Autorka bestsellerowej serii „Westwood Academy”!
Dojrzewanie to zdecydowanie jeden z najgorszych okresów w życiu. Zmienia się wtedy całe ciało człowieka oraz jego spojrzenie na wiele spraw. Sky Johnson jednak ma pewną teorię: uważa, że dojrzewanie jest mitem, a tak naprawdę za wszystko odpowiedzialni są kosmici. Przylatują, zabierają niewinnego dzieciaka, na swoim statku robią mu pranie mózgu i przeprowadzają eksperymenty na jego organizmie, a na końcu całkowicie zmienionego odstawiają na Ziemię.
A przynajmniej jej zdaniem tak było z nią. Bo jak wytłumaczyć fakt, że jednego dnia Gabriel Trade jest jej najlepszym przyjacielem, z którym wiecznie się przekomarza, a drugiego Sky ma ochotę go pocałować?
Po trzech latach ukrywania swoich uczuć postanawia wyjechać z miasta i na czas nieobecności urwać kontakt z Gabrielem, który widzi w niej tylko kumpla. Jednak ten wyjazd zmienia ją bardziej, niż sądziła. Z chłopczycy staje się świadomą swoich atutów dziewczyną, a zakazane uczucia do Gabriela chowa najgłębiej, jak potrafi.
Wydawać by się mogło, że teraz już nic nie zdoła zniszczyć ich przyjaźni. Zapewne byłoby tak, gdyby Gabriel nie zaczął patrzeć na nią jakoś inaczej. Nie jak na kumpla, ale jak na… dziewczynę.
Książka zawiera treści nieodpowiednie dla osób poniżej trzynastego roku życia
Wydawnictwo: NieZwykłe
Data wydania: 2023-07-12
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN:
Liczba stron: 374
Sky i Gabriel są przyjaciółmi od dzieciństwa. Okres dojrzewania zmienia Sky, uzmysławia sobie, że czuje coś do Gabriela. Gdy nadarza się okazja do wyjazdu na wakacje do rodziny, Sky postanawia wykorzystać ten czas, aby zapomnieć o Gabrielu. Ten wyjadz amienia nie tylko ją....
Świetnie się czyta, wciąga od pierwszej kartki.
Kontynuacja losów Natalie i Blaise’a – bohaterów For Sure Not You! Natalie i Blaise rozpoczynają drugi semestr ostatniej klasy w Westwood...
Natalie Forbes właśnie zaczęła swój ostatni rok w prywatnym liceum Westwood Academy. Dziewczyna jest perfekcyjną uczennicą, ulubienicą nauczycieli i w...
Przeczytane:2023-11-02, Chcę przeczytać,
Recenzja bardziej dla rodziców chcących świadomie wychowywać swoje dzieci w trudnym okresie nastoletniości, szczególnie w obszarze seksualności, który z jednej strony stanowi wyzwanie, z drugiej jest teraz nadmiernie akcentowany i przejaskrawiany w różny sposób.
Na książce widnieje informacja 13+, co brzmi bardzo łagodnie i niejako neutralnie. Natomiast na stronach księgarń, np. na bonito.pl, przy opisie książki widnieje ta sama infromacja, ale brzmiąca już inaczej: książka zawiera treści nieodpowiednie dla osób poniżej 13. roku życia.
Aktualnie samemu trzeba pochylać się nad treściami książki, ponieważ nie ma rzetelnej informacji dla osoby chcącej kupić książkę dziecku/nastolatkowi, jakie zawiera treści, a przede wszystkim jakie kategorie treści wydawca uważa za nieadekwatne dla przedziału wiekowego np. 13 r. ż. czy 15 r. ż. Z pewnością należy zwrócić uwagę na fakt, że książki pisane w 2014/2016 roku, które miały przedział wiekowy 16+ bywały bardziej subtelne i miały inną narrację niż książki, które teraz dedykuje się dzieciom 13+. Odnoszę też wrażenie, że jednak psychologia rozwojowa jest pomijana w klasyfikowaniu książek dla danych etapów wiekowych. Tym bardziej, że trzeba wziąć pod uwagę zindywidualizowany charakter rozwoju nastolatka oraz częste rozchwianie emocjonalne w tym okresie, a nade wszystko sieć wsparcia, które dziecko posiada lub też nie posiada.
Książka napisana jest w sposób bardzo wciągający, jednak akcentuje wyłącznie sferę seksualności. W życiu nastolatka, który wciagany jest w świat internetu szczególnie cennym zdaje się być pokazywanie, że życie w okresie adolescencji nie składa się jedynie z hormonów i zaabsorbowania ciałem, wyglądem, intymnością. To też trudny obszar fantazji, książka przedstawia historie, które raczej nie dzieją się często, a czytającemu nastolatkowi, który nie zna szerokiego spektrum ludzkiego życia może przez to zdawać się, że jest niewystarczający, jego życie odstaje od kulturowo rozumianej normy, a przez to może zdawać się mu, że odstaje od swojej grupy rówieśniczej. Tak na prawdę będąc zwykłym nastolatkiem, który nie ma drogowskazów jak odnajdywać się w obecnej narracji.
Przede wszystkim myślę, że książkę rodzic powinien przeczytać sam i ocenić czy może zaoferować ją swojemu dziecku do czytania. Jednak brz nadmiernego lęku, ponieważ ochranianie dziecka też nie jest do końca dobre, gdy rodzice tak na prawdę nie mają umiejętności do wprowdadzenia dziecka w świat dorastania. Może ta nieodpowiedniość książki, którą ja dostrzegam będzie zachętą dla rodziców do podjęcia pracy w tym obszarze, poszukiwania warsztatów psychologicznych przygotowujących do wychowywania młodzieży w XXI wieku, czy innych form nawiązywania relacji z dzieckiem. Jednak przede wszystkim warte jest zainteresowania czym dziecko nasyca swój chłonny mózg i jak kształtuje przez to siebie i swoją osobę.