Najwspanialsze widowisko świata. Świadectwa ewolucji

Ocena: 5 (4 głosów)
„Barbarzyńcy stoją u bram”, jak pisał John Brockman we wstępie do książki Nauka a kreacjonizm. Trudno w to uwierzyć, ale prawie wszędzie na świecie z roku na rok zmniejsza się stopień akceptacji teorii ewolucji i coraz powszechniej daje się słyszeć głosy, że to „tylko teoria”. Świadomie lub nie (choć bardzo często z pełną premedytacją) ludzie mylą różne znaczenia słowa „teoria” i zapominają – lub nie chcą wiedzieć – że ewolucja jest teorią w takim samym znaczeniu jak teoria heliocentryczna czy teoria grawitacji. Ewolucja jest faktem. Takie niepokojące zjawiska obserwujemy nie tylko w państwach zacofanych i islamskich teokracjach, ale nawet w krajach najbardziej rozwiniętych i cywilizowanych. Tę niechlubną statystykę otwierają Stany Zjednoczone, gdzie dwie piąte mieszkańców pod wpływem indoktrynacji fundamentalistycznych kościołów uważa, że człowiek powstał „na obraz i podobieństwo…” dziesięć tysięcy lat temu, ale inne kraje, w tym również i Polska, niewiele im ustępują. U nas na pytanie „Czy człowiek powstał w obecnej postaci przed kilkoma tysiącami lat?” twierdząco odpowiada ponad jedna trzecia ankietowanych – to umieszcza Polskę na ostatnim miejscu w Europie. Co gorsza, prawie wszędzie przybywa ludzi, którzy nie chcą lub nie potrafią przyjąć do wiadomości, że życie ewoluowało na Ziemi od miliardów lat, a wspólny przodek człowieka i szympansa żył w Afryce parę milionów lat temu. Teorię ewolucji atakują państwa i Kościoły, papieże i kardynałowie, ajatollahowie i rabini. Sprzymierza się przeciw niej fundamentalistyczna prawica z radykalną lewicą… W imię źle pojmowanej wolności słowa i przekonań (a czasem, co zakrawa na jeszcze większą ironię, również w imię swobody badań naukowych) żąda się – w USA, Wielkiej Brytanii, w Rosji, ale także i w Polsce – wprowadzenia do szkół alternatywnych rzekomo „teorii” pochodzenia życia, z powszechnie promowaną koncepcją Inteligentnego Projektu na czele. W Polsce zresztą już za trzy lata takich kreacjonistycznych bzdur będzie można zgodnie z prawem nauczać w liceach! Obowiązkiem człowieka myślącego jest opór wobec tej fali nowego obskurantyzmu, a mało kto potrafi jak Richard Dawkins, autor światowych bestsellerów, w tym słynnego Samolubnego genu i nie mniej głośnego Boga urojonego, wywiązać się z tego zobowiąza-nia z niekwestionowaną intelektualną kompetencją i werwą oraz równym im literackim talentem. Najwspanialsze widowisko świata to chyba pierwsza w literaturze popularnonaukowej próba zgromadzenia w jednej publikacji wszystkich – w tym momencie już nieodpartych – dowodów i świadectw potwierdzających, że ewolucja, choć nadal skrywa liczne tajemnice, jest na pewno czymś o wiele, wiele więcej niż „tylko teorią”. Cóż, ktoś, kto nie wierzy w teorię grawitacji, powinien wysko-czyć przez okno z X piętra, a kto nie wierzy w teorię ewolucji… powinien przeczytać najnowszą książkę Richarda Dawkinsa.

Informacje dodatkowe o Najwspanialsze widowisko świata. Świadectwa ewolucji:

Wydawnictwo: Cis
Data wydania: 2010-02-13
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 9788385458395
Liczba stron: 552

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Najwspanialsze widowisko świata. Świadectwa ewolucji

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Najwspanialsze widowisko świata. Świadectwa ewolucji - opinie o książce

Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2018-01-07, Ocena: 4, Przeczytałam,

Jestem w trakcie czytania tej książki i mam mieszane uczucia. Z jednej strony - fascynujące fakty z dziedziny biologii i genetyki, z drugiej - zbyt rozwlekłe jak dla mnie rozważania, dywagacje i wprowadzenia. Autor przywołuje wiele przykładów dla wytłumaczenia pewnych zjawisk zachodzących w świecie przyrody, ułatwiając zrozumienie trudnych niekiedy aspektów nawet laikom. 

Tym, co mnie w tej książce drażni, to poczucie wyższości autora nad "przeciętnymi parafianami", którzy wierzą w biblijne podania - Dawkins w sposób bardzo kategoryczny wygłasza swoje opinie, nie pozostawia miejsca na wątpliwości czy wahanie. 

Dla osoby, która tak jak ja - przyjmuje za pewnik teorię ewolucji (czy raczej fakt ewolucji) książka ta jest ciekawą podróżą po świecie przyrody, zjawisk biologicznych i genetyki - niekiedy trochę nużącą naukowym podejściem. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Ocena: 4, Czytam,
Tylko dla ambitnych i wytrwalych
Link do opinii
Avatar użytkownika - szczurzyca
szczurzyca
Przeczytane:2018-02-21, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2018,
Avatar użytkownika - Ronja
Ronja
Przeczytane:2015-10-04, Ocena: 6, Przeczytałam, 2015,
Inne książki autora
Fenotyp rozszerzony
Richard Dawkins0
Okładka ksiązki - Fenotyp rozszerzony

„Fenotyp rozszerzony” to dzieło klasyczne. Powstałe na początku lat osiemdziesiątych XX wieku jako kontynuacja słynnego Samolubnego genu jest...

Religiol i inne eseje o rozumie i nierozumie
Richard Dawkins0
Okładka ksiązki - Religiol i inne eseje o rozumie i nierozumie

Richard Dawkins jest żywą legendą; dla ateistów piękną i krzepiącą, dla teistów groźną i mroczną. Na miano to z pewnością zapracował - czy jednak nie ma...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy