Martwa natura. Tom 1

Ocena: 3.67 (3 głosów)

Martwa natura. Nic nie jest takie, jakie się wydaje.

Pierwsze spotkanie z inspektorem Armandem Gamache: wraz ze swoim zespołem śledczych ma pomóc rozwikłać tajemniczą zbrodnię w wiosce na południe od Montrealu. Jane Neal została znaleziona martwa w lesie. Mieszkańcy są przekonani, że to tragiczny wypadek na polowaniu i nic więcej, ale Gamache węszy coś podejrzanego.

To pierwszy tom bestsellerowej serii o Armandzie Gamache’u - pełnym uroku pięćdziesięcioletnim szefie wydziału zabójstw Sûreté du Québec o wyjątkowej inteligencji i przenikliwym spojrzeniu. Klasyczny szyk powieści kryminalnej w na pozór sielskiej scenerii kanadyjskiej prowincji, gdzie nieustraszony śledczy rozprawia się z mrocznymi tajemnicami jej mieszkańców.

Malutkie miasteczko Three Pines na południe od Montrealu. Święto Dziękczynienia. Od strzału z łuku ginie miejscowa emerytowana nauczycielka. Kiedy wszyscy zgodnie podejrzewają wypadek na polowaniu, nadinspektor Gamache i jego zespół są przekonani, że idylliczna osada kryje w sobie dawno pogrzebane sekrety...

Książka trzymająca w napięciu dzięki wspaniale oddanej atmosferze małego, dusznego miasteczka, w którym mieszkańcy doskonale się znają i z trudem dopuszczają kogokolwiek do swoich tajemnic i nie zdradzają zależności. Nadinspektor Gamache ma twardy orzech do zgryzienia, ale nie zamierza tak łatwo dać za wygraną, czym naraża się przełożonym...

Debiutancka powieść Louise Penny zdobyła między innymi New Blood Dagger, Dilys Award, Anthony Award i Barry Award. Na jej podstawie powstał serial. Autorka wielokrotnie zajmowała pierwsze miejsce na liście bestsellerów New York Times'a.

Książka - zdobywczyni wielu nagród, między innymi New Blood Dagger, Dilys Award, Anthony Award for Best First Novel, Barry Award for Best First Novel. Ma blisko 80 000 ocen i 8000 recenzji na portalu Goodreads. Autorka wielokrotnie zajmowała pierwsze miejsce na liście bestsellerów New York Times'a.

O autorce:
Louise Penny urodziła się i wychowała w Toronto, ale mieszka w malowniczym miasteczku nieopodal Quebecu. Zanim napisała „Martwą naturę”, była dziennikarką Canadian Broadcasting Corporation. Wsparcie męża sprawiło, że zdecydowała się porzucić pracę i całkowicie poświęcić się pisaniu serii. Jej książki zostały przetłumaczone na 23 języki. Jak mówi, jest szczęśliwa, że odkryła Three Pines - to zmieniło jej życie.

Informacje dodatkowe o Martwa natura. Tom 1:

Wydawnictwo: Poradnia K
Data wydania: 2018 (data przybliżona)
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-66005-00-6
Liczba stron: 328
Tytuł oryginału: Still life
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Kamila Sławińska

więcej

Kup książkę Martwa natura. Tom 1

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Martwa natura. Tom 1 - opinie o książce

  Wiecie dlaczego thrillery, kryminały czy szeroko pojęta literatura sensacyjna jest moją pasją? Ponieważ w dużej mierze zaspokaja moją potrzebę porządku. Lubię wiedzieć, że winnym zostanie wymierzona kara, ofiarom sprawiedliwość a świat stanie się choć w jednym procencie lepszy. Oglądając telewizję coraz częściej dostrzegam ogrom nierozwiązanych spraw, wyobrażam sobie liczbę przestępców chodzących po naszych ulicach i zdaję sobie sprawę, że żyję w realiach nierozwiązanych zagadek i brutalnych zbrodni. W książkach ta wizja jest o tyle lepsza, że na ostatniej stronie poznaję winnego, w życiu często nie. "Martwa natura" nie dość, że zaspokoiła moją potrzebę porządku i wewnętrznej równowagi to jeszcze zabrała mnie w świat kryminałów Noir, znanych z powieści Agathy Christie czy Arthur Conan Doyle, klaustrofobicznych, swojskich powieści sensacyjnych charakteryzujących się nieśpieszną fabułą i ciekawą zagadką. A takie klimaty lubię najbardziej. 


Jane, 76-letnia emerytowana nauczycielka, znaleziona zostaje martwa w lesie. Jej ciało przebite jest strzałą co nasuwa podejrzenia, że kobieta padła ofiarą nieszczęśliwego wypadku podczas polowania. W Three Pines, małej kanadyjskiej miejscowości, nie ma posterunku, więc obywatele zgłaszają się po pomoc do Montrealu. Tamtejszy komisariat wysyła na miejsce Armanda Gamache. Już wkrótce okazuje się, że Jane została zamordowana. Detektyw wraz grupą podwładnych musi rozwikłać zagadkę tej zbrodni.  


Uwielbiam kryminały, których akcja dzieje się w małych, mrocznych, rzekłabym klaustrofobicznych,
miejscowościach, zagubionych pośrodku lasu osadach, gdzie bardziej prawdopodobne jest zobaczenie ducha niż turystę czy zwykłego akwizytora. Lubicie klimaty "Miasteczka Twin Peaks" z jego dziwakami, osobliwościami i martwą Laurą Palmer? Co prawda tutaj nie będzie przerażającego klowna i studni (dobrze zapamiętałam?) jednak galeria postaci jest równie barwna co w serialu Lyncha i Frosta. Nie wiem czy wiecie, że również cały cykl Louise Penny został zekranizowany, w Polsce mogliśmy go obejrzeć pod tytułem "Miasteczko Wayward Pines". Jak to w małych kanadyjskich miejscowościach bywa, mieszkają tam jedynie starsi, często zbzikowani outsiderzy, ludzie szukający spokoju lub ci, którzy pragną przed czymś uciec. Reszta tworzy jedynie tło opowieści, są to osoby, które nie mogą się doczekać by ruszyć na podbój wielkiego świata. Przypuszczam, że Penny  od samego początku wiedziała, że nie skończy się na jednej książce i już w debiucie zalała nas ogromną liczbą postaci. Nie przesadzę jeśli powiem, że co strona musiałam wyciągać rękę na powitanie kogoś nowego. A jak dobrze wiecie, im więcej bohaterów, tym więcej podejrzanych i tym bardziej skomplikowana zagadka. Taki stan rzeczy powinien cieszyć każdego wielbiciela kryminałów. Jednak czy na pewno? Czasami odnosiłam wrażenie, że zamiast do małej, spokojnej miejscowości dostałam się w sam środek rewii osobliwości, gdzie nie obyło się bez powielania stereotypów. Oczywiście, jak chyba wszędzie na świecie, poznajemy tutaj parę gejów prowadzących bar z miejscami noclegowymi, emerytowaną czarnoskórą psycholożkę, która prowadzi przytulną księgarnię, kilku artystów oraz garstkę miejscowych chuliganów. I, jak wszędzie na świecie, Three Pines, nie jest miejscem wolnym od homofobii i rasizmu. Wydawało by się, że osoby wybierające tak odludne miejsca, na swój nowy dom, kierują się poczuciem bezpieczeństwa i nadzieją poczucia przynależności. Niestety Three Pines tego nie oferuje. Tutaj ludzie noszą maski, ukrywają swoje prawdziwe twarze i historie, nawet się nie spostrzeżesz jak ci wbiją nóż w plecy. "Martwa natura" oprócz skomplikowanej zagadki kryminalnej i drobiazgowego policyjnego śledztwa oferuje nam również warstwę obyczajową. Tam gdzie jest wielu bohaterów, tam jest wiele historii. Oczywiście wszystkich nie jesteśmy w stanie poznać w jednym tomie, wręcz możemy odnieść wrażenie, że niektóre tematy zostały jedynie muśnięte, jednak dostajemy wyraźny przekaz że w kolejnych częściach cyklu stopniowo zostaną odkryte kolejne tajemnice. Ponieważ za sprawą ciekawego języka i stylu autorki poczułam emocjonalną więź z naszymi bohaterami, to na kolejne części czekam z niecierpliwością. 


Zdecydowanie jedną z najmocniejszych stron powieści jest sylwetka naszego głównego bohatera Armanda Ganache. Nie dość, że ma cudowne imię i nazwisko, ganache to francuska nazwa na połączenie aksamitnej mieszanki śmietany i czekolady, to jeszcze jego postać jest zbiorem wszystkich tych cech, których poszukuję nie tylko w policjantach ale również w mężczyznach. Jest silny i odważny, śledczy starej daty, którego nie da się oszukać, niezwykle spostrzegawczy, lubiący słuchać innych i szanujący ich zdanie, wnikliwy i konsekwentny i na dodatek wierny swojej żonie. Dzisiejsza literatura kryminalna przyzwyczaiła mnie do detektywów poszkodowanych przez los, alkoholików, rozwodników, byłych żołnierzy cierpiących na PTSD. Przyjemnie jest, tak dla odmiany, poznać kogoś kto jest zadowolony ze swojego życia i potrafi, jak najnormalniejsza pod słońcem osoba, razem z żoną piec crossainty opowiadając o szczegółach i szczególikach śledztwa. Policjant, który kocha swoją żonę i to widać? Jest to widok piękny, bo tak niespotykany. Niestety wraz z osobą tak cudownego detektywa pojawiła się Yvette Nichole, najbardziej denerwująca postać w całej powieści, której mam nadzieję, już nie spotkam w kolejnych częściach. Nie mam pojęcia czy autorka specjalnie wprowadziła młodszą inspektor by namieszać w całej fabule czy po prostu tak wyszło, jednak od momentu kiedy ją poznałam czułam zgrzytanie piasku między zębami i tylko inne postaci łagodziły te nieprzyjemne odczucie. 


Louise Penny pisze w sposób szczególny. Po pierwsze nie boi się opisów. Dialogi pojawiają się jedynie w momentach kiedy następuje ważny zwrot akcji lub podsumowanie dotychczasowych postępów. Nie da się ukryć, że tak opisowy sposób narracji nie przypadnie do gustu części czytelników. Osobiście cenię sobie powieści w których zachowany jest balans pomiędzy opisami a dialogiem więc lektura ta była wyzwaniem dla mojej cierpliwości. Nie da się ukryć, że niektóre fragmenty można było wyciąć bądź skrócić bez zbytniego uszczerbku na zdrowiu książki. Z drugiej strony większy nacisk powinien zostać położony na charakterystykę postaci. Zamiast podeprzeć się stereotypami autorka mogła postawić na oryginalność. 
Akcja "Martwej natury" dzieje się na terenie Quebecku, prowincji gdzie bardzo widoczne są animozje pomiędzy anglo i francusko języczną społecznością. Autorka by ich nie zaogniać a jedynie nakreślić obraz i genezę konfliktu posłużyła się formą humorystyczną. I wyszło to znakomicie. Zresztą humor stanowi bardzo ważny element powieści. Podobnie jak jedzenie. Jedzenie jest wszędzie, wręcz odnosiłam wrażenie, że poznawałam naszych bohaterów przez ich kuchnie. Pokaż mi co jesz a powiem Ci kim jesteś. Również myślistwo, literatura i sztuka doczekały się swoich odnośników. 


"Martwa natura" to powieść dla miłośników kryminałów starej daty, gdzie ważniejsze jest budowanie klimatu niż faktyczne łapanie przestępcy. To literatura dla czytelników, którzy mają czas i cierpliwość, a do tego dobrą pamięć do bohaterów. Sama często przystawałam by pomyśleć : kim, do licha, jest Olivier lub Mary? Jeśli lubicie siedzieć przy kominku i słuchać opowieści o historiach małego miasteczka to jest to książka dla was. I brawa dla tych, którym uda się rozwiązać zagadkę przed czasem. Three Pines to jedna z tych miejscowości gdzie każdy ma coś na sumieniu, każdy jest winny. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2018-05-07, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

"Z morderstwami jest taka zabawna historia, że czasami zostają popełnione dekady wcześniej, zanim faktycznie mają miejsce."

Przenosimy się do kanadyjskiego miasteczka, z wielowiekową historią wciąż wybrzmiewającą w sercach mieszkańców, tradycjami będącymi podstawą do dumy, przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. Three Pines uroczo schowane w dolinie za ścianami gęstych lasów, oddalone od innych osad, milcząco skrywa sekrety lokalnej społeczności. Opiera się zmianom współczesnej cywilizacji, nie pozwala, aby życie biegło w pospiesznym rytmie, sąsiedzi chętnie pomagają sobie. Małomiasteczkowy klimat, w moim odczuciu mocny atut powieści.

Jednak sielankowy obraz zostaje zbryzgany zabójczą czerwienią, odnalezienie przebitego strzałą ciała emerytowanej nauczycielki, wyzwala wzburzenie, niepokój i głębokie poczucie straty wśród mieszkańców. Ofiara była cenionym pedagogiem, uznanym mentorem i dobrą duszą towarzystwa. Morderstwo wyzwoliło impuls do zagęszczania się mrocznych tajemnic, zwłaszcza teraz dopominających się szczególnej uwagi. Podobało mi się skumulowanie ciekawych osobowości, niezależnych charakterów, frapujących indywidualistów i nowatorskich artystów spełniających się w wielu dziedzinach sztuki, jednak prym wiedzie malarstwo, na którym opiera się koncepcja fabuły. Różnorodność postaci, nie pozostają nam obojętne, jedne darzymy sympatią i zrozumieniem, inne wyzwalają silne negatywne emocje, każda ciekawie ubarwia powieść.

Nadinspektor Armand Gamache, doświadczony śledczy, z wyuczonym spokojem podchodzi do przydzielonych spraw, cechuje się dużą efektywnością i znajomością natury człowieka, wydaje się, że nic nie jest w stanie już go zaskoczyć. A jednak jego cierpliwość zostaje wystawiona na próbę przez zachowanie i postawę młodziutkiej agentki, Yvette Nichol, sprawiającej wrażenie nieobecnej, zakompleksionej, wyniosłej i pamiętliwej. Kobieta dystansuje się od innych, a to podważa jej umiejętności pracy w grupie. Gamache dokłada wszelkich starań, aby przeniknąć do lokalnej społeczności, jak najlepiej ją poznać, a nawet zawrzeć więzi bliskiej znajomości, właśnie na zażyłości bazuje jego sposób działania. Jako doskonały obserwator zauważa więcej niż się ludziom wydaje. Wyczekiwać będę dalszych jego przygód i uwikłań w zagadki detektywistyczne.

Książkę czyta się dość szybko i przyjemnie, pisarka ma ciekawy styl narracji, wplata w kryminalny scenariusz zdarzeń zajmujące wątki obyczajowe, co nadaje powieści dodatkowego wymiaru. Moje wrażenia czytelnicze nie do końca pokryły się z oczekiwaniami, liczyłam na mocniejsze akcenty i szybszą dynamikę, lecz nie mogę napisać, że się zawiodłam, gdyż otrzymałam coś innego, nieszablonowego, subtelnie nawiązującego do klasyki kryminalnej, a do tego spójnego, logicznego i z zaskakującym zakończeniem. I jeszcze refleksyjne nuty, nawiązanie do przyjętych przez każdego z nas postaw wobec problemów, codziennie dokonywanych wyborów, definiujących życie, nadających mu odpowiedni koloryt i smak.

bookendorfina.pl

Link do opinii
Inne książki autora
Zabójczy spokój
Penny Louise0
Okładka ksiązki - Zabójczy spokój

C.C. de Poitiers udało się przed śmiercią zrazić do siebie wszystkich mieszkańców wioski Three Pines. Spotyka ją za to sroga kara. Chociaż wydaje się to...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy