Marlene

Ocena: 4.43 (7 głosów)
Inne wydania:

,,Trudno być legenda. Wyglądać zawsze tak, jak ludzie sobie życzą, mieć ciągle trzydzieści lat, nigdy nie rozczarować publiczności. To bardzo dużo pracy. Nawet jeśli ktoś jest młody, to straszna praca".

W latach 1964 i 1966 Marlena Dietrich dwukrotnie odwiedziła Polskę. Ponadsześćdziesięcioletna artystka wciąż robiła wrażenie sceniczną charyzmą, a ówcześni współpracownicy zapamiętali ją jako wymagającą, profesjonalną, do bólu dokładną. Nie wszędzie była jednak witana równie entuzjastycznie jak w Polsce - chociaż od zakończenia wojny minęły lata, wielu Niemców uważało ją za zdrajczynię ze względu na otwarty sprzeciw wobec nazizmu. Później wspominała: ,,Straciłam ojczyznę i język. Nikt, kto tego nie przeżył, nie może wiedzieć, co czuje".

Korzystając z materiałów zgromadzonych w przepastnym berlińskim archiwum, Angelika Kuźniak odkrywa mniej znane wątki biografii Dietrich: od barwnych historii, jak spotkanie artystki ze Zbigniewem Cybulskim, po tematy determinujące jej życie: ciężar sławy, uzależnienie czy skomplikowane relacje rodzinne.

Marlene to niejednoznaczny, intymny zapis późnych lat Dietrich - portret wielkiej artystki, ale także kobiety kapryśnej, osamotnionej, spragnionej uczucia.

Angelika Kuźniak- biografistka, reporterka. Autorka opowieści biograficzno-reporterskich: Papusza (2013), Stryjeńska. Diabli nadali (2015), Boznańska. Non finito (2018), współautorka - z Eweliną Karpacz-Oboładze - Czarnego Anioła. O Ewie Demarczyk (2014). Trzykrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press, kilkakrotnie nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Laureatka Nagrody im. Barbary Łopieńskiej i Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów ,,Melchiory 2014". Za książkę Stryjeńska nominowana do Nagrody Literackiej ,,Nike".

Informacje dodatkowe o Marlene:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2023-06-07
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788367674393
Liczba stron: 192

Tagi: biografie

więcej

Kup książkę Marlene

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Marlene - opinie o książce

Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2016-12-26,
To nie jest książka biograficzna, to jest reportaż o pewnym okresie życia Marleny Dietrich. 63-letnia niemiecka aktorka, piosenkarka przyjeżdża do Polski na występy.Pomimo podeszłego wieku, Marlena jest piękną gwiazdą, perfekcyjnie przygotowaną do każdego występu. W szarej codzienności lat sześćdziesiątych, występ wielkiej aktorki był barwnym błyskiem. Polacy otaczali ją wielkim uwielbieniem i miłością, odwrotnie do zachowań jej rodaków, którzy jej nienawidzili. Do dzisiejszego dnia wzbudza u Niemców skrajne odczucia. Nie mogą jej wybaczyć, że porzuciła nazistowskie Niemcy. Uważali, że powinna wrócić, wspierać niemieckich żołnierzy. Reporterskie podejście do tematu bardzo mi się podobało.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2015-12-30,
Kolejna nieszablonowa postać, artystyczna dusza, niewolna od kobiecej próżności i ekscentrycznych nawyków, wzięta pod zręczne pióro Angeliki Kuźniak. Barwny, ciekawy i ujmujący kobiecy portret, który przyswaja się szybko i z dużą przyjemnością.
Link do opinii
Avatar użytkownika - karrun
karrun
Przeczytane:2014-12-10,
Chaotyczna, jakby bez wątku wspólnego, bez wyraźnego celu i powodu do jej napisania. To nie jest biografia Marleny Dietrich, ale trudno ocenić, o jakim fragmencie życia jest ta książka- czy o wątku polskim w życiorysie aktorki i pieśniarki, czy o jej drugim, nie scenicznym obliczu, czy o jej starzeniu się, odchodzeniu i śmierci, czy o nieuregulowanej relacji między nią a jej rodakami i ojczyzną, czy o nagromadzonej przez nią przez lata spuściźnie materialnej- uporządkowanej i skatalogowanej. Nie najlepszy start dla kogoś, kto chciałby w literaturze odkryć dla siebie Dietrich.
Link do opinii
To nie jest biografia, raczej zbiór wspomnień, szczególnie tych, które łączyły postać artystki z naszym krajem. Ciekawie napisane.
Link do opinii

Smutna historia o smutnej kobiecie. Mimo takiej sławy, mimo popularności okazuje się, że rodzina jest ważniejsza niż cała sława i blichtr. Myślę, że równie dekrukcyjne było dążenie do stworzenia a potem utrzymania ideału czy też obrazu siebie samej zamiast prawdziwego, satysfakcjonującego życia. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2013-10-14, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Anusss1
Anusss1
Przeczytane:2013-07-08, Przeczytałam,
Inne książki autora
Fangor. Malarstwo
Angelika Kuźniak0
Okładka ksiązki - Fangor. Malarstwo

Wojciech Fangor (1922-2015) był polskim malarzem, grafikiem i twórcą instalacji, a jego twórczość miała znaczny wpływ na rozwój sztuki abstrakcyjnej i...

Stryjeńska. Diabli nadali
Angelika Kuźniak0
Okładka ksiązki - Stryjeńska. Diabli nadali

Zofia Stryjeńska była malarką na śmierć i życie, budziła podziw i zawiść, zaznała wielkiej sławy i straszliwej nędzy. A w tle jej życia krótka, chwiejna...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy