„Mahatma Witkac” - zbiór relacji, które mają ocalić pamięć o Witkacym, ukazujące portret człowieka tragicznego: wrażliwego, cierpiącego, samotnego. Lekceważonego przez współczesnych, błazeństwem zagłuszającego swój dramat, którego przekleństwem było właśnie to, że urodził się w Europie Środkowej i utknął w Zakopanem. Jego groteskowy teatr wyprzedził przecież Ionesco i Geneta. Poczucie samotności, beznadziejności istnienia - egzystencjalizm Sartre'a i Heideggera. Ostrzeżenia i wizje zaś - Huxleya i Orwella. Witkacy, dalekowzroczny, przenikliwy wizjoner, który słyszał już wtedy kroki nadchodzącego Chama, przewidział los epoki - wojnę, totalitaryzm, kryzys europejskiej kultury, unifikację i „pykniczenie” ludzkości, zanik „uczuć metafizycznych”. Obdarzony był fenomenalną psychologiczną intuicją, o czym świadczą najlepiej malowane przez niego portrety.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2005-09-01
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 296
Lubicie czytać książki biograficzne w formie reportażu? Jeśli tak to książka "Mahatma Witkac" Joanny Siedleckiej z pewnością przypadnie wam do gustu.
To rozszerzone wydanie zachwyca pięknymi fotografiami oraz dodatkowymi rozdziałami. Autorka stworzyła dzieło godne na miarę Witkacego. Ze wspomnień tych, którzy go znali, którzy go pamiętają, wyłania się niezwykła postać człowieka pełnego wrażliwości, głębi, mądrości, samotności, wciąż za mało docenianego, jakby osadzonego nie w tym miejscu, i nie w tym czasie.
"Nie trafią księgi moje pod strzechy,
bo żadnych strzech już nie będzie.
Nie będzie z tego żadnej pociechy,
bo tylko świństwo rozpełznie się wszędzie"
Czyż nie prorocze stały się jego słowa?
Uwielbiam czytać biografie, wspomnienia osób o tych, którzy już odeszli. Nie wiedziałam czego mam się spodziewać, gdy sięgnęłam po tę książkę. Nie myślałam, że tak mnie wciągnie. Odkrywałam strona po stronie życie Witkacego, jego niestandardową osobowość i coraz bardziej czułam jak staje mi się bliski. Czytając o nim jednocześnie poznajemy osoby, którym autorka udzieliła głosu w swojej książce. Wiele intymnych wspomnień pozwala nam poczuć jakbyśmy odkrywali kawałek czyjegoś życia, które nie dla każdego jest dostępne. A właśnie poprzez swoją publikację, autorka zaprasza nas do odkrywania tajemnicy życia Witkacego.
Polecam!!!
Wypominki to zbiór wspomnień o polskich pisarzach różnych generacji i doświadczeń, od Jana Lechonia do Leopolda Tyrmanda, których - poza fascynacją autorki...
Joanna Siedlecka jest jedną z najciekawszych biografek polskich. A jej Jaśnie Panicz. O Witoldzie Gombrowiczu” to książka niezwykła.\r\n\r\n\r\nSama...