Trójka dzieci. Trzy państwa. Trzy systemy edukacji. Trzy historie edukacyjnego sukcesu.
Kim, Eric i Tom, zwykli uczniowie amerykańskich szkół, zostają wysłani na roczny program wymiany międzynarodowej do Finlandii, Polski i Korei Południowej. Jak systemy edukacji tych krajów wypadają na tle USA? Wyniki tego eksperymentu i porównania są zaskakujące, szczególnie dla Polski.
Finlandia: uczniowie w międzynarodowych porównaniach wypadli bezkonkurencyjnie. Nauczyciel to w tym kraju szanowany zawód. Fiński system edukacji uznano za najlepszy na świecie.
Polska: w ciągu trzech lat wyniki uczniów w międzynarodowych rankingach poszybowały z dwudziestego pierwszego na trzynaste miejsce w czytaniu i z dwudziestego na osiemnaste w matematyce.
Korea Południowa: całe życie uczniów zostało podporządkowane przygotowaniom do jednego egzaminu, którego wynik przesądza o dalszym losie. Policja edukacyjna pilnuje, by prywatne ośrodki doszkalające były zamykane o godzinie 22:00, jednak niepisaną normą jest prowadzenie zajęć do północy.
Amanda Ripley, dziennikarka śledcza, postanawia wyjaśnić przyczynę różnic w poziomie edukacji w porównywanych krajach. Uzbrojona w wyniki badań i raportów, rozmawia z ekspertami, nauczycielami, rodzicami i przyszłymi pracodawcami uczniów. Jednak najcenniejszym źródłem wiedzy stają się dla niej relacje osób dotychczas w analizach pomijanych - uczniów! Doświadczenia Kim, Erica, Toma oraz ich kolegów pozwalają autorce przybliżyć się do odpowiedzi na pytanie: jak
Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 2015-10-03
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN:
Liczba stron: 331
Chcę przeczytać,