Marlene

Ocena: 4.43 (7 głosów)
Inne wydania:

Prawie osiemnaście miesięcy po śmierci Marleny Dietrich do Berlina trafia 25 ton rzeczy będących wcześniej jej własnością. Są wśród nich szmaty do podłogi, rolki papieru toaletowego i niedopałki, a także egzotyczne ptasie pióra szmuglowane przez granice, bo zakazane ze względów ekologicznych... Jest też notes. Czerwony, niewielki, siedem i pół na jedenaście i pół centymetra. Na ostatniej stronie pod napisem "Pologne, Poland" kilka polskich nazwisk. Wśród nich: Zbigniew Cybulski. Gdy zimą 1964, a potem w 1966 roku Marlena Dietrich przyjechała z koncertami do Polski, było to dla brudnoszarego, kolejkowego PRL-u zetknięcie ze zjawiskiem tak luksusowym i egzotycznym, że nie miało znaczenia nawet to, że gwiazda jest po sześćdziesiątce, pod suknię zakłada specjalistyczny kostium wyszczuplający i pozwala się fotografować tylko z jednej strony. Przyjmowano ją entuzjastycznie jako tą, która zwróciła się przeciw faszyzmowi. Tymczasem przez dużą część Niemców traktowana była ciągle jako nikczemna zdrajczyni i dawano tej opinii publiczny wyraz. Angelika Kuźniak pisze historię żywą, bogatą i w całym tego słowa znaczeniu zakulisową. Daje czytelnikowi do rąk kalejdoskop, w którym wrażenia fotografów i konferansjerów, wspomnienia przyjaciół, wpisy z ostatnich, nigdy niepublikowanych dzienników Dietrich, zapiski o pogodzie i kursach walut oraz artykuły prasowe układają się w coraz ciekawsze i barwniejsze obrazy, dla których ważnym tłem jest powojenna historia Europy. Dzięki temu dostajemy narysowany z pasją dokumentalisty portret niezwykłej kobiety i niezwykłego czasu. "Portret Marleny Dietrich pióra Angeliki Kuźniak jest barwny, krwisty i pełen sprzeczności. Czyli prawdziwy." Agata Tuszyńska "Książka łączy dwie cechy pozornie sprzeczne - jest bezlitosna w tropieniu faktów, a jednocześnie pełna zrozumienia dla bohaterki, która jest człowiekiem z krwi i kości, chociaż kreuje się na nieskazitelne zjawisko w łabędzim puchu. A opisy rzeczywistości politycznej, społecznej i kulturalnej, mające wielką wartość poznawczą, godne świetnego reportera, łączą się z wątkami scenicznymi i prywatnymi w sposób, który z zwykle określamy słowami "to się czyta." Małgorzata Szejnert

Informacje dodatkowe o Marlene:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2009 (data przybliżona)
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7536-114-8
Liczba stron: 209
Język oryginału: polski
Ilustracje:Agnieszka Pasierska/Eve Arnold i inni

więcej

Kup książkę Marlene

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Marlene - opinie o książce

Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2016-12-26, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, polskie czytanie,
To nie jest książka biograficzna, to jest reportaż o pewnym okresie życia Marleny Dietrich. 63-letnia niemiecka aktorka, piosenkarka przyjeżdża do Polski na występy.Pomimo podeszłego wieku, Marlena jest piękną gwiazdą, perfekcyjnie przygotowaną do każdego występu. W szarej codzienności lat sześćdziesiątych, występ wielkiej aktorki był barwnym błyskiem. Polacy otaczali ją wielkim uwielbieniem i miłością, odwrotnie do zachowań jej rodaków, którzy jej nienawidzili. Do dzisiejszego dnia wzbudza u Niemców skrajne odczucia. Nie mogą jej wybaczyć, że porzuciła nazistowskie Niemcy. Uważali, że powinna wrócić, wspierać niemieckich żołnierzy. Reporterskie podejście do tematu bardzo mi się podobało.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2015-08-29, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2015,
Kolejna nieszablonowa postać, artystyczna dusza, niewolna od kobiecej próżności i ekscentrycznych nawyków, wzięta pod zręczne pióro Angeliki Kuźniak. Barwny, ciekawy i ujmujący kobiecy portret, który przyswaja się szybko i z dużą przyjemnością.
Link do opinii
Avatar użytkownika - karrun
karrun
Przeczytane:2014-12-10, Ocena: 2, Przeczytałam, 26 książek 2014,
Chaotyczna, jakby bez wątku wspólnego, bez wyraźnego celu i powodu do jej napisania. To nie jest biografia Marleny Dietrich, ale trudno ocenić, o jakim fragmencie życia jest ta książka- czy o wątku polskim w życiorysie aktorki i pieśniarki, czy o jej drugim, nie scenicznym obliczu, czy o jej starzeniu się, odchodzeniu i śmierci, czy o nieuregulowanej relacji między nią a jej rodakami i ojczyzną, czy o nagromadzonej przez nią przez lata spuściźnie materialnej- uporządkowanej i skatalogowanej. Nie najlepszy start dla kogoś, kto chciałby w literaturze odkryć dla siebie Dietrich.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Madaleno
Madaleno
Przeczytane:2010-08-24, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
To nie jest biografia, raczej zbiór wspomnień, szczególnie tych, które łączyły postać artystki z naszym krajem. Ciekawie napisane.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Slavek
Slavek
Przeczytane:2010-12-04, Ocena: 6, Przeczytałem,
Link do opinii

Smutna historia o smutnej kobiecie. Mimo takiej sławy, mimo popularności okazuje się, że rodzina jest ważniejsza niż cała sława i blichtr. Myślę, że równie dekrukcyjne było dążenie do stworzenia a potem utrzymania ideału czy też obrazu siebie samej zamiast prawdziwego, satysfakcjonującego życia. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2013-10-14, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Anusss1
Anusss1
Przeczytane:2013-07-08, Przeczytałam,
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Zły Samarytanin
Jarosław Dobrowolski ;
Zły Samarytanin
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy