Nasz rok w Oriencie

Ocena: 4 (2 głosów)
Victoria wraz z mężem, Joe, przyjmują posady nauczycieli w prywatnej szkole angielskiej w Bahrajnie. Pełni obwa, ale też spragnieni poznania nowej kultury, opuszczają spokojne El Hoyo w Andaluzji i udaja się na roczny kontrakt na Bliski Wschód. Co zastaną na miejscu?

W Bahrajnie czeka na nich ich urocza szkoła z piekła rodem. Uczniowie są podwożeni przez szoferów w ferrari i mercedesach, a grono nauczycielskie to zbieranina wszelkiego rodzaju ekscentryków, rewelacyjnie sportretowanych przez autorkę. Niektórzy z nich jak mocno stuknięty nauczyciel Teorii Wiedzy, Brent, lowelasowaty matematyk, Barry czy Tercet Pulchnych Gracji na długo pozostaną w naszej pamięci.

A gdyby i tego było mało, Victoria i Joe szybko znajdą się w oku cyklonu. Bo kto by się spodziewał, że wyjeżdżając do spokojnego, bogatego Bahrajnu, znajdą się w samym środku Arabskiej Wiosny Ludów, która ogarnie świat arabski.

W tej książce znajdziemy wszystko, co lubimy: wyraziste charaktery, wartką akcję, doskonały opis świata arabskiego, genialne poczucie humoru autorki i wreszcie – smakowitą kuchnię Bliskiego Wschodu.

Informacje dodatkowe o Nasz rok w Oriencie:

Wydawnictwo: Pascal
Data wydania: 2013-06-19
Kategoria: Podróżnicze
ISBN: 9788376421575
Liczba stron: 384

więcej

Kup książkę Nasz rok w Oriencie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Nasz rok w Oriencie - opinie o książce

Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:2013-10-08, Ocena: 4, Przeczytałam, ...Arabski Świat,

Trzecia powieść Victorii Twead opowiada o roku spędzonym w Bahrajnie – malutkim państwie położonym na wyspie Bahrajn i kilku mniejszych wysepkach w Zatoce Pesrkiej. Victoria i Joe otrzymali propozycje pracy w szkole w Manamie – stolicy Bahrajnu i na rok opuścili swoje malutkie hiszpańskie El Hoyo aby jeszcze przed emeryturą podreperować trochę swój domowy budżet oraz poznać uroki Orientu.
Bahrajn okazał się daleki od wyobrażeń. Manama powitała ich upałem, piaskiem i kurzem. Trwał właśnie ramadan – święty miesiąc postu dla muzułmanów. Obiecane apartamenty, w których mięli zamieszkać nauczyciele nie były jeszcze wykończone, więc przyjezdni zostali zakwaterowani w hotelu, skąd codziennie rano dojeżdżali autokarem do pracy. Szkoła okazała się daleka od ideału, a zasady i zwyczaje panujące w arabskim świecie zaskakiwały bohaterów na każdym kroku. Plan lekcji nie był gotowy jeszcze na długo po tym jak rozpoczął się rok szkolny, a nauczyciele musieli improwizować przeprowadzając lekcje. Niesforna młodzież uczęszczająca na zajęcia nie przejmowała się zbytnio nauką. Pochodząc z bogatych rodzin dzieci miały już zapewniony odpowiedni start i chodzenie na lekcje było czystą formalnością.

Victorii i Joemu nie było łatwo zaadaptować się do nowych warunków. Tęskniąc za swoim domem w zacisznym i spokojnym El Hoyo musieli się zmierzyć z trudną, arabską rzeczywistością. Zaowocowało to nowymi przyjaźniami i znajomościami, które obiecali podtrzymywać po powrocie do domu. W gruncie rzeczy bohaterowie spędzili w Bahrajnie ciekawe miesiące i zdobyli nowe doświadczenia. Byli świadkami Arabskiej Wiosny, czyli zamieszek i protestów społecznych, które rozpoczęły się w Tunezji i rozprzestrzeniły na inne kraje muzułmańskie – również na Bahrajn.

Czytając tę powieść brakowało mi trochę opisów ciekawych zakątków wartych odwiedzenia, choć Bahrajn nie obfituje specjalnie w zabytki. Może dlatego zaciekawiła mnie relacja z wycieczki do Drzewa Życia – jednego z niewielu miejsc w Bahrajnie, które polecane jest turystom. Miejscowi twierdzą, że drzewo rośnie dokładnie w miejscu, gdzie znajdował się biblijny Eden i ma magiczne właściwości przywracające młodość. Niełatwo tam jednak dojechać, gdyż brak jest wskazówek czy drogowskazów. To kilkumetrowe zielone drzewo z gatunku mesquite – ma ponad 100 lat i uznane zostało za turystyczny fenomen. Rośnie pośrodku pustyni w odległości około 2 km od Jebel Dukhan – najwyższego punktu Bahrajnu. Nie wiadomo skąd drzewo czerpie niezbędną do życia wodę, ponieważ miejsce to jest skrajnie wysuszone.

„Jego pień otacza zielony, żelazny parkan. Jednak gałęzie zwisają na tyle nisko, że można się na nie wdrapać i przejść po całym drzewie. Ludzie wyrzeźbili tam swoje imiona. Walające się dookoła połamane gałęzie sprawiają ponure wrażenie. A gdybyście widzieli te wszystkie śmieci! Nikt tam nie sprząta.”

Chyba zbyt wiele oczekiwałam po tej książce i czuję lekki niedosyt. Jak dla mnie zbyt dużo było tu szczegółowej relacji z codziennego, szkolnego życia i przekazywania co kto komu powiedział. Przyznaję, że opisane sytuacje były często humorystyczne, czasem groteskowe, ale „co za dużo, to nie zdrowo”. Kiedy zabierałam się za lekturę myślałam, że poznam egzotyczny, mały kraj o odmiennej kulturze, który będę chciała odwiedzić. Ale tak się nie stało… Jedyne co naprawdę poznałam dzięki tej książce to stosunki panujące w arabskiej szkole zarówno między nauczycielami jak i uczniami. Przepisy rozmaitych dań kuchni arabskiej zostały „przyklejone” na końcu każdego rozdziału jakby od niechcenia, a mogłyby zostać umiejętnie wplecione w treść.

„Nasz rok w Oriencie” to zdecydowanie najsłabsza z trzech powieści Victorii Twead. Prosty język i lekki styl nie wystarczyły by należycie zainteresować czytelnika kulturą arabską. Autorka naprawdę potrafi dużo lepiej oddać rzeczywistość, a tym razem średnio jej się to udało. Niemniej  jeśli chcecie poznać pracę nauczycieli w szkole arabskiej ze wszystkimi jej plusami i minusami to sięgnijcie po tę powieść i oceńcie sami.

Autorka nieśmiało zapowiada kolejną powieść o Antypodach, gdzie mieszka jej córka z rodziną. Poczekamy, zobaczymy, przeczytamy…

Link do opinii
Avatar użytkownika - Zetka_Siedlce
Zetka_Siedlce
Przeczytane:2013-09-06, Ocena: 4, Przeczytałam,
Inne książki autora
U mnie zawsze świeci słońce
Victoria Twead0
Okładka ksiązki - U mnie zawsze świeci słońce

Może porzucić szarą codzienność, przeprowadzić się do malowniczej wioski w słonecznej Andaluzji i tam znaleźć swój raj na ziemi? Victoria namawia męża...

Andaluzja, Ole!
Victoria Twead0
Okładka ksiązki -    Andaluzja, Ole!

Para Anglików, Victoria i Joe, skończyła właśnie przebudowę swojego życiowego nabytku - przytulnego domu w spokojnym, andaluzyjskim miasteczku. Trudy budowy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy