Książka Olivera Sacksa, angielskiego neurologa i psychiatry, z pozoru tylko podejmuje wąsko rozumianą tematykę medyczną związaną z neuropsychologią czy też z neurologią. Neuropsychologia, tak jak kiedyś psychoanaliza, jest pasjonującą dyscypliną naukową nie tylko dlatego, że poszerza naszą wiedzę o psychice człowieka, ale również dlatego - a może przede wszystkim - że studiowanie tych zagadnień nieodmiennie prowadzi czytelnika do postawienia sobie zasadniczych pytań egzystencjalnych. "Tematem tej dziwnej, ale wspaniałej książki jest analiza tego, co się dzieje, kiedy następują jakieś zmiany w mózgu, o których większość z nas nawet nie ma pojęcia... Doktor Sacks pokazuje, jakie lęki drzemią ukryte w naszych umysłach i jak niewiele potrzeba, by się ujawniły." "Sunday Times"
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2009-02-02
Kategoria: Psychologia
ISBN:
Liczba stron: 304
Jest opowieść, a właściwie opowieści o rozmaitych przypadkach fenomenach, ludzkiego umysłu, wywołanych chorobami. Autor opowiada o tym z empatią i pasją lekarza. To ciekawa książka. Konkretnie o guzach mózgu też było, ale czytałam już książki, które rozwijały ten akurat temat bardziej. Tutaj jest raczej opowieść o fenomenalnych możliwościach kompensacyjnych ludzkiego mózgu.
W Muzykofilii Oliver Sacks bada potęgę muzyki, analizując doświadczenia pacjentów, muzyków i zwykłych ludzi, a znajdą się między nimi: chirurg, który po...
Oliver Sacks zastanawia się, co czyni nas ludźmi oraz dzieli się swoim zachwytem nad pięknem świata przyrody i treścią życia w XXI stuleciu. W ostatnim...
Ocena: 5, Przeczytałam, Insta challenge. Wyzwanie dla bookstagramerów 2020, 52 książki 2020, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2020,
Oliver Wolf Sacks (1933 – 2015) był to lekarz neurolog. Napisał wiele książek o charakterze naukowym i popularnonaukowym, ale chyba najbardziej znana to "Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem" (1985). Tytuł ten kojarzyłam chyba od momentu, kiedy zaczęłam czytać dorosłe książki, chociaż, muszę się przyznać, długo nie miałam pojęcia o czym ta książka jest. Nadszedł czas nadrobić zaległości.
O czym?
"Mężczyzna, który pomylił" swoją żonę z kapeluszem to zbiór neurologicznych osobliwości. Oliver Sacks opisał przypadki, które go zafascynowały, które były zagadką dla ówczesnego (lata 80 XX wieku) stanu wiedzy. Agnozja, afazja, zespół Tourett'a, autyzm – być może te słowa się wam z czymś kojarzą. Ze wszystkich opisanych historii najbardziej utkwił mi w głowie przypadek kobiety, która nagle przestała czuć swoje ciało, mężczyzny, który znał na pamięć wielotomową encyklopedię muzyczną oraz upośledzonej dziewczyny, która miała niebywałe zdolności poetyckie.
Cały czas śpiewa – ma piosenki do jedzenia, ubierania się, kąpania, do wszystkiego. Niczego nie potrafi zrobić jeśli nie stworzy do tego melodii.
Na podstawie tego jak książka jest napisana, stwierdzam, że Oliver Sacks musiał być fascynującym człowiekiem. Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem to publikacja pomiędzy literaturą naukową, a popularnonaukową.
Pan Sacks wydaje się bardzo dociekliwy i otwarty. To w jaki sposób pisze o swoich pacjentach pokazuje zaangażowanie i przywiązanie. Do ich przypadłości nie podchodzi schematycznie, a szuka, drąży, testuje różne teorie. Widzę człowieka, z którego grono lekarskie mogłoby brać przykład.
Za dużo uwagi przykładaliśmy do braków naszych pacjentów, a za mało do tego, co było zachowane, nienaruszone.
W tekście obok nazwisk naukowców i praktyków z dziedziny neurologii i psychologii (Łuria, Sherrington, John Hughlings Jackson, Freud) znajdziemy również filozofów (Hume, Kirkegaard) czy pisarzy (Proust, Czechow, Robert Silverberg), a nawet kota z Cheshire.
Trudno mi ocenić, jak zmienił się stan wiedzy przez ponad 30 lat od napisania książki, bo dla mnie wiele rzeczy w niej zawartych było nowe. Jednak, kiedy patrzę na przykład na autyzm, który nota bene obrósł wieloma mitami, mam wrażenie, że choroby neurologiczne to w dalszym ciągu wyrok, coś z czym trzeba nauczyć się funkcjonować.
Podsumowanie
"Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem" jest często uwzględniany w rankingach typu 100 książek, które trzeba przeczytać. Nie wiem, czy trzeba ją przeczytać, wiem natomiast, że warto. To jest ogromna przyjemność obcować z człowiekiem inteligentnym, oczytanym, ciekawym świata, a właśnie takie wrażenie zrobił na mnie Oliver Sacks.
[cytaty: Oliver Sacks, "Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem", wyd. Zysk i s-ka, Poznań 2009]