Maska, tom 3: Przysięga wierności

Przed laty tajemniczą maskę niewiadomego pochodzenia i o nieograniczonej mocy zakopano w piwnicy bloku mieszkalnego. Mieszkańcy Edge City prawie zdążyli zapomnieć o szalonym zabójcy z zieloną twarzą, ale teraz, dekady później, zielona fala dziwacznych zabójstw powraca i wchodzi na kurs kolizyjny z cudaczną kampanią polityczną, w której morderczy maniak chce „Znowu uczynić Amerykę zieloną”!

Scenarzystą tej opowieści jest Christopher Cantwell, twórca serialu "Halt and Catch Fire". Album zawiera zeszyty "The Mask: I Pledge Allegiance to the Mask #1-4".

Informacje dodatkowe o Maska, tom 3: Przysięga wierności:

Avatar użytkownika - PopKulturowyKoci
PopKulturowyKoci
Przeczytane:2022-11-09, Ocena: 6, Przeczytałem,

Popkulturowy Kociołek:

Album rozpoczyna się od dawki mocnej i drastycznej treści. Obserwujemy, jak pewna rodzina zastępcza znęca się nad swoimi podopiecznymi. Nagle na ratunek dzieci przychodzi użytkownik Maski, który w dość krwawy sposób rozwiązuje ten problem. Później… później jest jeszcze bardziej szalenie, jeszcze bardziej widowiskowo, jeszcze bardziej humorystycznie i jeszcze bardziej niepoprawnie politycznie. Jeśli więc ktoś jest osobą o słabych nerwach, stroni od wyrazistej przemocy i treści mogących powodować przyspieszone bicie serca, to raczej odradzam sięgać po ten album (zresztą jak po całą serię). Jeżeli jednak ma ktoś już za sobą lekturę wcześniej wydanych tomów (co wcale nie jest wymagane, aby móc sięgnąć po ten tytuł), to zasiadając do lektury tytułu, poczuje się jak w domu. Cantwell w swoim scenariuszu nie stroni od wyraźnych inspiracji czerpanych z oryginału, tak aby pozornie chaotyczna opowieść z każdym kolejnym kadrem nabierała głębi i przysłowiowych rumieńców (od częstych wybuchów śmiechu). Na łamach komiksu pojawiają się również znane fanom serii postacie, które mają tutaj swoje pięć minut.

Nie wszystko jest jednak perfekcyjne i jak zostało to już wspomniane, album ma swoje wady. Najbardziej problematyczny jest tutaj wątek „polityczny”, z którego przebijają się wyraźne sympatie autora. Stara się on to robić oczywiście w sposób wyraźnie prześmiewczy, ale niektóre żarty niekoniecznie będą musiały każdemu pasować. Odrobinę można również ponarzekać na kilka nadmiernie i niepotrzebnie przegadanych scen, na całe szczęście nie ma tego zbyt dużo.

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2022-10-21, Ocena: 4, Przeczytałem,

GREEN STATES OF AMERICA

,,Maska" powraca. Znów. Trzeci tom przygód zielonej gęby to jedynie czteroczęściowa miniseria, która w oryginale była wielkim powrotem do głównej opowieści po dwóch dekadach przerwy. Miniseria dobra, mroczniejsza i poważniejsza, a przy okazji i brutalniejsza od tego co znamy, ale jednak przypominająca nam za co ,,Maskę" się kocha. Albo nienawidzi.

Wydawało się, że maska przepadała lata temu, zakopana w piwnicy. Spokój wrócił, psychol zniknął, ludzie niemal zapomnieli o tym wszystkim i... I, jak to w życiu bywa, zło wraca, a szalony morderca nie tylko zaścieła trupami ulice, ale i... pcha się do polityki! Czym tym razem zakończy się cały ten cyrk?

Avatar użytkownika - isil
isil