Nie lubię książek. Koniec kropka.

W pewnym miasteczku mieszkała dziewczynka. Na imię miała Michalina.
Michasia nie lubiła książek. Nie lubiła i już! Koniec kropka! Używała ich jako schodków albo zjeżdżała na nich z góry jak na sankach, ale nigdy nie miała ochoty czytać historii wydrukowanych na ich stronach.

Wszystko zmieniło się w chwili, gdy książki się zbuntowały i powiedziały, że mają dość! Rozległ się szelest, zgrzyt, odgłos przewracanych kartek i… Michalina znalazła się w samym środku nieprzeczytanej nigdy historii.
Tak zaczyna się ta przezabawna opowiastka, która w oryginalny sposób zachęca dzieci do czytania i pokochania książek.

Jesteśmy pewni, że przekona każdego chłopca i każdą dziewczynkę, że czytanie książek to najlepsza zabawa na świecie! Koniec kropka!

Informacje dodatkowe o Nie lubię książek. Koniec kropka.:

Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2020-12-08
Kategoria wiekowa: 3-5 lat
ISBN: 978-83-8144-189-6
Tłumaczenie: Karolina Tudruj-Wrożyna

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Nie lubię książek. Koniec kropka.

Nie lubię książek. Koniec kropka. - opinie o książce

Książkę autorstwa Pań Emmy Perry, Sharon Davey pt. '' Nie lubię książek. Koniec kropka'' uważam za bardzo dobrze skonstruowaną tematycznie pod każdym właściwie względem.

Zapoznając, dzieci z losami głównej bohaterki imieniem Michalina możemy zadawać im podczas czytania pytania odnoszące się do jej zachowania, czy podobnie jak ona nie lubią czytać książek?

Najbardziej podoba mi się to, że autorki potrafią za pomocą użycia języka zrozumiałego wykreować historię Michaliny tak, aby dzieci mogły się z nią zaprzyjaźnić i wspólnie spędzać mile czas podczas czytania książek, do których czuła ona ogromną na początku niechęć.

Cechą bardzo charakterystyczną, którą dostrzegłam u Michaliny były występujące u niej negatywne emocje odnoszące się do spostrzegania świata książek, sposób odbierania ich i widoczny był brak zainteresowania nimi.

Łatwo można wyciągnąć wnioski dotyczące, jak mogą czuć się pokrzywdzone przedmioty w momencie, kiedy nie zwraca się na nie uwagi, bawi, się nimi nie tak jak należy prawidłowo.

W tej oto przedstawionej przez autorki historii nie zabraknie momentami u Michaliny poczucia bezsilności, złości. To książka, która pomoże zrozumieć wielu dzieciom, że czytanie jest bardzo ważne dla ich rozwoju już od najmłodszych lat życia.

Książkę tę dobrze czyta dzieciom.

Elementami dodatkowymi są w niej: dobrana do całości czytelna czcionka zamieszczona w tekście, wykonane przez współautorkę Panią Sharon Davey piękne ilustracje, twarda oprawa.

Zachęcam do jej przeczytania.

Poznajcie Michalinę, która (o zgrozo!) nie lubi książek. Koniec kropka! W swoim postanowieniu jest bardzo uparta, choć los jakby na przekór dostarcza jej książki w ilościach hurtowych. Dziewczynka otrzymuje książki w prezentach, jako nagrody, a nawet bez okazji, jednak w ogóle ich nie czyta. Nie jest zainteresowana historiami zapisanymi w na kartach powieści. Koniec kropka! Za to wykorzystuje książki do… niecnych rzeczy, na przykład jako saneczki do zjeżdżania po schodach, blokadę drzwi. Koniec kropka! W końcu miarka się przebrała. Książki miały dość. Pewnej nocy w pokoju Michaliny coś się wydarzyło. Coś głośnego, strasznego, groźnego! Dziewczynka znalazła się w samym środku NIGDY nieprzeczytanej historii…

Ta niepozorna książeczka pięknie wydana podbiła me książkolubne serducho! Prosta i zabawna fabuła zachęca dzieci do sięgnięcia po książki. Do czytania różnych historii. Do polubienia i pokochania książek. Nie ma to, jak rozbudzić ciekawość w dziecku, zafascynować nieznanym, poruszyć w nim chęć przeżycia przygody, wzbudzić emocje, pozwolić samemu na odkrywanie nieznanego, na uczestniczenie w fantastycznych wydarzeniach. Emma Perry wykorzystała znany mi sposób do zaciekawienia książką dziecka. Pomysł autorki, choć nie jest aż tak nowatorski, to w połączeniu z niesamowitymi, kolorowymi ilustracjami Sharon Davey i zabawą czcionką, tworzy produkt wręcz doskonały. Świetnie się bawiłam, przeżywając przygody z upartą bohaterką, choć trwało to bardzo krótko. Tekst nacechowany emocjonalnie, dobór słownictwa działają na wyobraźnię dziecka.

Okładka od razu przyciąga wzrok. Sterty książek piętrzą się wokół fotela, na którym leży naburmuszona Michalina. Na jej twarzy widać ośli upór, złość. Nie, bo nie. Koniec kropka! Lecz w miarę rozwoju akcji uczucia kotłują się w dziewczynce. Kalejdoskop emocji pojawia się na jej twarzy. W czytelniku też, zwłaszcza małym, gdyż książka skierowana jest głównie do dzieci w wieku 5-9 lat. Książeczka jest przy tym solidnie wydana – twarda okładka, szyte strony, dobrej jakości papier.

Jeśli macie w domu małego antyczytelnika, to możecie łatwo to zmienić, wykorzystując do tego książkę Emmy Perry, a przy tym samemu świetnie się bawić z dzieckiem w opowiadanie historii. Jeszcze zdążycie kupić tę pozycję na prezent pod choinkę. A potem uważajcie, gdyż "Nie lubię książek. Koniec kropka" porywa dzieci. Dobrze mieć wtedy pod ręką kilka książeczek dla dzieci różnych gatunkowo.

Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun