Matylda i tajemnica Straży

Ocena: 5 (1 głosów)

Tajemniczy pokój w wielkim zamku, stara księga zaklęć i gęsty las, do którego nie można wchodzić... To może oznaczać jedno - czas na przygodę!

 

W Królestwie Straży zawsze panował spokój, a przynajmniej tak uważa najstarsza z królewskiej gromadki Matylda. Dociekliwa i pełna energii królewna jest przekonana, że zna wszystkie zakamarki zamku do czasu, gdy odkrywa ukryte za arrasem drzwi. Jakie sekrety skrywa przeszłość królestwa? Dlaczego nikomu nie wolno wchodzić do lasu widocznego z zamkowych okien? Dlaczego w tajemniczej księdze brakuje kilku stron? Czy w opowieściach o strachach i magii kryje się choć odrobina prawdy? I czy spełnią się marzenia Matyldy o życiu prawdziwej bohaterki?

 

BIOGRAM:

Anna Włodarkiewicz

Redaktorka książek dla dzieci i dorosłych. Z wykształcenia italianistka. Przygodę z pisaniem zaczęła od podręczników do nauki języka włoskiego. Kocha taniec i podróże. Najlepiej odpoczywa w górach. Na co dzień mieszka z rodziną w Warszawie. Autorka serii o Toli i Gai z Gajówki. W Wydawnictwie SQN w 2024 roku rozpoczęła nową serię książek dla dzieci, o księżniczce Matyldzie.

Informacje dodatkowe o Matylda i tajemnica Straży:

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2024-08-28
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788383303987
Liczba stron: 224

Tagi: Proza (w tym literatura faktu) dla dzieci i młodzieży Dzieci od ok. 6 lat

więcej

Kup książkę Matylda i tajemnica Straży

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Matylda i tajemnica Straży - opinie o książce

Królewska rodzina, wielki zamek, stara księga zaklęć, gęsty tajemniczy las i niesamowite przygody - brzmi zachęcająco? Jeśli tak, to koniecznie musicie poznać losy Matyldy z książki napisanej przez Annę Włodarkiewicz.

Historia przedstawiona w książce przede wszystkim pokazana jest oczami dzieci. Znajdziemy w niej bohaterkę Matyldę oraz jej rodzeństwo. Aby czytelnikowi było łatwiej zapamiętać wszystkie postacie, na samym początku książki znajduje się drzewo genealogiczne. Jest to naprawdę super rozwiązanie ułatwiające czytanie i pozwalające zrozumieć powiązania między rodziną królewską. Akcja powieści rozgrywa się w czasach średniowiecznych, nie brakuje tutaj rycerzy, ale także i czarownic. Wątki realistyczne przeplatane są z elementami fantastyki. 

Zarówno Matylda jak i jej rodzeństwo to zdecydowanie zabawne dzieciaki, które lubią czasami zbuntować się czy też wywinąć jakiś numer, jak np. schowanie się w stajni przed nauczycielką. Główna bohaterka zmuszana jest do wychowywania w ogólnie przyjętych schematach, które są odgórnie narzucone przez rodzinę królewską. Jak od zawsze wiadomo, młodej damie nie przystaje biegać brudnej, bawić się łukiem, powinna się uśmiechać, dobrze wyglądać, być mądra i oczytana. Jednak dziewczynka ma wobec siebie inne plany i nie podoba się jej wizja ciągłego czytania czy też nauki łaciny. Zupełnie odmienny jest natomiast jej brat, Mirko, który wręcz chciałby zająć jej miejsce i uważa, że nauka jest bardzo ważną sprawą. Autorka obrazuje nam wizję świata, w której w zależności od płci, już od najmłodszych lat przyczepiane są konkretne etykiety, co komu wolno, a czego nie. Ukazuje również pragnienia, które drzemią w młodych duszach i chęć wyrwania się z zaszufladkowania. 

Przyznać muszę, że książka jest idealnie dopracowana, zarówno pod kątem treści, jak i ubarwienia jej ilustracjami. Co prawda nie są kolorowe, tylko ołówkowe, jednak mimo wszystko nadają całości uroku. Jest ich dość sporo w środku i pomagają czytelnikowi wyobrazić sobie całą historię. Język autorki jest lekki i bardzo przyjemny w odbiorze. Anna Włodarkiewicz idealnie opisuje krajobraz czy odczuwaną pogodę, nie rozwleka niepotrzebnie opisów, pisze krótko, zwięźle i na temat, oddając cały klimat. Książkę czyta się błyskawicznie i wsiąka w świat przygód małej Matyldy. Zdecydowanie jest to wciągająca lektura, która rozbudzi w młodym czytelniku zamiłowanie do czytelnictwa oraz fantastyki. Fabuła jest ciekawa, a umiejscowienie wydarzeń w czasach, gdzie są królowie, zamki, to strzał w dziesiątkę. 

Książka jest zdecydowanie bardzo mądrą powieścią skierowaną do młodszych czytelników, chociaż przyznam szczerze, że mi jako dorosłej osobie również świetnie czytało się lekturę. Przede wszystkim jest to czytanka, z której zaczerpnąć można wiele pozytywnych wartości. Pokazuje, że warto słuchać swojego wewnętrznego "ja" i dążyć do spełnienia swoich marzeń, jeśli czujemy, że jest to coś, co powinniśmy zrobić, aby poczuć szczęście. Świetnym urozmaiceniem wnętrza są piękne ilustracje, pieśni czy listy. Nie brakuje tutaj również wartkiej akcji, a przygody Matyldy są niesamowicie ciekawe. Na uznanie zasługuje również brak drastycznych scen czy przemocy, które niestety dość często występują w powieściach skierowanych do młodych czytelników. Nawet jeśli pojawia się moment "niebezpiecznych" wydarzeń, jak scena z czarownicą, autorka bardzo fajnie opisuje akcje, aby nie była nieprzyjemna w odbiorze. "Matylda i tajemnica Straży" to pozytywna książka, pełna ciepłych emocji, dążenia do osiągnięcia wyznaczonych celów, z którą warto zapoznać dzieci

Link do opinii
Inne książki autora
Gaja z Gajówki (Tom 2). Zagadka opuszczonej wsi
Anna Włodarkiewicz0
Okładka ksiązki - Gaja z Gajówki (Tom 2). Zagadka opuszczonej wsi

Gaja i Ignacy planują wspólnie rozwiązać zagadkę opuszczonej wsi. Pomaga im w tym tata chłopca, a z czasem w sprawę angażują się nawet prawdziwi archeologowie...

Tola. Zima Toli
Anna Włodarkiewicz0
Okładka ksiązki - Tola. Zima Toli

Poznajcie czteroletnią Tolę. Jest bardzo ciekawa świata - interesuje ją dosłownie wszystko! Wraz z rodzicami obserwuje zmieniające się pory roku. Co ciekawego...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy