Mikrobiom. Najmniejsze organizmy, które rządzą światem

Zawieramy w sobie miliony – oto nowe spojrzenie na życie!

Ed Yong w pełen humoru i barwnych porównań sposób pozwala nam zajrzeć do niesamowitego świata mikrobiomu i udowadnia, jak wielkie jest jego znaczenie dla życia na Ziemi.

Mikroorganizmy trawią nasze jedzenie, uczą nasze układy odpornościowe, jak walczyć z infekcjami, a nawet potrafią kierować naszym zachowaniem. Nowatorskie terapie, oparte na tworzeniu „żywych leków”, mogą pomóc w walce z wieloma chorobami. Natomiast zwierzęta, dzięki symbiozie z mikrobiotą zyskują nadzwyczajne zdolności -  jak płaziniec Paracatenula, który potrafi odtworzyć nawet uciętą głowę.

Autor odsłania przed nami kulisy najnowszych badań nad mikrobiomem i przywołuje korowód barwnych postaci – naukowców dawnych i współczesnych, którzy bez reszty poświecili się odkrywaniu sekretów tych najmniejszych i najstarszych mieszkańców naszej planety. Ta pasjonująca książka pokaże Wam zaskakującą prawdę – razem z zasiedlającymi nasze ciała milionami mikroskopijnych organizmów stanowimy nierozłączną całość!

Czy wiesz, że…
Dzięki niezwykłej symbiozie pewien gatunek kałamarnicy nie rzuca cienia.
Istnieje związek pomiędzy mikrobiomem w ludzkim przewodzie pokarmowym a chorobami psychicznymi.
Bakteria Wolbachii potrafi doprowadzić do zmiany płci u niektórych owadów.

„W książce Mikrobiom. Najmniejsze organizmy, które rządzą światem Yong dokonuje syntezy setek publikacji naukowych, ale nigdy nie przytłacza czytelnika nauką. Po prostu przekazuje jedno zaskakujące i fascynujące spostrzeżenie za drugim. Mikrobiom to dziennikarstwo naukowe w najlepszym wydaniu”.
Bill Gates

„Dobra narracja, ścisłość w podawaniu faktów i płynność stylu sprawiają, że Mikrobiom. Najmniejsze organizmy, które rządzą światem jest jedną z najważniejszych książek poświęconych nauce tego roku. Poczucie humoru Yonga i urocza niezdolność do przepuszczenia okazji do gry słownej to zaledwie kilka z licznych miłych niespodzianek, które sprawiają, że dodatkowo przyjemnie się ją czyta”.
Philly Voice

„Od czasów klasycznych Łowców mikrobów de Kruifa ten niewidoczny świat nie był tak barwnie przedstawiany… Ciekawość i poczucie humoru Yonga sprawiło że uśmiechałam się, a nawet śmiałam na głos, ku wielkiemu zdumieniu mojego męża. Pod koniec książki poczucie zachwytu nad mikroorganizmami było, cóż, zaraźliwe”.
Boston Globe

Ed Yong – brytyjski pisarz i dziennikarz naukowy, absolwent zoologii i biochemii Uniwersytetu Cambridge i Uniwersytetu Londyńskiego. Autor poczytnego bloga popularnonaukowego Not Exactly Rocket Science oraz tekstów publikowanych w takich periodykach, jak „National Geographic”, „Scientific American”, „New Scientist”, „Nature” i „The New York Times”. Laureat licznych nagród m.in. przyznawanych przez Narodową Akademię Stanów Zjednoczonych i Stowarzyszenie Brytyjskich Pisarzy Naukowych. Jego wystąpienie na konferencji TED, dotyczące pasożytów wywołujących choroby psychiczne, obejrzało ponad półtorej miliona osób.

Informacje dodatkowe o Mikrobiom. Najmniejsze organizmy, które rządzą światem:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania: 2018 (data przybliżona)
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 978-83-233-4358-5
Tłumaczenie: Magdalena Rabsztyn - Anioł

Kup książkę Mikrobiom. Najmniejsze organizmy, które rządzą światem

Mikrobiom. Najmniejsze organizmy, które rządzą światem - opinie o książce

Avatar użytkownika - KuLtUrAlNiEbp
KuLtUrAlNiEbp
Przeczytane:2019-03-10,

Niniejsza książka, zważywszy na tytuł może nieco    dystansować przeciętnego czytelnika - że może taka bardzo naukowa, biologiczna, chemiczna, przesycona fachową terminologią. I kto tak sądzi, ten się bardzo , ale to bardzo myli:)
                   To prawda, że Mikrobiom traktuje o rzeczach i sprawach ważnych dla świata nauki i nie tylko, ale ukazuje "te" wiadomości stylem i językiem, a przede wszystkim narracją bardzo przystępną dla każdego - nie tylko dla naukowca.
                  Znajduje się tu mnóstwo ciekawych i interesujących zagadnień na tematy związane z mikroorganizmami, bakteriami, wirusami, eukariontami itd. Opisy są bardzo dokładne ,ale jak już wspomniałam nie są zdominowane terminologią encyklopedyczną. To sprawia, że podręcznik czyta się z zainteresowaniem. Tym bardziej, że luźna narracja przeplatana jest dodatkowo humorem.
                   Zachęcam do wglądu w treść Mikrobiomu. Uwierzcie, że po lekturze wiele zostaje w pamięci. Przeczytacie m.in. o alergiach i innych chorobach, o leczeniu i antybiotykoterapii, o  procesie programowania bakterii przez ludzi. Dowiecie się czym są bielojady, jaką faktycznie rolę spełnia produkt antybakteryjny, na czym polega transfer genów i generalnie o tym, że mikroorganizmy są obecne wszędzie

Medycyna pod każdą postacią jest u mnie na prawdę mile widziana. Kocham powiększać swoją choćby tylko teoretyczną wiedzę w jej zakresie. Książki o chorobach i operacjach, ostrych dyżurach czy zwierzeniach tak lekarzy jak pacjentów mają u mnie priorytet. Dlaczego by, wiec nie pójść o krok dalej i nie poczytać o braciach najmniejszych? Mikrobiom, bo o nim mowa to przecież to też swego rodzaju medycyna. Zatem do dzieła...

Ilu z nas na samą myśl o bakterii czy wirusie przechodzi dreszcz obrzydzenia? No, bo jak żyć w towarzystwie czegoś co wywołuje choroby. Ale pomyślcie jeszcze nad czymś. A nasza flora bakteryjna jelit, o którą staramy się dbać na co dzień, a już na pewno po wszelkiej antybiotykoterapii. Przecież to właśnie bakterie jak sama nazwa mówi. I ich nie tępimy, je staramy się dokarmiać. Dlaczego, więc tak wielu z nas dąży do sterylności otoczenia? Prawda jest taka, że takie wyjałowienie szkodzi bardziej niż towarzystwo tych maleńkich istot. Marzymy o życiu bez takiego grona. To wszystko napędzane jest u nas przez strach. A strach to czysta niewiedza. Nieobeznanie w temacie powoduje, że robimy sobie więcej złego niż dobrego.

Ed Yong jest brytyjskim dziennikarzem naukowym, absolwentem zoologi Uniwersytetu Cambridge oraz biochemii na Uniwersytecie Londyńskim. Jest też autorem niniejszej książki. Książki, która otwiera nasz umysł na otaczający nas choć niewidoczny gołym okiem świat. "Mikrobiom. Najmniejsze organizmy, które rządzą światem" to tytuł tej pozycji i nie jest on przypadkowy. Dlaczego? Bo choć drobnoustroje są jednymi z najmniejszych istot na świecie to na prawdę nim rządzą. Jednak daleko im do tyranii - przynajmniej do póki panuje harmonia w organizmach z którymi żyją.

Autor w naprawdę ciekawy sposób otwiera nam bramę do innego świata. To co zasługuje na ogromne uznanie to nie tylko wiedza jaką nam szarym ludziom udostępnia, ale fakt w jaki sposób to robi. Bo czytanie książek popularnonaukowych to dla wielu ludzi ogromne wyzwanie. Suche fakty, często niezrozumiały język i terminy, o których człowiek pierwszy raz słyszy. Jak więc się z tego dowiedzieć czegokolwiek skoro my nic z tego nie rozumiemy? Ed jako jeden z niewielu przełamał tę barierę i za pomocą nietuzinkowych anegdot, ale i inteligentnego humoru daje nam przyjemność z czytania tego gatunku. Zagłębianie się w jego książkę to pewnego rodzaju rozrywka, która dostarcza nam ogromnej dawki wiedzy.

Ed Yong i jego książka to niesamowita nowość na rynku. Daje nam możliwość zmienić swoje zachowanie i nastawienie. Możemy dzięki tej pozycji poznać świat, którego nie znamy i nie widzimy, a który nas tworzy. Yong pokazuje nam, że mikroorganizmy to nie tylko zarazki, które roznoszą choroby. To także kamień węgielny naszego istnienia. Gdyby nie one - nas by nie było. Do tego sposób w jaki to robi powoduje, że każdy z nas może ten świat zgłębić i nie będzie się przy tym męczył. Zapoznajcie się z tą pozycją, bo warto.

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2018-03-26, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

"Każdy z nas jest ogrodem zoologicznym - kolonią zamkniętą w jednym ciele. Wielogatunkowym kolektywem. Całym światem."

Fantastyczna przygoda czytelnicza, zabiera w świat mikrobiomów, czyli bakterii, grzybów, archeonów, wirusów i wiromów. Rewelacyjnie czytało mi się publikację, niesamowicie wciągnęła, dając wartościową pożywkę dla mózgu, bogatą i w dużym stopniu zaskakującą wiedzę o organizmach, które przenikają cały świat ludzi, zwierząt i roślin, ziemię, wodę i powietrze, a bez których życie nie byłoby możliwe. Wyjątkowo sugestywna i wypełniona humorem narracja, potrafiąca całkowicie zaangażować, podając uszczegółowienia, ale w taki sposób, aby nie przesłonić istoty omawianej tematyki.

Autor sprytnie przemyca pojęcia naukowe czyniąc z nich atut w komunikacji z czytelnikiem. Mnóstwo trafnie dobranych przykładów, atrakcyjnych ciekawostek, frapujących zapytań, przemawiających do wyobraźni porównań. Prowadzenie po złożonych aspektach w lekkich i przyjaznych rytmach. Płynnie zazębiające się opowieści, które metodą kolejnych przybliżeń wtajemniczają w zajmujący świat przyrody. Jestem pod wrażeniem, jak wiele informacji udaje się przyswoić podczas spotkania z książką. Satysfakcjonująca lektura, powodująca, że inaczej już spojrzymy na mikrobioty, nawet te, których w naszym ciele mamy około trzech kilogramów.

I choć upłynęło trzysta pięćdziesiąt lat, kiedy po raz pierwszy człowiek dostrzegł bakterię, dzięki własnoręcznie skonstruowanemu mikroskopowi, nauka o mikrobiomach wciąż jest obarczona niepewnością, niejasnością i kontrowersyjnością. Różnorodność gatunków mikroorganizmów, wspólnoty, sojusze, partnerstwa i symbiozy z innymi mieszkańcami planety, negocjacje pomiędzy małymi i dużymi gatunkami. Wszechstronni wirtuozi biochemii, o genetycznym bogactwie, zdolności do szybkiej ewolucji, adaptujący się do dowolnych wyzwań, zmieniający się w czasie i przestrzeni, istniejący w astronomicznych liczbach i od milionów lat przekształcający świat.

Interesująco było zagłębiać się w liczne, złożone i wielotorowe układy pomiędzy gospodarzem i mikroorganizmami, ich rezultaty wpływają na życie, rozwój, układ odpornościowy, a nawet mózg i zachowanie. Poznać dwoistą naturę drobin, zmienianie swoich ról w tym samym gospodarzu w zależności od kontekstu - mutualista, komensal, patogen, pasożyt. Także to jak my, ludzie, mimowolnie wykształciliśmy wiele sposób na łamanie umów z mikroorganizmami, przykładowo działalność powodująca globalną zmianę klimatu, utratę dzikich gatunków, drastyczny spadek bogactwa życia, czy powszechne stosowanie antybiotyków.

Warto także podkreślić udane tłumaczenie. Sporym wyzwaniem było zachowanie unikatowego stylu autora, właściwego światła poruszanych zagadnień, kluczowych przesłań i ekscytujących impulsów do refleksji. Imponująca bibliografia, umiejętnie wplecione cytaty, wygodny indeks, to wartości dodane książki. Podobały mi się również opisy spotkań z uczonymi, którzy wiele lat życia poświęcili badaniu mikrobiomów, interpretacje wyników obserwacji, ich przyjęcie przez środowisko naukowe. Barwne przykłady historii rozwijania wiedzy i zmian w podejściu do mikroorganizmów, początków bakteriologii, ekologii mikrobiologii, metagenomiki.

bookendorfina.pl

Niezwykłe zmysły. Jak zwierzęta odbierają świat
Ed Yong0
Okładka ksiązki - Niezwykłe zmysły. Jak zwierzęta odbierają świat

Przewodnik po nieznanych światach zwierzęcych zmysłów Widoki i faktury, dźwięki i wibracje, zapachy i smaki, pola elektryczne i magnetyczne... Każda...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski