XII Pandito Chambo Lama Itigełow w ostatnią medytację zapadł w 1927 roku. Choć pochowany, pozostał w pozycji lotosu, a jego ciało nie uległo rozkładowi. Od 2002 roku, gdy po latach został ekshumowany i umieszczony w szklanym sarkofagu w syberyjskim dacanie iwołgińskim, budzi sensację i kontrowersje. Naukowcy nie potrafią wytłumaczyć tego fenomenu, ale XIV Dalajlama oświadczył, że nic w tym dziwnego: najwięksi mistrzowie buddyjscy potrafią zachowywać ciało w stanie medytacji nawet długo po medycznym stwierdzeniu śmierci.
Cudowne ciało Itigełowa przyciąga tłumy. Do buriackiej świątyni przybywają nie tylko zwykli śmiertelnicy, ale także najbardziej wpływowi ludzie światowej polityki. A lama wśród kolorowych straganów pełnych tandetnych pamiątek staje się coraz bardziej pojemnym i nośnym symbolem leczącym prowincjonalne kompleksy i traumy. Symbolem buddyjskiej Wiecznotrwałej Buriacji w„niepodzielnie prawosławnej Rosji”, a przede wszystkim miejscowej kultury utkanej ze skrawków tradycji mongolskiego stepu i cywilizacji indotybetańskiej.
Lama wciąż siedzi i milczy.
Informacje dodatkowe o Milczący Lama . Buriacja na pograniczu światów:
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2016-11-16
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN:
978-83-8049-404-6
Liczba stron: 420
Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Przeczytane:2019-05-14, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019, 26 książek 2019,
Bardzo ciekawa pozycja, można dowiedzieć się jaką rolę odgrywa Itigełow dla narodu buriackiego i rosyjskiego, poznać historię tego regionu oraz buddyzmu na ziemiach rosyjskich.