Meduzy nie mają uszu

Powieść nominowana do prestiżowej francuskiej Nagrody Goncourtów za najlepszy debiut literacki 2022 roku. Uznana przez krytyków literackich, polecana przez ,,Le Figaro" i ,,The Times", napisana z humorem, wyobraźnią, niezwykłą wrażliwością. Fascynująca podróż do świata osób Głuchych - autorka jest osobą niedosłyszącą.

Najważniejsze rzeczy w życiu mają swój własny głos. Trzeba tylko nauczyć się słuchać sercem.

Louise ma dwadzieścia pięć lat. Kilka dźwięków wciąż dociera do jej prawego ucha, lecz do lewego już nie. Przez całe życie pozostawała w tej przestrzeni ,,pomiędzy" - wybiórczego, ale słyszenia. Najnowsza diagnoza to konieczność wszczepienia implantu. Nie jest to decyzja tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Oznacza bowiem całkowitą utratę naturalnego słyszenia, a co za tym idzie, rezygnację z rozpoznawania ironii czy głosu matki i wejście w nowy, pozbawiony niuansów świat.

,,Nieoczekiwanie ta wspaniała powieść opowiada o dźwiękach: charczeniu wiatraków, pisku tenisówek, trąbieniu samochodów, warkocie motocykli, ale przede wszystkim głosach wydających dźwięki, które są frustrujące, ale też fascynująco niezrozumiałe". - Anne Fadiman

,,Czy implant ślimakowy zmieni sposób, w jaki wyjątkowa młoda kobieta doświadcza świata? Autorka zmaga się z tym pytaniem, wędrując pomiędzy pracą, miłością i własną niesforną wyobraźnią". - Nell Freudenberger

,,Genialna powieść, której narratorka porusza się po na przemian bolesnym, zabawnym i halucynacyjnym uniwersum językowym, które wyłania się z rosnących luk w jej słyszeniu". - Andrew Lelanda

Informacje dodatkowe o Meduzy nie mają uszu:

Wydawnictwo: Mova
Data wydania: 2024-06-26
Tytuł oryginału: Les Méduses n

Tagi: Proza literacka

Kup książkę Meduzy nie mają uszu

Meduzy nie mają uszu - opinie o książce

Avatar użytkownika - burgundowezycie
burgundowezycie
Przeczytane:2024-07-15, Ocena: 5, Przeczytałam,

„Meduzy nie mają uszu” autorstwa Adèle Rosenfeld to niezwykła powieść, która zaprasza nas do świata osób niedosłyszących i Głuchych, oferując głębokie zrozumienie ich codziennych wyzwań. Opowiada nam historię o Louise, 25-letniej kobiecie, która zmaga się z postępującą utratą słuchu. Co jest dla niej szczególnie trudne i stawia ją pomiędzy dwoma światami, to fakt, że Louise nie jest ani całkowicie głucha, ani w pełni słysząca.

Jako dziecko, Louise myślała, że otorynolaryngologia to najdłuższe słowo jakie istnieje, co symbolicznie odzwierciedla jej późniejsze zmagania z problemami słuchu. Jej codzienność wymaga od niej dużego wysiłku w odszyfrowaniu rzeczywistości, co jest znacznie trudniejsze niż dla osób w pełni słyszących. Kiedy dostaje pracę w urzędzie merostwa przy wpisywaniu danych nowonarodzonych dzieci, jej początkowa radość szybko przeplata się z lękiem. Musi czytać z ruchu ust, aby zrozumieć sens dźwięków, które do niej docierają, co jest dla niej ogromnym wyzwaniem.

Louise ma też ogromne pragnie, spotkać kogoś, kto przechodzi przez to samo co ona, ponieważ udawanie, że słyszy, jest dla niej coraz bardziej wyczerpujące. Niestety jej życie komplikuje się jeszcze bardziej, gdy zakochuje się. Miłość, która powinna przynosić radość, zrozumienie i bliskość, dla Louise staje się dodatkowym źródłem zamieszania, wyzwalając nowe dźwięki i przynosząc ciszę oczekiwania.

Autorka, sama będąca osobą niedosłyszącą, wplata swoje doświadczenia w fabułę, co dodaje jej realizmu. Z ogromną empatią i wnikliwością opisuje uczucia Louise od frustracji i izolację aż po lęk. Bohaterka zmaga się nie tylko z pogarszającym się słuchem, ale również z uprzedzeniami i niezrozumieniem ze strony otoczenia. Dzięki temu powieść nie tylko przedstawia nam historię Louise, ale rzuca światło na całą społeczność osób niedosłyszących, stawiając ważne pytania o tożsamość, akceptację i rolę zmysłów w naszym życiu.

Centralnym motywem książki jest decyzja o wszczepieniu implantu ślimakowego. Louise musi rozważyć, czy chce podjąć ryzyko operacji, która pozwoli jej słyszeć, ale zmieni sposób, w jaki odbiera dźwięki. Implant może przywrócić jej słuch, ale nigdy nie będzie on taki sam jak wcześniej. To trudna decyzja, z którą mierzy się wiele osób niedosłyszących, stając na rozdrożu i wybierając pomiędzy akceptacją samej siebie i zrozumieniem swojego miejsca w świecie, a próbą dopasowania się do środowiska, gdzie większość osób słyszy.

„Meduzy nie mają uszu” jest napisana poetyckim i sugestywnym językiem, oddającym chaos dźwięków w głowie Louise - mieszankę urywków rozmów, szumów i ciszy. Adèle Rosenfeld stworzyła pełną emocji i głębokich refleksji historię, która zmusza nas do spojrzenia na świat z perspektywy osoby niedosłyszącej. To książka, która porusza trudne tematy, ale robi to z niezwykłą subtelnością i wrażliwością, pozostawiając trwały ślad w pamięci czytelnika. Jeśli chcecie poszerzyć swój horyzont, spróbować zrozumieć i uwrażliwić na ludzi wokół, polecam Wam ją serdecznie 🙌🏻.

Dziękuję za zaufanie i egzemplarz do recenzji od @wydawnictwomova (współpraca reklamowa) 🩷.

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski