej mediów', wielokrotnie w kontaktach z innymi przekraczała granice, była surowa i nikomu nie ufała, nawet swojej asystentce. Nikt nie znał jej przeszłości, nikt jej nie odwiedzał.

Pięćdziesięciolatka zginęła dość oryginalnie a na domiar złego okazało się, że zaginął laptop denatki - znajdowała się na nim książka, mająca ujawnić prawdziwe życie, skandale i przestępstwa ludzi określanych mianem celebrytów. Markowska miała dosyć tych, którzy kreowali się na gwiazdy W Krakowie rozpoczyna się właśnie zjazd osobowości medialnych, na którym Markowska miała być gościem honorowym. Czy morderca będzie obecny? A złodziej? Czy to dwie czy jedna osoba?

"Otwieram wrota piekieł, bo mam dość obłudy i iluzji."*

Odpowiedzi na te pytania musi odnaleźć komisarz Natalia Gwiazdowska, zwana 'Gwiazdą', której do pomocy przydzielono młodego, ale wykształconego w FBI aspiranta - Marcina Winnickiego. Czy ten nowo utworzony duet jest w stanie poradzić sobie z burzą medialną, rozwiązaniem sprawy dość osobliwego morderstwa oraz gromadą zapatrzonych w siebie celebrytów? Dodam tylko, że ten kto ukradł laptopa chętnie dzieli się jego zawartością zarówno z pewnym portalem plotkarskim, jak i z prowadzącymi śledztwo, przysyłając koperty z kolejnymi rozdziałami dzieła Markowskiej. Denatka chciała zdemaskować kłamstwa VIP-ów a teraz ona nie żyje a tekst otrzymuje policja... My również mamy okazję poznać kolejne rozdziały książki dziennikarki, ponieważ zostały nam przedstawione kursywą.

Kolejne przesłuchania celebrytów nic nie wnoszą do sprawy a skutkują jedynie tym, że skandale wychodzą na światło dzienne. Policjanci mają ręce pełne roboty jeśli chodzi o zbieranie dowodów czy odcisków palców... Mijają dni a motywy oraz sprawcy wciąż pozostają nieznani, mimo że duetowi pomaga znana blogerka modowa.

Analogia do znanych nam osób jest chwilami oczywista, choć ja nie będę tutaj wypisywała nazwisk, które mi się skojarzyły z bohaterami, pozwalając Wam na samodzielne porównania i analizy. Książka chwilami otwiera oczy na meandry show biznesu, chwilami szokuje, tajemnicze zdjęcie wprowadza nieco zamieszania.

W tle pojawiają się inne wątki - Lekarze bez Granic, rozmijanie się w życiowych priorytetach i marzeniach, powracające upiory z przeszłości, które ukazują się w najmniej właściwym momencie, poczucie sprawiedliwości czy rozkwitające uczucie a także poplątana przeszłość.

Kasia Magiera świetnie poradziła sobie z jakże oryginalnym tematycznie kryminałem, który wciąga, intryguje, dostarcza wielu emocji a przede wszystkim nie pozwala zbyt szybko domyślić się prawdy. Ja odkryłam ją dopiero będąc wraz z bohaterami we Wrocławiu. Ponadto lekki styl, brak schematyczności w prowadzeniu śledztwa czy w życiu rodzinnym Gwiazdowskiej sprawiają, że książki nie chce się odkładać, tylko czytać aż do finału. Wyczuwalny jest powiew świeżości w stosunku do znanej już twórczości wielu pisarzy.

"Nieważne, jak o tobie mówią, byle mówili i nazwiska nie przekręcili." **


Podsumowując - "(Nie)sława" to kryminał usytuowany w iluzorycznym, obłudnym i zakłamanym celebryckim światku, gdzie prawda jest głęboko skrywana, gdyż może zaszkodzić w karierze. Na drugim biegunie znajduje się szczerość i zaufanie, które obowiązują z kolei w policji. Obdarzona niezwykłą intuicją, konkretna i sympatyczna komisarz Gwiazdowska kontra Ci, którzy zrobią wszystko dla statusu, popularności, sukcesu, uznania i błysku fleszy. Polecam


* K. Magiera, "(Nie)sława", Melanż, Warszawa 2019, s. 148
** Tamże, s. 82


recenzja pochodzi z mojego bloga:

Link do opinii
Avatar użytkownika - zaczytaj_chwile
zaczytaj_chwile
Przeczytane:2024-06-16, Ocena: 6, Przeczytałam,

Świat celebrytów, brutalny, zakłamany przesiąknięty najgorszymi podstępami i gorzką prawdą, którą wyjawia zamordowana dziennikarka. Właściwie jej oprawca za nią to czyni wywracając porządek życiowy wielu ludzi. Obnażona prawda jest odkupieniem dla niektórych gwiazd pierwszych stron ale innym niszczy karierę i odkrywa skrywane grzechy. 

Show-biznes rządzi się własnymi regułami, brutalnymi i dającym władzę nad innymi nielicznym. Życie Markowskiej i jej działania były zadrą i przeszkodą na drodze do celu dla zdeterminowanej matki. Królowa mediów, bo tak właśnie ją określano, pragnęła rozliczyć sukcesy i porażki medialnych gwiazd. Odcięta od rodziny, samotna dziennikarka nie miała skrupułów wobec nikogo. Iza natomiast za misje życiową postawiła  karierę nastoletniej córki, która miała odmienne zdanie od matki. Widmo wydania książki, który wyciąga wszelkie brudy świata rozpoznawalnych osób, przysposobiło Marii tłumy wrogów. Czy dla ratowania własnej kariery i imienia mogliby posunąć się do morderstwa? Lista podejrzanych jest bardzo długa. 

,,Życie to rola? Jak widać tu najważniejsza i najsmutniejsza."

Cudowna książka, pięknie wykreowani bohaterowie. Czytając odnosi się wrażenie autentyczności każdej z historii, jak w reportażu. Zagadkowy i tajemniczy układ zdarzeń i połączenie losów bohaterów trzyma w napięciu do końca. Zakończenie jest zaskakujące. Wiodąca obok całej fabuły, historia życia prywatnego detektywów jest bardo ciekawa i dodaje smaku całości. Nierównana Natalia Gwiazdowska i młody ambitny Marcin `winnicki stanowią idealny duet do rozwiązania tej sprawy.  

Polecam przeczytanie tej niesamowicie ciekawej książki.  Wspaniale sprawdzi się na wakacje. 

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - monis3
monis3
Przeczytane:2024-05-16, Przeczytałem, Kraków,
Inne książki autora
Domek z kart
Kasia Magiera 0
Okładka ksiązki - Domek z kart

Komisarz Hektor Cichy powraca w drugim tomie. Każde kłamstwo prędzej czy później rozpadnie się jak domek z kart. Wystarczy, że jeden element się zachwieje...

Gra złudzeń
Kasia Magiera0
Okładka ksiązki - Gra złudzeń

Komisarz Hektor Cichy, młody wdowiec, zatapiający się w nałogu i tragicznych wspomnieniach, zaczyna prowadzić śledztwo. Obsesyjnie angażuje się w rozwiązanie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy