Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2013-10-18
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN:
Liczba stron: 752
Druga część rozmowy z Władysławem Bartoszewskim "Wywiad rzeka ....mimo wszystko " Michała Komara.
Profesor Bartoszewski opowiada o swoim dzieciństwie, wraca wspomnieniami do pobytu w Auschwitz i więzieniach komunistycznych, ale przede wszystkim opowiada o stosunkach polsko - niemieckich i polsko - żydowskich. Mówi o przyzwoitości, odwadze, przyjaźni.
Władysław Bartoszewski urodził się 19 lutego 1922 roku, zmarł 24 kwietnia 2015 roku.
To przede wszystkim były więzień obozu Auschwitz, działacz Polskiego Państwa Podziemnego, członek Rady Pomocy Żydom ŻEGOTA, podporucznik Armii Krajowej, uczestnik powstania warszawskiego.
"Mimo przejścia przez hitlerowski obóz koncentracyjny, a potem więzienia reżimu komunistycznego Bartoszewski pozostał wierny swoim ideałom: stawiał opór bezprawiu, spieszył z pomocą prześladowanym oraz walczył o wolność, sprawiedliwość i pojednanie".
"W obliczu hitlerowskich zbrodni nienawiść była uczuciem zrozumiałym. Nienawiść i wolą odwetu, ale człowiek, który poddaje się nienawiści, traci panowanie nad sobą, godzi się na zatrucie duszy marzeniem o zemście, to droga do samozniszczenia".
Fragment posłowia Andrzeja Friszke:„Wywiad był nagrywany z myślą o publikacji, ale bez planowania kiedy, w jak szczegółowej formie czy w jakim wydawnictwie...
Unikatowy w kulturze zapis doświadczeń grupy najwybitniejszych polskich intelektualistów, internowanych po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981...