reklama

Marlene

,,Trudno być legenda. Wyglądać zawsze tak, jak ludzie sobie życzą, mieć ciągle trzydzieści lat, nigdy nie rozczarować publiczności. To bardzo dużo pracy. Nawet jeśli ktoś jest młody, to straszna praca".

W latach 1964 i 1966 Marlena Dietrich dwukrotnie odwiedziła Polskę. Ponadsześćdziesięcioletna artystka wciąż robiła wrażenie sceniczną charyzmą, a ówcześni współpracownicy zapamiętali ją jako wymagającą, profesjonalną, do bólu dokładną. Nie wszędzie była jednak witana równie entuzjastycznie jak w Polsce - chociaż od zakończenia wojny minęły lata, wielu Niemców uważało ją za zdrajczynię ze względu na otwarty sprzeciw wobec nazizmu. Później wspominała: ,,Straciłam ojczyznę i język. Nikt, kto tego nie przeżył, nie może wiedzieć, co czuje".

Korzystając z materiałów zgromadzonych w przepastnym berlińskim archiwum, Angelika Kuźniak odkrywa mniej znane wątki biografii Dietrich: od barwnych historii, jak spotkanie artystki ze Zbigniewem Cybulskim, po tematy determinujące jej życie: ciężar sławy, uzależnienie czy skomplikowane relacje rodzinne.

Marlene to niejednoznaczny, intymny zapis późnych lat Dietrich - portret wielkiej artystki, ale także kobiety kapryśnej, osamotnionej, spragnionej uczucia.

Angelika Kuźniak- biografistka, reporterka. Autorka opowieści biograficzno-reporterskich: Papusza (2013), Stryjeńska. Diabli nadali (2015), Boznańska. Non finito (2018), współautorka - z Eweliną Karpacz-Oboładze - Czarnego Anioła. O Ewie Demarczyk (2014). Trzykrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press, kilkakrotnie nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Laureatka Nagrody im. Barbary Łopieńskiej i Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów ,,Melchiory 2014". Za książkę Stryjeńska nominowana do Nagrody Literackiej ,,Nike".

Informacje dodatkowe o Marlene:

Marlene - opinie o książce

Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2016-12-26,
To nie jest książka biograficzna, to jest reportaż o pewnym okresie życia Marleny Dietrich. 63-letnia niemiecka aktorka, piosenkarka przyjeżdża do Polski na występy.Pomimo podeszłego wieku, Marlena jest piękną gwiazdą, perfekcyjnie przygotowaną do każdego występu. W szarej codzienności lat sześćdziesiątych, występ wielkiej aktorki był barwnym błyskiem. Polacy otaczali ją wielkim uwielbieniem i miłością, odwrotnie do zachowań jej rodaków, którzy jej nienawidzili. Do dzisiejszego dnia wzbudza u Niemców skrajne odczucia. Nie mogą jej wybaczyć, że porzuciła nazistowskie Niemcy. Uważali, że powinna wrócić, wspierać niemieckich żołnierzy. Reporterskie podejście do tematu bardzo mi się podobało.
Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2015-12-30,
Kolejna nieszablonowa postać, artystyczna dusza, niewolna od kobiecej próżności i ekscentrycznych nawyków, wzięta pod zręczne pióro Angeliki Kuźniak. Barwny, ciekawy i ujmujący kobiecy portret, który przyswaja się szybko i z dużą przyjemnością.
Avatar użytkownika - karrun
karrun
Przeczytane:2014-12-10,
Chaotyczna, jakby bez wątku wspólnego, bez wyraźnego celu i powodu do jej napisania. To nie jest biografia Marleny Dietrich, ale trudno ocenić, o jakim fragmencie życia jest ta książka- czy o wątku polskim w życiorysie aktorki i pieśniarki, czy o jej drugim, nie scenicznym obliczu, czy o jej starzeniu się, odchodzeniu i śmierci, czy o nieuregulowanej relacji między nią a jej rodakami i ojczyzną, czy o nagromadzonej przez nią przez lata spuściźnie materialnej- uporządkowanej i skatalogowanej. Nie najlepszy start dla kogoś, kto chciałby w literaturze odkryć dla siebie Dietrich.
To nie jest biografia, raczej zbiór wspomnień, szczególnie tych, które łączyły postać artystki z naszym krajem. Ciekawie napisane.

Smutna historia o smutnej kobiecie. Mimo takiej sławy, mimo popularności okazuje się, że rodzina jest ważniejsza niż cała sława i blichtr. Myślę, że równie dekrukcyjne było dążenie do stworzenia a potem utrzymania ideału czy też obrazu siebie samej zamiast prawdziwego, satysfakcjonującego życia.

Avatar użytkownika - Muminka789
Przeczytane:2013-07-08, Przeczytałam,
O Zofii, co zbierała kolory. O Zofii Stryjeńskiej
Angelika Kuźniak0
Okładka ksiązki - O Zofii, co zbierała kolory. O Zofii Stryjeńskiej

Książka z serii z kotylionem - specjalnej, limitowanej edycji Czytam sobie z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Pełna humoru i zwrotów...

Papusza
Angelika Kuźniak0
Okładka ksiązki - Papusza

Bronisława Wajs, zwana Papuszą, czyli piękną jak lalka. Poetka cygańska odkryta przez Jerzego Ficowskiego i wynoszona na piedestał przez Juliana Tuwima...

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung